19. ledna 2016 11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Insolvenční podvody? Zásah policie nás očistí, věří předseda soudu

Jak padla skupina Via Chem Group. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak padla skupina Via Chem Group. | foto: Zdeněk Růžička, Lidové noviny

PRAHA Páteční zásah protikorupční policie na Krajském soudu v Českých Budějovicích kvůli podezření z insolvenčních podvodů skončil zapečetěním dvou kanceláří. Nikdo z pracovníků soudu však nebyl obviněn a kriminalisté si neodnesli ani žádné dokumenty. „Akce policie je šance instituci očistit,“ doufá předseda soudu Milan Tripes.

Lidovky.cz: V pátek zasahovala na Krajském soudu v Českých Budějovicích protikorupční policie. Jaké kanceláře zapečetili a co v nich hledali?
Pro co tam šli, nevím. Nikdo ale nebyl zadržen ani obviněn. Pokud ale vím, tak ani nic neodnesli. Nepovažuji to ani za razii, spíš za standardní postup za situace, že policie prověřuje pravděpodobně okolnosti týkající se insolvencí Key Investments - respektivě Via Chem Group. A ty se mediálně spojují i s naším soudem.

Lidovky.cz: Podle serveru Aktuálně.cz prohledali policisté kancelář soudce Miroslava Veselého, který měl insolvenční řízení společnosti Via Chem na starosti.
Kanceláře patří lidem, kteří se v minulosti nebo současnosti podíleli na rozhodování kolem těch kauz.

Lidovky.cz: U koho dalšího detektivové zasahovali?
Nechci narušovat vyšetřování. Ti lidé navíc nejsou obviněni a podle mě nikdy obviněni ani nebudou.

Lidovky.cz: Přišli tedy zaměstnanci soudu, kterých se kauza týká v pondělí normálně do práce?
Samozřejmě.

Lidovky.cz: Nemůže takový zásah podle vás uškodit pověsti soudu?
Je to jediný způsob, jak soud v Českých Budějovicích a zdejší pracovníky očistit. Vítám, že taková akce proběhla, protože jenom díky ní bude možné hovořit v této souvislosti o insolvenční mafii, ale bez přičinění soudu.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte postup policie při zásahu?
Jejich chování i postup byl naprosto korektní. Ani nevím, jak by se tu na manipulování mohl někdo podílet. Dlouhodobě se snažíme s místopředsedou pro insolvenční a obchodních úsek učinit ten průběh transparentní.

O co v kauze jde?

Policie zasahovala kvůli insolvenčním podvodům. Společnost v úpadku Via Chem Group dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun a v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech.

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz