Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Čeká nás krutá zima? Část Evropy ano

Do zimy je ještě dost času na dohodu, říkali mnozí odborníci, když Rusové v červnu zastavili dodávky plynu na Ukrajinu. Mezitím rebelové na východě Ukrajiny sestřelili malajsijské letadlo a Západ vyostřil sankce vůči Rusku. Napětí mezi Kyjevem a Moskvou rozhodně nepolevilo. Je stále pravděpodobnější, že ani před zimou Rusové dodávky plynu neobnoví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Kocour Mesie

111

AAA

0/0
19.8.2014 16:39

J. Václav

V dřívějších válkách

nebyly plynovody ani jiné vody, aby válčící strany mohli nepřítele oslabit nějakým zavřením kohoutu, tak se používali jiné metody. Jedny z nich byly represálie proti civilnímu obyvatelstvu. Když tak čtu pane Žižko, co všechno nás může čekat, když nám Rusové něco uzavřou, postihne to také hlavně civilní obyvatelstvo. Není to něco podobného a nejedná se v tom případě také o válku s Ruskem a nezačala ta válka vlastně už teď ?

0/0
16.8.2014 9:18

Samozřejmě

snížení dodávek plynu do ČR bude mít katastrofální následky i při mírné zimě. Dodávka teplé vody bude velmi omezena, zhruba na 3 hodiny denně, většina fabrik sníží výrobu a v moderních prosklených budovách budou klepat zuby a utírat rýmu z brady. Funkcionáři nemohou v srpnu vyvolávat paniku, což je správné, proto slibují pohodu a radost, čemu věří jen milovníci Večerníčku. Navíc západní či severní stream má nízkou kapacitu a na příklad slovenský premiér soudruh Róbert Fico dnes, 15.8.2014 sdělil, že přes ČR příchozí plyn za prvé pravděpodobně nezaplatí--(( pro údajné české dluhy z minulosti))- , a dále jelikož nebude mít z čeho a za druhé pošle plyn možná dál pouze a jenom v případě, až uspokojí výhradně potřeby Slovenska. Rozhodně vznikne socialistický mumraj, po kterém posílí komunisté.

0/0
15.8.2014 23:42
Foto

V.Hricák

Re: Samozřejmě

Také si myslím,že posílí komunisté.Oni vůbec můžou mít věci rychlý spád.Výpadek ruských surovin,jedno z jaké příčiny,způsobí jejich nedostatek.Protože naše společnost je konzumní a funguje na základě nabídky a poptávky,poskočí ceny energií výrazně nahoru.To způsobí následný řetěz dalšího zdražování.Lidem se velmi rychle a velmi výrazně sníží životní úroveň.Vypuknou nepokoje,začnou padat vlády,přijdou nové,které budou slibovat zlepšení stavu.To se nedá bez náhrady chybějících energetických zdrojů.Tak že je docela možné,že spousta zemí změní rétoriku a zaklepou na dveře v Moskvě.Jenom jedna z možných variant.

0/0
16.8.2014 10:39

R. Jackl

autor

Je videt , ze autor jeste nedospel do novinarskych vysin. Jeho poznamka o sestreleni letadla separatisty je fabulace. Spis to podle indicii vypada na ukrajinsky mig. Ale v kazdem pripade neni vysetrovani ukonceno!!

0/0
15.8.2014 19:10

Re: autor

p.Jackle, kdyby Boeing sestřelila stíhačka kanonem, mohli piloti nahrát střelbu a reakci.posádky. Ale jestli vybuchla raketa, pak posádka mohla říct jenom Amen, nic víc.

0/0
15.8.2014 23:51

R. Jackl

Re: autor

obavam se, ze jsem se ztratil ve vasem vysvetleni. Jak to bylo mineno? Protoze vybuch  a strelba ma  ucinky podle mista zamereni strelby

0/0
16.8.2014 7:13

co mám na mysli

Pokusím se reagovat na některé připomínky, které zazněly.

1. Mimo jiné v článku také říkám, že Česko je na tom i v případě výpadků dodávek ruského plynu přes Ukrajinu podstatně lépe než některé jiné země - kromě samotné Ukrajiny zvláště Bulharsko a Srbsko.

2. Mým cílem není strašit, ale přispět k diskusi o rizicích pro Česko a pro Evropu. Tu považuji za nezbytnou, ať už máme jakékoliv názory na Rusko a na Ukrajinu. (O těchto dvou zemích se koneckonců píše hodně, v tomto článku jsem se zaměřil na něco jiného.)

3. Rozlišuji různá rizika - to více pravděpodobné (přerušení dodávek přes Ukrajinu), které by ale pro Česko mělo jen omezené důsledky. A na druhé straně méně pravděpodobné riziko, které by ale bylo závažnější pro celou Evropu i Rusko - úplné přerušení dodávek z Ruska.

4. Ale vše je samozřejmě nutné zasadit do kontextu, proto jsem do textu zařadil také tabulku o podílu ruského plynu jak na importu do EU, tak na spotřebě v EU. A také jak  se na ruských dodávkách pro Evropu podílí ukra

0/0
15.8.2014 18:11

Re: co mám na mysli

Dokončím předchozí - kromě toho v článku uvádím, že se ukrajinský tranzit na ruských dodávkách plynu pro Evropu podílí polovinou. Netvrdím, že celé Evropě hrozí naprostá katastrofa (některým zemím nicméně krutá zima hrozí), ale snažím se popsat problémy, které nastat mohou.

Děkuji za reakce, J. Žižka

0/0
15.8.2014 18:17

J. Křivan

Re: co mám na mysli

Pane Žižko, ta poznåmka o sestřeleném MH17 je z Vašeho pera? Nejspíš ne, vėtšinou se politice rozumė vyhýbåte.

0/0
15.8.2014 21:41

Re: co mám na mysli

Ano, napsal jsem to já, vůbec nepochybuji o tom, že letadlo sestřelili rebelové, nebo někdo s nimi spojený. (Může to být třeba i takto: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/ukrajinska-rozvedka-letoun-mohli-sestrelit-nasi-dezerteri_315542.html)

Všiml jsem si také, že vidíte jistý rozpor mezi tím, co jsem psal dříve a co píši dnes. Vím, že Vás celkově zklamu a mrzí mne to, protože jsem cítil Vaši podporu. Myslím, že ve vztahu k Rusku je bohužel dnes nutné akcentovat i jiné záležitosti než jen ekonomickou spolupráci.

Zdraví JŽ

0/0
16.8.2014 18:29

J. Křivan

ševče drž se svého kopyta

Ano, trošku jste mne zklamal, nenī však všem dnů konec. S tim MH17 si ještě užijeme. Jinak děkuji za odpověď

0/0
16.8.2014 22:30
Foto

V.Hricák

Re: Pane Křivane,

dlouho jsem se tomu srovnání bránil,ale jak se natahuje vyšetřování,jsem stále více přesvědčený,že se pravdu nikdy nedozvíme.Se vší pravděpodobností jde o stejnou špínu,jako v případě KAL 007 nad Sachalinem.

0/0
19.8.2014 7:16
Foto

V.Hricák

Re: Pane Žižko,

včera jsem slyšel ještě jednu verzi příběhu o sestřelení mal. letadla.Ten byl údajně vyveden ukrajinským řízením letového provozu výrazně mimo vymezený letový koridor,právě nad oblast probíhajících bojů.Pozemní záznamy,které by tuto verzi potvrdily,nebo vyvrátily,se ztratily.Tak že zbývá pouze záznam z černých skříněk.Proč ho západ celý nezveřejní?Tím by přinejmenším tuto spekulaci vyvrátil.Z mého pohledu je viníkem této tragédie jednoznačně Ukrajina.V oblasti bojů bylo sestřeleno už několik letadel,tak že bylo jenom otázkou času,kdy se něco podobného přihodí.Odpověď na to,jestli to byla nehoda,nebo zločin,mají vyšetřovatelé celé události.Oni mají zapisovače a dle jejich slov,v dobrém stavu.

0/0
19.8.2014 6:16

Re: Pane Žižko,

Pane Hricáku,

osobně jsem přesvědčen, že svůj podíl viny na sestřelení letadla - stejně jako na celém konfliktu - mají Ukrajina i Rusko. Ten podíl se ale těžko měří. Další vyšetřování by teoreticky mohlo v tomto ohledu ukázat více, ale obávám se, že máte pravdu a už se toho o moc více nezjistí. To je ale téma na jiný článek, než jsem psal. Tam jsem pouze fakticky zmínil sestřelení letadla rebely (což neznamená, že Ukrajina nemá svůj podíl viny), protože to bezpochyby byla záležitost, která vedla k eskalaci konfliktu a tedy také vyšší hrozbě výpadků v dodávkách plynu.

Děkuji za reakci, JŽ

0/0
19.8.2014 17:18
Foto

V.Hricák

Re: Pane Žižko,

já jsem nebyl v poslední době na Ukrajině a sbírám informace pouze z běžně dostupných zdrojů.Ale jedno mi bylo jasné mnohem dřív,než námi diskutované letadlo spadlo.A to,že na Ukrajině probíhá otevřená válka.Najděte si nějakou chronologii o průběhu bojů,zejména pak "úspěchy" separatistů při sestřelování letadel a vrtulníků ukrajinské armády.Zjistíte,že v dané oblasti šly k zemi nejméně čtyři stroje,přičemž poslední z nich z výšky cca 6 tisíc metrů.Jenom nesvéprávný blb by poslal přes toto území civilní letadlo plné neviných lidí.Myslíte,že by onen dispečer dal zelenou letadlu,ve kterém by seděl jeho syn?Můžete dělat Ukrajincům advokáta,ale lví podíl na této tragédii jim nikdy neodpářete.Pokud nemají přímý podíl viny na jeho sestřelení,zavinili tuto tragédii svým maximálním amatérismem.A všimněte si,že jsem úplně vynechal dříve zmiňovanou spekulaci,která,pokud by na ní bylo něco pravdy,by Ukrajincům rozhodně neulehčila.

0/0
23.8.2014 19:39

J. Křivan

Pane Hirčáku

autor má pravdu, když říká, že článek pojednává v prvé řadě o kruté zimě, z druhé strany však otázku sestřelení MH17 nastolil v úvodu právě on. Chci Vás ale upozornit, že nikdo neprokázal, že Antonov byl sestřelen ve výšce 6 tisíc metrů. Pokud by to tak bylo, pouhým srovnáním lze s velikou mírou pravděpodobnosti přinejmenším určit, zda trosky letadel vykazují shodné rysy destrukce.

PS. Spíš si myslím, že povstalci v rámci běžné dezinformace chtěli odradit ukrajinské letectvo od dalšího nasazení.

0/0
23.8.2014 20:56
Foto

V.Hricák

Re: Jak jsem již napsal,

sbírám informace pouze z běžně dostupných zdrojů.Pokud má autor jiné a lepší,měl věci nejdříve uvést na správnou míru.Posledně sestřelený Antonov měl letět údajně v letové hladině 6,5 tisíce metrů.Tam už ručně odpalovaná Igla nedoletí.Z toho i mě,jako amatérovi vychází,že ten,kdo posledního Antonova sestřelil,disponoval něčím výkonějším.A vzhledem k tomu,že vzdušný prostor spadá pod ukrajinské řízení letového provozu,měli ukrajinci vydat,přinejmenším varování,nebo spíš rovnou zákaz přeletů nad oblastí bojů.

0/0
24.8.2014 5:33
Foto

V.Hricák

Re: Pane Žižko,

Ještě jedna poznámka k možným výpadkům dodávek plynu a ropy.Netvrdím,že by v případě další eskalace konfliktu rusové nesáhli i k této variantě.Mnohem pravděpodobnější se mi ovšem nyní jeví,že by k přerušení došlo z ukrajinské strany.Tranzit těchto strategických surovin skýtá Ukrajině velký vydírací potenciál.Jsem proto bytostně přesvědčený,že spíš než Putinovi,by mělo být nějaké ultimátum adresováno do Kyjeva.Jestli vydírá ukrajinská vláda dnes,jak se bude chovat,až se stane plnohodnotným členem?Budeme muset Kyjevu za transfer platit víc,než za samotnou surovinu?Nebo si vymyslí Porošenko ještě něco lepšího?Ukrajinští oligarchové mají asi větší nároky,než na jaké jsme zvyklí u našich,nebo západoevropských zlodějů.

0/0
24.8.2014 8:37

R. Jackl

Re: co mám na mysli

pane Žižko, pokud bude z jakychkoliv duvodu presunena dodavka plynu at castecne nebo uplne , znamena to hospodarskou katastrofu pro celou EU. Co se asi stane, kdyz treba Italie nebostane 15% sve spotreby ?? Kdyz budou muset byt zavedeny regulacni stupne?? Pri soucasne vratkosti hospodarstvi  vcele s Nemeckem, dojde  velmi rychlemu utlu vyroby a spotreby  hospodarstvi a to nemusi hospodarstvi EU uz prezit ani pod masivnim tiskem EUROsracek...Ja vidim spis horsi kombinaci preruseni transitu pres Ukrajinu a zaroven nutnost platit za rusky plyn rublemi!! Ma nekdo ruble ???? A kde je vezme kdyz jsou uvaleny financni sankce na Rusko???

0/0
16.8.2014 7:19
Foto

Babul

Re: co mám na mysli

Jak krutá zima je nicméně?

0/0
16.8.2014 23:23

The sky is falling...

Jako v té pohádce! Slepička utíká za kačenkou, že obloha padá, když  jí spadl žalud na hlavu.

Tak je potřeba rozumět tomuto článku!

0/0
15.8.2014 15:15
Foto

Goeg 8860657869979

Fakt nebo doměnka?

Pan autor v záhlaví článku píše, že rebelové sestřelili malajsijské letadlo, což prezentuje jako fakt bez jakékoliv známky pochybnosti a důkazů. Buďto ví něco, co ostatní neví a v tom případě se omlouvám nebo tak úplně neříká pravdu. Já osobně stále čekám na jasné důkazy, které předloženy nebyly a proto si nedovoluji jednoznačně tvrdit, kdo letadlo ve skutečnosti sestřelil a neměl by ani pan autor. Autorovi doporučuji přečist tento článek: http://www.nst.com.my/node/20925 z malajsijských novin New Strait Times nazvaný US analysts conclude MH17 downed by aircraft, dále http://consortiumnews.com/2014/08/03/flight-17-shoot-down-scenario-shifts/ pod názvem Fligth 17 shoot-down scenario shifts.

0/0
15.8.2014 14:46
Foto

Babul

Re: Fakt nebo doměnka?

Tak to po něm chceš trochu moc, ne?

0/0
16.8.2014 23:24
Foto

M45i79c85h79a47l 17H97l59o59s15t79a

Roura už asi nebude "ukrajinská"

Myslím, pane Žižko, že nebezpečí uzavření kohoutků Ukrajinou se stává méně pravděpodobným - pokud lze ovšem věřit http://www.politnavigator.net/verkhovnaya-rada-otdala-gazovuyu-trubu-pod-kontrol-es-i-ssha.html . Pochybuji, že by, byť minoritní akcionář, si řezal větev sám pod sebou:). V této souvislosti se mi ale připomíná i http://www.finance.cz/zpravy/finance/386954-ukrajinska-vlada-chce-zrusit-zakaz-privatizace-plynovodu/ - zapadlé info více jak rok staré. Tedy ovládnutí produktovodů, zdrojů - o to zjevně jde, jen se o tom mlčí nebo mlží.

0/0
15.8.2014 14:31

J. Křivan

Re: Roura už asi nebude "ukrajinská"

Tento týden ukrajinský parlament rozhodl, že bude privatizovat 49 % své sitě. Vīce v diskuzi pod článkem pana Ludvika

0/0
15.8.2014 21:37
Foto

K95a74r64e93l 33V13y73š79a16t43a

Hloupost vládne Evropou.

Ano, jsme částečně závislí na energetických dodávkách z Ruska. V tom máte pane Žižko naprostou pravdu. Ale není to tak hrozné, závislost na jiných komoditách z jiných států je podobná. Problém je hlavně ve vnímání států ideologickými pohledy a velký vliv ideologických pomatenců na ryze technické a obchodní problémy. Fobie z Ruska je až nepochopitelná, snad je v tom zklamání z obratu který nastal po odchodu Jelcina, zklamání privatizátorů těšících se na velký koláč zisků, zklamání vojenskoprůmyslových korporací z náhlého rozmachu ruského zbrojního průmyslu a vývozu, zklamání našich pravdoláskařů z odklomu Ruska od jejich chápání směřování společnosti. Musím vám poděkovat za jednu dost podstatnou větu ve vašem textu: Rusko, navzdory všem problémům si zatím drželo pověst spolehlivého dodavatele. Dodávalo bez ohledu na politické zřízení u sebe a také u odběratelů.Ke spokojenosti všech. Teprve rakovinový nádor v evropské části, nespolehlivá, zlodějská a teď i fašistická elita Ukrajiny vytvá

0/0
15.8.2014 14:27
Foto

K48a39r18e84l 49V78y53š91a24t43a

Re: Hloupost vládne Evropou.

Pokračování:  .....vytváří podmínky rusofobům k útokům na Rusko a pokouší se vnutit světu (hlavně Evropě) punc Ruska jako nespolehlivého partnera. A spousta ideologických pomatenců na to skáče, skutečnosti pokrucuje, pravdu znásilňuje a vyvolává poplašné zprávy.

Ještě dodatek, kdyby už dávno přestala neplodná debata o dostavbě Temelína a už se stavělo, za pár let by v případě jakékoliv krize v plynárenství přešla velká část spotřeby plynu na elektřinu a naše závislost a schopnost překonat i letitý nedostatek plynu by výrazně vzrostla.

Jinak dík, dalo s to číst.

0/0
15.8.2014 14:37
Foto

K41a75r95e23l 49P41l85í69h95a44l 2659105318221

Re: Hloupost vládne Evropou.

Proti-ruský postoj bych až tak negeneralizoval. V každé společnosti je určité procento křiklounů na obou stranách barikády, ti ostatní necítí potřebu se k tomu vyjadřovat, proto to působí dojmem, že jsou zde pouze dva vyhraněné tábory. Těch umírněnějších bude většina. Je to jako s homosexuály. Jsou jich sice jen pověstná 4%, média jsou toho plná, protože to u některých budí emoce. To ale neznamená, že jsme většinově buzíci.

Osobně nevidím Rusko jako uhlavního nepřítele, ale to neznamená, že jej nemohu kritizovat za dění kolem Ukrajiny a vyjádřit nesouhlas.

0/0
16.8.2014 13:19
Foto

K22a42r75e61l 96V24y22š84a79t63a

Re: Hloupost vládne Evropou.

Souhlasím, nejde ani o těch pár křiklounou z obou stran, mnoho diskutérů si tímhle léčí mindráky, ale na pováženou je nebezpečné procento mediálních pracovníků kteří se každodeně zpronevěřují své profesi, chrlí neověřené zavádějící informace, někdy dokonce i viditelně lživé jakoby důkazy. Dokonce mám dojem, že ovládli veřejnoprávní televizi a masírují posluchače v zájmu utajené mocenské struktury. Kritizovat, proč ne, je správné ukazovat na nejasnosti a prokazatelné zločiny, ale zásadně s podloženými ověřenými důkazy a ne přajatými fabulacemi.  Přirovnání s homosexuálním třešněním mediální scény je trefné. Tleskám.

0/0
16.8.2014 20:11