Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Pelta: Investiční dotace jako odměna sponzorům

Miroslav Pelta foto: MAFRA

Policie podezřívá exšéfa české kopané Miroslava Peltu, že se snažil pomoci společnostem sponzorujícím jeho fotbalový klub FK Jablonec, jako je Syner, EKKL či Moravské naftové doly.
  10:04

Ukázat se v rodném městě na severu Čech bylo pro exšéfa českého fotbalu Miroslava Peltu důležité. Letos v lednu někdejší náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové vyprávěl, jak je ve Varnsdorfu společensky důležitou figurou a jak se účastní různých sportovních akcí. Peltovi podle vyšetřovatelů záleželo na tom, aby ministerstvo finančně podpořilo výstavbu fotbalového stadionu ve Varnsdorfu. Policie Peltu i Kratochvílovou v květnu obvinila pro podezření, že se spolu s dalšími osobami snažili ovlivnit, kdo získá sportovní dotace.

Jak vyplývá z dokumentů týkajících se vyšetřování, policie má podezření, že Pelta se snažil pomoci stavebním a dodavatelským firmám, které sponzorují jeho fotbalový klub FK Jablonec. V centru Prahy, v bytě, kde se Pelta s Kratochvílovou tajně scházeli, se předmětem jejich konverzací staly firmy Syner, EKKL či Moravské naftové doly (MND). Jde o partnery jabloneckého klubu. V Peltově uvažování představovaly investiční dotace způsob, jak se odměnit sponzorům.

Hlavní partner FK Hodonín

„Já jsem se všema mluvil, aby nebyl smutek. Liberec, Syner a všichni tihle kluci. Já jsem je naladil na budoucnost,“ vysvětloval Pelta Kratochvílové. Syneru se za Peltova vedení fotbalové asociace nevedlo zle. V roce 2015 stavební obr dokončil nové sídlo generality české kopané na Strahově za 137 milionů korun.

Peltovi podle vyšetřovatelů záleželo na tom, aby hodonínský fotbalový klub získal prostředky na opravu stadionu. Hlavním partnerem FK Hodonín je těžařská firma Moravské naftové doly (MND), která zároveň sponzoruje i Peltův fotbalový klub FK Jablonec.

Jindy zase chtěl Pelta podpořit rekonstrukci stadionu v Hodoníně. Hlavním partnerem tamního fotbalového týmu je těžařská společnost MND z impéria KKCG miliardáře Karla Komárka. „Já mám MND a Komárka největšího sponzora. To kdybyste mi tam nedali, tak umřu,“ lamentoval Pelta. Poté, co kriminalisté Peltu a spol. v květnu obvinili, exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dotace stopla a přihlášené kluby finance nezískaly.

Pelta s Kratochvílovou zohledňovali v tajném pražském bytě na Senovážném náměstí při rozdělování sportovních dotací sponzorství i politické zájmy. To je třeba případ Hodonína. Pelta s Kratochvílovou spekulovali, že právě tam by mohli ministryni zařídit dobré místo na kandidátce pro sněmovní volby. To nutně neznamená, že to bylo s vědomím Valachové, která uvádí, že netušila, co její náměstkyně s fotbalovým bossem řešili.

Peltovi podle vyšetřovatelů záleželo na tom, aby hodonínský fotbalový klub získal prostředky na opravu stadionu. Hlavním partnerem FK Hodonín je těžařská firma MND, která zároveň sponzoruje i Peltův fotbalový klub FK Jablonec.

Kamarádský vztah

Když policie Peltu v květnu vyslýchala, zajímalo ji, proč s Kratochvílovou řešili politické záležitosti exministryně Valachové. „Ministryně Valachová měla kandidovat z prvního místa do Poslanecký sněmovny, ale protože je bezprizorní a nemá politické vojsko a ty kluci, co tam celé volební období makaj... Je zbytečný říkat, jestli jsem umřel, nebo ne, protože Hodonín dostal nulu,“ řekl Pelta policistům.

Podle tiskové mluvčí MND Dany Dvořákové nemá majitel KKCG Karel Komárek k Peltovi žádný vztah. Pelta policistům naopak svůj vztah k jednomu z nejbohatších Čechů popsal jako kamarádský.

Přidal i fotbalové vysvětlení své náklonnosti k hodonínské kopané: „V Hodoníně trénuje Franta Komňacký a ten Jablonec trénoval pět let, je to slušnej kluk. Já jsem se tam byl podívat na stadionu a je to ostuda, apeloval jsem na Karla Komárka, aby něco udělal pro Hodonín a pokusili se i sehnat peníze na výstavbu části stadionu v Hodoníně.“ Tisková mluvčí MND Dana Dvořáková popsala vyjednávání o výstavbě hodonínského stadionu jako otevřené a transparentní. Zástupci její společnosti dle jejích slov o věci diskutovali loni v létě na hodonínské radnici.

Účastníkem porady byl podle Dvořákové i Pelta. „MND klub FK Hodonín podporuje ze svých zdrojů již déle než pět let, kdy tato podpora souvisí s naší snahou přispět k rozvoji Hodonínska, kde je sídlo našeho podnikání,“ sdělila mluvčí těžařů. „Prvoligový Jablonec podporuje společnost MND tři roky a důvod je ryze obchodní: budování silné značky na retailovém trhu, jako to dělají i ostatní konkurenční firmy,“ doplnila Dvořáková. Podle ní nemá majitel KKCG k Peltovi žádný vztah. Pelta policistům naopak svůj vztah k jednomu z nejbohatších Čechů popsal jako kamarádský.

