Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předseda Nejvyššího soudu podal kárnou žalobu na soudkyni, která měla blízko k Peltovi

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal podal kárnou žalobu na soudkyni Sylvu Mašínovou, kterou policie prověřovala kvůli stykům s někdejším fotbalovým bossem Miroslavem Peltou. „Mohu potvrdit, že kárná žaloba dorazila k Nejvyššímu správnímu soudu ve středu 21. března 2018. Navrhovatelem je předseda Nejvyššího soudu,“ potvrdila LN Sylva Dostálová, mluvčí Nejvyššího správního soudu.

Styky soudkyně s Peltou se údajně zabývala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ta měla odhalit její blízké vztahy s fotbalovým bossem.

Pelta si měl údajně Mašínovou předcházet VIP vstupenkami na fotbalové zápasy či permanentkami do lyžařského areálu. Podle vyšetřovatelů trval blízký vztah Pelty s Mašínovou několik let. Z policejního spisu údajně vyplývá, že si dvojice velmi často telefonovala.

Na jaře 2016 rozhodla Mašínová spor ve prospěch místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbera, blízkého spolupracovníka Miroslava Pelty. Soudkyni bylo následně nadřízenými orgány vyčítáno, že se z rozhodování sama nevyloučila pro podjatost. Předseda Nejvyššího soudu však důvod podání žaloby konkretizovat nechce.

„Potvrzuji, že předseda kárnou žalobu podal. Nejvyšší soud, a tedy i jeho předseda, však obecně dodržuje pravidlo nehovořit do médií o podrobnostech v aktuálně rozhodovaných, tzv. živých věcech. Důvodem je ochrana osobních (citlivých) údajů a právo na spravedlivý proces,“ napsal LN Petr Tomíček, tiskový mluvčí Nejvyššího soudu.

Šámal nechtěl ani specifikovat, jaký kárný postih pro Mašínovou navrhuje. Nejtvrdším možným je zbavení taláru.

Trénink české reprezentace (Miroslav Pelta).
Miroslav Pelta

Bývalý šéf českého fotbalu Pelta čelí od loňska trestnímu stíhání kvůli ovlivňování sportovních dotací z ministerstva školství. Měsíc strávil ve vazbě, odkud rezigoval na funkci předsedy FAČR. Pelta si podle policistů zmanipulovanými dotacemi upevňoval vliv ve fotbalovém prostředí a k tomu získával sponzory pro „svůj“ jablonecký klub.

Kriminalisté v kauze stíhají také bývalou náměstkyni ministerstva školství Simonu Kratochvílovou, někdejšího ředitele ministerského odboru Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu (ČSU) Miroslava Janstu a generálního sekretáře unie Jana Boháče. Obviněny jsou i dvě právnické osoby, FAČR a ČSU.

Kárné žaloby na soudce řeší specializované senáty na půdě Nejvyššího správního soudu. Případ Mašínové bude projednávat kárný senát v čele s Karlem Šimkou, soudcem Nejvyššího správního soudu. Stejný senát rozhoduje i o kárných provinění soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Heleny Králové, známé z kauzy Nagygate. Podání kárné žaloby na Mašínovou již dříve avizoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!