18. ledna 2016 17:13, aktualizováno  18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Insolvenční kauza: obviněn státní zástupce Skopal, podnikatel Sisák se prý zadržení nevyhýbá

Podnikatel Petr Sisák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Petr Sisák. | foto: Česká pozice

PRAHA Podnikatel Petr Sisák, který je obviněný z manipulací při insolvencích, by se měl v nejbližší době dostavit na policii. Vzkázal to po své právničce. Sisáka, který stojí v čele severočeské chemičky Spolchemie, se protikorupční policie snaží zadržet od pátku. Podle ní ovlivňoval konkurz vlastní společnosti Via Chem.

Server Aktuálně.cz upozornil na to, že se podnikatel Petr Sisák od páteční policejní razie poprvé ozval. Přes svou advokátku vzkázal, že se v blízké době přihlásí na policii.

Zmanipulovaná Via Chem dluží věřitelům dvě miliardy korun. Policisté po pátečním zásahu v ústecké Spolchemii a českobudějovickém krajském soudu obvinila 14 lidí z manipulace insolvenčních řízení, poškozování věřitelů či ovlivňování soudců. Sisák je jedním ze dvou obviněných, které detektivové zatím nezadrželi.

Podle České televize jsou mezi obviněnými advokáti Milan Kučeřík a Petr Kovařík, který je společníkem Ivo Haly v advokátní kanceláři, dále insolvenční správkyně v kauze Via Chem Vladimíra Jechová Vápeníková, a podnikatel Tomáš Machotka. Brněnského státního zástupce Romana Skopala policie obvinila kvůli jeho dřívejším aktivitám. V minulosti působil na ministerstvu spravedlnosti, kde byl ředitelem justičního odboru, v mezičase ale pracoval v soukromém sektoru. Ještě v pondělí nebylo zcela jasné, k jakému období se jeho stíhání vztahuje.

Klíčové důkazy měly podle zdroje Lidovek zajistit prostorové odposlechy, mimo jiné měly zachytit i přijetí úplatku.

Podle informací serveru Lidovky.cz je dalším na seznamu stíhaných advokát Robert Vladyka. Ten to však na přímou otázku redaktora Lidovek popřel, že by byl mezi stíhanými. A jinde nelze soupis obviněných ověřit, policie i státní zástupci totiž mlčí. Vazebně stíhaná je Jechová Vápeníková, Kučeřík a Kovařík. Dalším jménem na výčtu obviněných má být Sisák senior.

Jeho syn prý také na policii dorazí. „Je na plánované služební cestě a ještě do konce týdne se dostaví na policii,“ řekla advokátka Kateřina Buďveselová, která podnikatele zastupuje. Z útěku podezřívají policisté i advokáta Ivo Halu, dlouhodobého spolupracovníka Sisáka. I ten se však chce podle informací tento týden policii ozvat. Oba obvinění jsou si vědomi toho, že zřejmě skončí ve vazbě.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že nemůže vyloučit únik informací od policie nebo žalobců. Podle ministra vnitra Milana Chovance se musí případný zdroj úniku informací najít, obžalovat a odsoudit.

Čtyři obviněné soud poslal do vazby kvůli obavám, že by mohli ovlivňovat svědky nebo ostatní obviněné. Za další důvod označil důvodné obavy, že by mohli pokračovat v trestné činnosti.

Nejpřísnější trest až 12 let vězení hrozí obviněným, kteří podle policie ovlivňovali soudce. Až desetileté tresty vězení hrozí lidem, které policisté obvinili z podvodu, přijetí úplatku a účasti v organizovaném gangu. U ostatních trestných činů, jejichž výčet žalobce zveřejnil, se horní hranice trestní sazby pohybuje od jednoho roku do osmi let vězení.

Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?