Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Kauza Via Chem: další podjatá znalecká firma?

  8:58
Praha 6, která přišla o peníze v případu Key Investments, si stěžuje už na druhou znaleckou firmu. Označuje ji za podjatou. Řízení se protáhne.

Kauza Key Investments: Via Chem a jeho věřitelé foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Jedno z nejsledovanějších insolvenčních řízení v Česku se opět komplikuje. Koncern Via Chem Group, který na přelomu dekády ovládal podstatnou část chemického průmyslu v Ústí nad Labem (mimo jiné známou Setuzu) a hrál významnou roli v aféře Key Investments, je přitom v úpadku už půldruhým rokem a jeho nesplacené závazky se blíží třem miliardám korun.

Firma navíc dluží stovky milionů korun dvěma pražským městským částem a dalším radnicím, které její dluhopisy nakoupily právě prostřednictvím zkrachovalého brokera Key Investments. A svých peněz se zřejmě jen tak nedočkají. Může za to komplikované hledání znaleckého ústavu.

Via Chem je totiž v takzvané reorganizaci – procesu, který dává společnosti druhou šanci na záchranu. Jeho klíčovou částí je jmenování znalce, jenž by měl ocenit hodnotu firmy. S určením znalecké společnosti nastávají u krajského soudu v Českých Budějovicích komplikace. Ani napodruhé se nepodařilo jmenovat znalce, jehož by městské části nepovažovaly za podjatého.

Firma s řadou referencí

Tentokrát je jím poměrně známá a renomovaná firma Equita Consulting. Tu oslovil přímo budějovický soud. Společnost se na trhu pohybuje řadu let a za sebou má posudky například pro Ředitelství silnic a dálnic v kauze předražené autostrády D47 nebo pro pražský dopravní podnik v jízdenkové aféře. Jak ale Praha 6 upozornila ve své námitce, mimo to zpracovala Equity Consulting několik posudků pro firmy, jež jsou s Via Chemem přímo spojené.

Via Chem dluží stovky milionů korun dvěma pražským městským částem a dalším radnicím, které její dluhopisy nakoupily právě prostřednictvím zkrachovalého brokera Key Investments.

Jde například o společnost Blackdzaar, přes kterou se v roce 2010 převáděl majetek Setuzy při prodeji mezinárodnímu koncernu Glencore. Advokáti Prahy 6 navíc naznačují, že znalecká firma Equita Consulting tehdy mohla majetek záměrně podhodnotit. Podobných příkladů ve svém rozsáhlém podání k soudu jmenuje víc.

„Oni argumentují realizovanými obchody. Abych se k nim mohl konkrétně vyjádřit, potřeboval bych na to více času. Nicméně jsme připraveni si obhájit všechny posudky, které jsme v minulosti vypracovali,“ říká šéf a spolumajitel Equita Consulting Leoš Klimt. Dodává, že dosud jeho firma vypracovala víc než tři tisíce znaleckých posudků a důvod k žádné podjatosti nevidí. Ale zpět k tomu, co Praze 6 na zmíněné společnosti vadí. Insolvenční správkyní Via Chem Group je společnost VJV Insolvence, kterou ovládá Vladimíra Jechová Vápeníková.

Tu shodou okolností soud jmenoval správkyní i v případě zkrachovalé Setuzy a její nástupnické firmy STZ. Kromě toho v minulosti podnikala na vlastní pěst. A minimálně jednou přímo narazila na společnost Equita Consulting. Její firma Wadia Lannova si ji najala na ocenění navýšení základního kapitálu. „To bylo před deseti nebo sedmi lety. Popravdě řečeno si nemyslím, že to je naplnění podjatosti. Za chvíli bychom takhle nemohli dělat pro jediný soud. Pracujeme i pro soudy nebo pro policii,“ vysvětluje Klimt.

Zároveň připouští, že několikrát pro firmy spojené s Via Chem Group pracoval, nepovažuje to ale za podjatost. Ze všech posudků, které jeho firma zpracovala, jde prý o malé procento. Navíc byl prý od začátku transparentní.

„Už když jsme se poprvé vyjadřovali, upozorňovali jsme soud, pro koho jsme pracovali.“

„Už když jsme se poprvé vyjadřovali, upozorňovali jsme soud, pro koho jsme pracovali. Podle mě jsme postupovali korektně,“ říká Klimt.

Ten nyní u soudu prohlásil, že nemá zájem zpracovávat posudek v případě, že nedůvěřuje jednomu z významných věřitelů. Dá se tak očekávat, že soud bude muset znalce hledat dál, byť ho může jmenovat i proti jeho vůli.

Budějovická stopa

Hledat znaleckou firmu pro skupinu Via Chem Group, kterou ovládal a podle řady zdrojů stále ovládá kontroverzní podnikatel Petr Sisák, není vůbec jednoduché. Jeden posudek už přitom nedávno vznikl. Společnosti Bohemian Appraisal, původnímu soudem jmenovanému znalci, trvalo jeho vypracování osm měsíců. Podle něj zbylo ve Via Chem Group zhruba půl miliardy korun.

Nový znalec, Equity Consulting, zřejmě skončí ještě dřív, než začne.

Jenže radnice Prahy 6, společně s Prahou 10 a městem Sokolov, zmíněnou znaleckou firmu též napadly z podjatosti. Její vlastník, jihočeský právník Bohumil Koutník, totiž v minulosti prokazatelně obchodoval přímo se společností Key Investments. Námitkám radnic poté soud vyhověl a znalce odvolal.

Nový znalec, tedy Equity Consulting, zřejmě skončí ještě dřív, než začne. Pro věřitele Via Chem Group to kromě jiného znamená, že si na své peníze ztracené v aféře Key Investments budou muset ještě pořádnou chvíli počkat.

Než soud najde jiného znalce, může to trvat dalších několik měsíců. A samotné vypracování posudku se může protáhnout klidně na rok.

Dobývání dluhů z koncernu Via Chem

  • Via Chem Group ještě na konci minulé dekády ovládal Setuzu a ústeckou Spolchemii.
  • Jeho dluhopisy v hodnotě stovek milionů korun nakoupila českým radnicím firma Key Investments.
  • V roce 2013 skončil Via Chem v úpadku a radnice v insolvenci vymáhají své peníze zpět.
  • Nyní je Via Chem v reorganizaci, jejíž součástí je ocenění majetku znalcem.
  • Prvního znalce, firmu Bohemian Appraisal, označily radnice za podjatou. Soud jim dal za pravdu a znalce odvolal. Druhého, společnost Equita Consulting, nyní označuje za podjatého Praha 6. Firma tak o posudek nemá zájem.