130 let

Diskuze

Vypukne další globální krize?

Ekonom Satyajit Das se zamýšlí, zda svět směřuje do krizového vývoje podobného rokům 1997–1998. Jan Macháček se v Debatě ptá: Co o nové hrozbě globální krize soudíte vy?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

27. 2. 2015 10:10
Žít s BrICS a Čínou zejména

Laik žasne a odborník se diví, když čte, jak krizi, rsp "nerůst" v Evropě může vyřešit dobrá bankovní politika. Mně to připadá: "Autory bez milosti tam" a ukázat směrem na Bohnice nebo Dolní Beřkovice. Podle mne je to především ztráta konkurenceschopnosti. Není kvalitních projektů, které by posunuly příčku výše jako jí posunuly svého času hromadná výroba automobilů pro všechny, tryková leadla, jaderné elektrárny, umělá vlákna, umělá hnojiva, laser, plasty, PC, mobilní telefony, Iphony či drony atd. A vše z toho se již dnes vyrábí v Číně. Není v Evropě moc skutečně kvalitních projektů, které by posunuly laťku výše. A vše již dnes země BRICS začínají umět vyrábět. Německu je dobře při dodávkách vysoce kvalitních obráběcích center atd, ale přátelé, myslíte si, že Čína nakoupí takové byť soitikované celky opakovaně,?? I toto crkne. Jediné co v BRICS snad, snad chybí je opravdu inovační myšlení. Ale jinak: Problém Evropy je konkurenceschopnost a ČÍNA. Podívejte se co vše zmizelo: Texti

0 0
možnosti
Re: Žít s BrICS a Čínou zejména

Problém je, že vlády nalévají peníze především do spotřeby, v lepším případě do infrastruktury (doprava, bydlení atd). Ale ani ta není samospásná, protože její hustota a kapacity jsou již vysoké a poměr přínosu a nákladů je již značně nižší než před léty. Naopak stále rozsáhlejší infrastruktura vyžaduje stále více nákladů na údržbu a její velikost začíná být v kontrastu s demografickým vývojem. Dotace soukromému sektoru také nepodporují přirozenou soutěživost a s ní spojenou invenci. Naopak velice vhodně se mi jeví velké národní či mezinárodní vědecké projekty, které sice existují, ale mohlo by jich být více právě o ty peníze, které se vydávají na záchrany a pod. Např. v evropském kosmickém výzkumu zaměřit se více na pilotované lety a evropský ekvivalent gps, chybí pořádný masový evropský operační systém pro pc, vlastní obranný raketový štít, rozvoj autonomních robotů... To jsou věci, které mi ihned přišly na mysl a které mají Američané a Evropané nikoliv. Máme dostatek primárního výzk

0 0
možnosti

27. 2. 2015 8:32
"Malá a nepodstatná"poznámka od Robertse

http://outsidermedia.cz/p-c-roberts-vyhlidka-na-rok-2015/

roberts-vyhlidka-na-rok-2015/

0 0
možnosti

T. Sauer

26. 2. 2015 9:49
Realistický a zajímavý

článek i tím, že v dnešní záplavě ekonomicko-finančně katastrofických pojednání se zde trojice dotazovaných shoduje v hodnocení, což je povzbudivé i přes zřetelné uvědomnění si složitosti situace včetně výstižného pojmenování samé podstaty v úplném závěru textu.

0 0
možnosti

26. 2. 2015 9:31
Samozřejmě! Rozděl a panuj-USA to umí ....

...a jak jinak odvrátí pozornost od stavu své ekonomiky a jak jinak, než kšeftem se zbraněmi, které tak budou moci "výhodně prodat díky své činnosti" docílí oddálení ekonomického kolapsu...?

0 0
možnosti

J. Zima 869

27. 2. 2015 8:26
Re: Samozřejmě! Rozděl a panuj-USA to umí ....

Ano, zajisté, už Lenin říkal, že kapitalismus zahnívá a skončí na smetišti dějin. Tak nějak vám to tloukli do hlavy na VUMLu, že?

0 0
možnosti