Server Aktuálně.cz upozornil na to, že se podnikatel Petr Sisák od páteční policejní razie poprvé ozval. Přes svou advokátku vzkázal, že se v blízké době přihlásí na policii.
Zmanipulovaná Via Chem dluží věřitelům dvě miliardy korun. Policisté po pátečním zásahu v ústecké Spolchemii a českobudějovickém krajském soudu obvinila 14 lidí z manipulace insolvenčních řízení, poškozování věřitelů či ovlivňování soudců. Sisák je jedním ze dvou obviněných, které detektivové zatím nezadrželi.
Podle České televize jsou mezi obviněnými advokáti Milan Kučeřík a Petr Kovařík, který je společníkem Ivo Haly v advokátní kanceláři, dále insolvenční správkyně v kauze Via Chem Vladimíra Jechová Vápeníková, a podnikatel Tomáš Machotka. Brněnského státního zástupce Romana Skopala policie obvinila kvůli jeho dřívejším aktivitám. V minulosti působil na ministerstvu spravedlnosti, kde byl ředitelem justičního odboru, v mezičase ale pracoval v soukromém sektoru. Ještě v pondělí nebylo zcela jasné, k jakému období se jeho stíhání vztahuje.
Klíčové důkazy měly podle zdroje Lidovek zajistit prostorové odposlechy, mimo jiné měly zachytit i přijetí úplatku.
Podle informací serveru Lidovky.cz je dalším na seznamu stíhaných advokát Robert Vladyka. Ten to však na přímou otázku redaktora Lidovek popřel, že by byl mezi stíhanými. A jinde nelze soupis obviněných ověřit, policie i státní zástupci totiž mlčí. Vazebně stíhaná je Jechová Vápeníková, Kučeřík a Kovařík. Dalším jménem na výčtu obviněných má být Sisák senior.
Jeho syn prý také na policii dorazí. „Je na plánované služební cestě a ještě do konce týdne se dostaví na policii,“ řekla advokátka Kateřina Buďveselová, která podnikatele zastupuje. Z útěku podezřívají policisté i advokáta Ivo Halu, dlouhodobého spolupracovníka Sisáka. I ten se však chce podle informací tento týden policii ozvat. Oba obvinění jsou si vědomi toho, že zřejmě skončí ve vazbě.
Policie v pátek nenašla Sisáka a další osobu. Zjišťuje, zda neutekli |
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že nemůže vyloučit únik informací od policie nebo žalobců. Podle ministra vnitra Milana Chovance se musí případný zdroj úniku informací najít, obžalovat a odsoudit.
Čtyři obviněné soud poslal do vazby kvůli obavám, že by mohli ovlivňovat svědky nebo ostatní obviněné. Za další důvod označil důvodné obavy, že by mohli pokračovat v trestné činnosti.
Nejpřísnější trest až 12 let vězení hrozí obviněným, kteří podle policie ovlivňovali soudce. Až desetileté tresty vězení hrozí lidem, které policisté obvinili z podvodu, přijetí úplatku a účasti v organizovaném gangu. U ostatních trestných činů, jejichž výčet žalobce zveřejnil, se horní hranice trestní sazby pohybuje od jednoho roku do osmi let vězení.
Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.
Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.