130 let

| foto: © ČTKČeská pozice

Budoucnost Sparty? Stadion v Edenu.

  •   7:47

Hračička jménem fotbalová Sparta už stála majitele hodně přes miliardu. Musí vymyslet řešení, ale to jistě rozpálí fanoušky klubu doběla.

Fotbalová Sparta opět nevyhraje Gambrinus ligu. Českoslovenští finančníci už asi vědí, že investice do pražského „velkoklubu“ se vůbec nepovedla. Od roku 2004, kdy si finanční skupina J&T Spartu pořídila údajně za více než půl miliardy korun, už uplynulo osm let a celková ztráta z tohoto podnikání přesahuje 700 milionů korun. Tato hračička už tedy stála hodně přes miliardu. To je docela dost i pro české a slovenské miliardáře. Ještě dvě takové sezóny a fanoušky Sparty mohou čekat nepříjemné změny.

Pro J&T už bylo z hlediska dlouhodobých ztrát neúnosné, aby byla sama v roli majitele Sparty a přitom nechala klub řídit Daniela Křetínského. Proto letos na jaře tento hlavní manažer koupil, spíše musel koupit, 40 procent akcií ve společnosti AC Sparta Praha fotbal. To znamená, že J&T dostala zpět část svých investic a že Křetínský má od této chvíle reálný podíl v klubu se vším, co k tomu patří. Vzhledem k finanční situaci se tento krok dá číst pouze tak, že Křetínský se bude muset podílet i na pokrytí ztrát.

Sparta není atraktivní pro žádného ruského oligarchu či arabského šejka a v Česku se už žádný Aleš Řebíček neobjeví

Jádro problému tkví v tom, že J&T tento druh byznysu neumí, ale zřejmě mu nerozumí ani Křetínský. Tato role ho sice baví a Spartu zřejmě potřebuje jako kompenzaci k velkému a ziskovému byznysu, kterému věnuje v rámci Energetického a průmyslového holdingu. Jenže nyní bude muset pro budoucnost Sparty vymyslet řešení, které na delší dobu stabilizuje finanční situaci klubu. Je možné v dnešní situaci Sparty, nad to v době ekonomické krize, najít cestu, která se bude líbit majitelům i fanouškům? Sotva. Jelikož Sparta není atraktivní pro žádného ruského oligarchu či arabského šejka a v Česku se už žádný Aleš Řebíček neobjeví, pro majitele existují pouze dvě možnosti.

První spočívá v tom, že J&T a Křetínský se na konci každé sezóny podívají do účetnictví a ztrátu uhradí ze svých peněz. To by se jistě líbilo fanouškům, jenže akcionáře by to asi dlouho nebavilo. Nepříjemná pozice časem majitele dotlačí k tomu, že jejich zájmy se začnou s představami příznivců Sparty rozcházet.

A tak jsme u druhé varianty, jež by fanoušky rozzlobila k nepříčetnosti. Majitelé klubu se mohou zahojit na jediném: jsou to pozemky pod stadionem a kolem něj. Nemovitosti jsou v Praze na Letné poměrně lukrativní, a kdyby místo stadionu vyrostly administrativní budovy a luxusní byty s výhledem na Prahu, Sparta by mohla splatit dluhy a na účtech by jí ještě zůstalo několik set milionů. Fantasmagorie? Ani náhodou, přinejmenším finanční skupina J&T, která nemá ke Spartě tak blízký vztah jako Křetínský, o takovém řešení musí seriózně přemýšlet.

A kde bude Sparta hrát svoje zápasy? Na tuto otázku odpovíme otázkou: Kolik je v Praze moderních fotbalových stadionů? A kdepak se nalézají? Že je tam doma Slavia, historicky největší rival Sparťanů?! No a? Fanoušci budou muset pochopit, že důležitější je budoucnost klubu, nikoli otázka, kde hraje své zápasy. V Evropě je to běžná záležitost. A racionální. Ostatně ani Slavia nevlastní stadion, na kterém hraje, a finanční bilanci obou klubů by to jen prospělo.

O tom všem už se po Praze šušká. A také o tom, že jako odškodné dostanou fanoušci Sparty od Křetínského a J&T dárek: dva roky mohou chodit na Spartu do Edenu zadarmo!

Autor: István Léko
  • Vybrali jsme pro Vás