Naladění na budoucnost

Podobně důležitým sponzorem Peltova Jablonce je i stavební firma Syner z nedalekého Liberce. Když se před dvěma lety stříhali pásky k otevření nového sídla FAČR na Strahově, které Syner postavil, generální sekretář fotbalové asociace Rudolf Řepka si výběr stavitele pochvaloval: „Chtěli jsme firmu s českým kapitálem, která si bude zakázky vážit.“ Pelta letos v únoru náměstkyni Kratochvílové sděloval, že firmu Syner „naladil na budoucnost, na ten program“.

Důležitým sponzorem Peltova Jablonce je i stavební firma Syner z Liberce. Pelta letos v únoru náměstkyni Kratochvílové sděloval, že firmu Syner „naladil na budoucnost, na ten program“.

Tiskový mluvčí stavbařů Ondřej Paclt nechtěl Peltova slova rozebírat. „K údajným či vymyšleným odposlechům, spekulacím a nepotvrzeným informacím šířeným médii se naše společnost zásadně nevyjadřuje,“ sdělil pouze. Pelta na dotazy LN neodpověděl, jeho právní zástupci ani právníci Kratochvílové nechtějí případ komentovat. Trvají však na tom, že jejich klienti se ničeho nekalého nedopustili.

Partnerem Peltova fotbalového klubu je i společnost EKKL vyrábějící sportovní povrchy. Pelta před Kratochvílovou zmínil jméno ředitele EKKL Petra Klára. Firma se na svém webu chlubí, že v roce 2016 na strahovském stadionu Přátelství kompletně zrekonstruovala atletickou dráhu, trávník a vybudovala osvětlení arény. Investorem byla fotbalové asociace, tehdy ještě vedená Peltou.

Na dotazy LN týkajících se propojení firmy EKKL a Pelty zástupkyně společnosti EKKL Daniela Slámková odpověděla: „Vzhledem k nepřiměřené medializaci předmětné sportovní kauzy se k vašim otázkám zatím nebudeme vyjadřovat.“

Varnsdorfský stadion

Peltovi ležel na srdci i vývoj fotbalu v jeho rodném Varnsdorfu. V roce 2015 tamní klub mohl postoupit do první ligy, jenže kvůli nevyhovujícímu stadionu nakonec musel zůstat v druhé nejvyšší fotbalové soutěži. Loni v prosinci se téma rekonstrukce varnsdorfského fotbalového „svatostánku“ stalo tématem telefonátu mezi Peltou a šéfem klubu Vlastimilem Gabrielem. Řešili, jak by Pelta mohl pomoci sehnat dotaci na stadion. Pelta uvedl, že bude třeba, aby město mělo připravené podklady – projektovou dokumentaci či územní rozhodnutí.

Loni v prosinci se téma rekonstrukce varnsdorfského fotbalového „svatostánku“ stalo tématem telefonátu mezi Peltou a šéfem klubu Vlastimilem Gabrielem. Řešili, jak by Pelta mohl pomoci sehnat dotaci na stadion.

Záhy se však hovor stočil na jiné téma. „Prosím tě, poslední dotaz, já potřebuju spoustu věcí, ale jako bude ten mega, nebo ne,“ zeptal se Gabriel šéfa FAČR. Na dotaz policie, zda prosazoval žádost týkající se výstavby fotbalového stadionu ve Varnsdorfu, někdejší předseda fotbalové asociace uvedl, že nikoliv.

„My jsme chtěli teprve stavět, ale nemají nic, amatéři. Chtěli by stavět, ale nemají ani plán,“ vysvětlil. Policii zajímalo, co znamenala Gabrielova otázka „zda bude ten mega“. Pelta vysvětlil, že mělo jít o sponzorský dar. „Zavázal jsem se jim čtyři až pět milionů sehnat sponzorsky. Takže on nemá nic, ale už to má utracený. Mělo to být zajištění sponzorského daru.“ Gabriel na dotazy LN nereagoval.

Systém Pelta

  • Na začátku května začali detektivové vyšetřovat, jak ministerstvo školství nakládá s dotacemi pro sport. Postupně bylo obviněno pět lidí a dvě sportovní organizace:

Miroslav Pelta, bývalý předseda Fotbalové asociace ČR

Simona Kratochvílová, bývalá náměstkyně ministryně pro řízení sekce sportu a mládeže

Zdeněk Bříza, bývalý šéf odboru sportu ministerstva školství

Miroslav Jansta, předseda České unie sportu

Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu FAČR a Česká unie sportu

  • Podle policie Pelta s Kratochvílovou sestavovali seznam, komu přidělit dotaci. Přednost dostaly projekty, které mohly přispět k popularitě vybraných politických osobností. Mezi nimi byli mimo jiné:

Bohuslav Sobotka (premiér, ČSSD)

Kateřina Valachová (exministryně školství, ČSSD)

Karel Březina (vlivný politik ČSSD a premiérův kamarád)

Petr Vokřál (primátor Brna, ANO)

Marian Jurečka (ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL)

Pavel Rychetský (předseda Ústavního soudu)

Martin Nejedlý (vlivný podnikatel a ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana)

  • Ze samotného seznamu nelze vyvozovat spoluúčast osob, které se na něm ocitly.