23. února 2018 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

ČAPEK: Konečně pátek? Ideálem je pánská vyjížďka na kole nebo návrhy komponentů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jan Čapek, designér. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Čapek, designér. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA S každou přibývající popolední hodinou je cítit větší klid. Telefony pomalu ustávají. Stres z práce, která ještě není hotová, pomalu ustupuje, protože už se s tím nedá nic dělat, a víkend dává pocit dlouhých dvou dnů, kdy – pokud se člověk rozhodne – je přeci schopný dokončit cokoliv.

Sobota a neděle se pro mě v posledních letech staly něčím jako bonusovými pracovními dny, kdy mám možnost dohnat resty a pracovat ještě víc. Dva dny navíc se staly dopingem, který mi pomáhal dokončit víc projektů, a airbagem v případě, že se něco v týdnu nedařilo.

Této idyle však vždy něco stálo v cestě. Rodina. Nejaktivněji pak moji tři synové. Jejich pobíhání, křik a všetečné otázky znepříjemňovaly soustředěnou práci. Občas mě napadlo, proč vlastně není škola i o víkendu. Byl by tak klid jak od týdenního shonu, tak od dětí. Pobíhání a křik ustaly před časem – poté, co nejstarší, jedenáctiletý syn dostal k Vánocům počítač. 

Oblíbená hra Minecraft se ukázala být tím nejlepším babysitterem. Po nejstarším se ke hře skrze vyřazené mobily připojili i dva mladší kluci – a doma zavládlo božské ticho. Tu a tam přišli, abych jim nahrál novou verzi. Tu a tam jsem musel zaplatit několik tisíc operátorovi, než jsem u přístrojů zablokoval veškeré způsoby, jak přikupovat do hry zbraně a životy. Výsledkem byl ale absolutní klid.

Po nějaké době však uspokojení z klidu na práci o víkendu vystřídalo černé svědomí z dětí zírajících na monitor. Konflikty vyvrcholily zabavením počítače. Když jsem jednoho dne ve vzteku odnesl synův počítač do mojí pracovny a posadil se za počítač svůj, došlo mi, že přesně to, co nesnáším u dětí, dělám sám. Od té doby se snažím, aby mi počínaje pátkem práce do života zasahovala jen ve výjimečných případech.

Ideální víkend má pro mě něco společného s kolem. A to jak ve formě rodinné či pánské vyjížďky, tak i montování a přehrabování se v bikových součástkách a navrhování vlastních komponentů. Vím, že se tím koníček nebezpečně začíná přibližovat práci, ale až se to stane, jenom jej přesunu do pracovních dnů.

Jan Čapek, designér
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.