Pátek 13. prosince 2024, svátek má Lucie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EET vstoupila do druhá fáze. Koho se dotkne a jak?

  15:11
Koho všeho se týká druhá fáze elektronické evidence tržeb, jež odstartovala ve středu 1. března, a jak budou muset obchodníci novou povinnost plnit.

Andrej Babiš ukazuje účtenku EET. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Elektronická evidence tržeb (EET) se opět stává vrcholným politickým tématem. Zatímco restauratéři a hoteliéři měli čtvrt roku, aby si zvykli na novou povinnost, ostatní podnikatelé se začínají bouřit, i když o ohlašovací povinnosti vědí už několik měsíců. Na protest proti EET v sobotu na „Václavák“ přišlo kolem tisíce lidí. A dá se očekávat, že s blížícími se podzimními volbami demonstrací přibude. Evidence tržeb tak představuje jeden z hlavních marketingových problémů pro hnutí ANO, v jehož čele stojí ministr financí a hlavní propagátor EET Andrej Babiš.

1. Koho se povinnost evidovat tržby od 1. března týká?

Do EET se mělo připojit zhruba čtvrt milionu maloobchodníků a velkoobchodníků. Oznamovací povinnost platí pro prodej potravin, stejně jako aut a motocyklů, dřeva, stavebních materiálů, nábytku, kožešin, obuvi nebo tabákových a papírenských výrobků. Trhovců se zavedení EET má týkat až od roku 2018, i tak se ale evidence tržeb bude na některé stánkaře vztahovat. Konkrétně na provozovatele „kamenných“ obchodů, kteří jednou za čas prodávají zboží třeba na regionálních trzích. Od 1. března se do evidence tržeb zapojily také e-shopy. Výjimkou je prodej vlastních produktů přes internet, který bude podléhat evidenci od 1. března 2018 nebo od 1. června 2018 podle druhu produktu.

2. Jak jsou obchodníci na změnu připraveni?

Na EET přecházejí i vietnamští prodejci. Pomáhají jim k tomu pokladní systémy přeložené výrobci do jejich rodného jazyka.

Jak je v Česku obvyklé, nechává hodně provozovatelů všechno na poslední chvíli. Autentizační údaje nutné pro vstup do evidenčního systému si do neděle vyzvedla ani ne polovina obchodníků. Připravenost hlásí prodejny sdružené v síti COOP. „Tam už podobný systém zavedený byl,“ vysvětluje tajemník Asociace českého tradičního obchodu Jan Hrdina. „U malých nezávislých obchodníků to ale může být větší problém,“ dodává. Naopak Družstvo CBA, které sdružuje 950 prodejen, hlásí razantně menší číslo – jen okolo pětiny připravených.

Na EET přecházejí i vietnamští prodejci. Pomáhají jim k tomu pokladní systémy přeložené výrobci do jejich rodného jazyka. Například provozovatel programu Markeeta oblepil okolí známé vietnamské tržnice Sapa billboardy ve vietnamštině.

3. Budou obchodníci po vstupu do další fáze EET zdražovat?

Většinou se dušují, že ne. Investice do nových pokladen je pouze jednorázová a není proto důvod, aby se náklady promítly do růstu dlouhodobých cen. Ze zkušenosti ale vyplývá, že obchodníci rádi využijí jakékoli šance k tomu, aby své zboží zdražili. Například po zavedení první vlny EET vzrostly ceny jídel a pití v hostincích zhruba o tři procenta. Přitom se restauracím snížila sazba DPH pro stravovací služby z 21 na 15 procent. Menší obchody na venkově ale patrně ke zdražení nesáhnou. Řada z nich už takhle bojuje o přežití a jejich majitelé nebudou riskovat ztrátu zákazníků.

4. Jakým způsobem budou své tržby evidovat e-shopy?

Řada internetových obchodů řešila problém, jak evidovat tržbu, kterou zákazník sice on-line zaplatil, ale obchodník o ní ještě neví. Nakonec jim vyšlo vstříc Generální finanční ředitelství. Rozhodlo, že budou e-shopy muset v EET evidovat přijaté tržby až v okamžiku, kdy se o platbě dozvědí. Ministr financí Andrej Babiš chtěl původně e-obchody vyjmout z evidence, ve sněmovně ale jeho návrh narazil.

5. Jak EET pohlíží na faktury?

Ministr financí Andrej Babiš chtěl původně e-obchody vyjmout z evidence, ve sněmovně ale jeho návrh narazil.

Je jedno, jestli obchodník zákazníkovi vystavil fakturu. Záleží jen na tom, jakým způsobem dostal zaplaceno. Pokud zákazník platil v hotovosti nebo kartou, vzniká poplatníkovi povinnost tržbu zaevidovat. Když však platil bezhotovostně nebo složením peněz na bankovní účet, nemusí obchodník tržbu evidovat.

6. Vztahuje se evidence tržeb i na platební brány jako PayPal?

Ano. Brána se chová podobně jako platba online kartou. Platbu přijímá prodejce zboží nebo služby. Pokud se v jeho případě jedná o příjem z podnikání, bude konečnou účtenku vystavovat a údaje o příslušné tržbě posílat Finanční správě on. Nikoli tedy provozovatel příslušné platební brány.

7. Před získáním certifikátu pro evidenci tržeb bude mít poplatník povinnost prostřednictvím aplikace EET oznámit údaje o svých provozovnách. Co se pod tímto pojmem chápe?

Kromě klasického „kamenného“ obchodu či třeba restaurace se pojem vztahuje i na mobilní prostory a zařízení (pojízdné prodejny...) nebo internetové stránky, jejichž pomocí poplatník nabízí zboží či služby. Nemá-li obchodník fyzické místo, kde prodává, zaeviduje jako provozovnu adresu, na níž sídlí jeho firma.

8. Jaký hrozí prodejci postih, pokud nezašle včas údaje o evidované tržbě?

Za závažné porušení zákona hrozí až půlmilionová pokuta. Ta se vztahuje třeba na případ, kdy obchodník vůbec nemá zařízení pro evidenci. Týká se ale i toho, když podnikatel nezašle správně a včas údaje do systému EET. Na co si podnikatelé musejí dát pozor, je doba odezvy – tedy čas, po který bude jejich pokladna čekat na unikátní kód od úřadů. Musí to být minimálně dvě sekundy, ale reálnou délku si nastaví obchodník sám podle toho, jak kvalitní má třeba internetové připojení. Pokud by se stalo, že by se mu nedařilo spojit s centrální databází příliš často, může za to dostat zmíněnou půlmilionovou pokutu. Což neplatí, pokud chyba nebude na straně obchodníka. Za čtvrt roku od zahájení EET provedla Finanční správa 9510 kontrol, udělila ale jen 20 pokut za 104 tisíc Kč. Nejčastějším prohřeškem je nevystavení účtenky, neumístění informačního oznámení a nezasílání údajů do systému.

9. Bude stát „šmírovat“ podnikatele a zákazníky?

Do databáze uvidí jen velmi omezený okruh osob. Podle ministerstva financí to bude tým analytiků s prověrkou od Národního bezpečnostního úřadu.

Do databáze uvidí jen velmi omezený okruh osob. Podle ministerstva financí to bude tým analytiků s prověrkou od Národního bezpečnostního úřadu. „Ani šéf Generálního finančního ředitelství do systému neuvidí,“ tvrdí ministr Babiš. Ani tito specializovaní berní úředníci by neměli vidět, co konkrétně si zákazník koupil. Jednotlivé položky stát nezajímají, do databáze má odcházet jen údaj o tržbě a sazbě DPH, která se jí týká. Podnikatelé si ale musí pohlídat, jaké mají podmínky smlouvy u poskytovatele systému pro EET. Mohlo by se totiž stát, že do jejich dat uvidí namísto státu právě on.

10. Jaké další fáze v zavádění EET budou následovat?

Začátkem prosince začala povinnost evidovat tržby pro ubytovací služby, restaurace, hostince a bary. Poté, co se ve středu připojí maloobchodníci a velkoobchodníci, si na další expanzi rok počkáme. Konkrétně 1. března 2018 vstoupí do EET další činnosti, jako jsou svobodná povolání, doprava a zemědělství. Ve čtvrté fázi se od 1. května příštího roku zapojí vybraná řemesla a výrobní činnosti. Podle Babišových odhadů by EET měla přinést až 18 miliard ročně do rozpočtu navíc. Je nutné ale brát v potaz, že letos na podzim budou parlamentní volby. Před nimi strany slibují různé výjimky z evidence tržeb. Lidovci z ní chtějí zcela vyjmout podnikatele do určité výše ročních příjmů nebo některé prodejce na farmářských trzích. ODS zase vyhrožuje, že pokud bude mít příležitost, zruší EET úplně.

Postup při nákupu podle EET

Povinnost evidovat tržby začne od zítřka platit pro maloobchody a velkoobchody.

Podnikatel z pokladny vyšle datovou zprávu o provedeném nákupu, respektive prodeji.

Finanční správa prostřednictvím internetu obdrží informaci od obchodníka. Obratem mu zpátky zašle potvrzení o přijetí a unikátní kód účtenky za nákup.

Podnikatel účtenku vytiskne i s kódem, který každou transakci umožní jednoznačně identifikovat.

Zákazník si účtenku převezme. Celý postup nákupu podle EET tím končí.

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Prodejce na showroom

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč