130 let
Zdá se, že skandály prezidenta NKÚ Františka Dohnala politiky nezajímají.

Zdá se, že skandály prezidenta NKÚ Františka Dohnala politiky nezajímají. | foto: © ČTKČeská pozice

Poslanci: Šéf NKÚ Dohnal nám hází klacky pod nohy

  •   6:02

Poslanci se shodli na tom, že některé kroky prezidenta NKÚ Františka Dohnala způsobily vážnou poruchu v činnosti orgánů veřejné moci.

O marné snaze členů kontrolního výboru provést audit hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který opakovaně odmítá prezident NKÚ František Dohnal, jenž navíc podal v této věci na Poslaneckou sněmovnu žalobu, se jednalo na právě probíhající schůzi parlamentu. Poslanci, bez ohledu na politickou příslušnost, se k Dohnalovým krokům postavili kriticky. A odhlasovali usnesení, v němž se konstatuje, že písemné odmítnutí kontroly prezidentem NKÚ a jeho žaloba na Poslaneckou sněmovnu způsobuje váženou poruchu v činnosti orgánů veřejné moci. Jde o první takto vyostřený dokument, který poslanci vůči vedení NKÚ kdy přijali.

„Musím konstatovat, že na kontrolní výbor chodí poměrně často mnoho dopisů, které se týkají žádosti o odpověď na situaci, jež byla několikrát medializována. To znamená na náklady za jednoho úředníka na NKÚ, na situaci v investiční akci přestavby a další,“ pronesl na jednání sněmovny předseda kontrolního výboru Vojtěch Filip (KSČM). Dodal, že korespondence s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu je v tuto chvíli zcela bezpředmětná. „Pan inženýr František Dohnal s námi zcela odmítl o této věci diskutovat,“ tvrdí Filip.

Prezident NKÚ vidí jedinou možnost jak vyřešit spor mezi členy kontrolního výboru a jeho úřadem: u soudu

František Dohnal odmítl vydat poslancům potřebné podklady k provedení kontroly úřadu. Vysvětlení podala ředitelka Dohnalovy kanceláře Markéta Kandráčová: „Aby bylo zamezeno zásahům do nezávislého postavení Nejvyššího kontrolního úřadu, musí případná kontrola ze strany Poslanecké sněmovny splňovat základní parametry a postupy a je nutno ji provést s odbornou péčí a kvalifikovaně,“ píše Kandráčová v dopise.

Dohnal tvrdí, že nejsou zákonem jasně stanovena procesní pravidla kontroly. „Tím, že procesní pravidla pro kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu stanoví pouze interní akt kontrolního výboru, je tato kontrola od samého počátku diskvalifikována na politický proces bez jakékoli právní relevance,“ je přesvědčen Dohnal. Prezident NKÚ vidí jedinou možnost jak vyřešit spor mezi členy kontrolního výboru a jeho úřadem: u soudu.

Česko výjimkou

ČESKÁ POZICE oslovila ústavního právníka Jana Filipa. Ten je přesvědčen o tom, že legislativa dnes kontrolnímu výboru umožňuje provádět audit NKÚ. Dle obdobné úpravy je prověřováno hospodaření kontrolního úřadu v Německu či ve Francii. „Pouze v České republice jsme se ocitli za hranou možností, které nám dává český právní řád,“ dodává poslanec Vojtěch Filip.

Tím, že Dohnal podal žalobu na sněmovnu, v podstatě stát žaluje stát

Kontrolní výbor původně zvažoval, že přijaté usnesení zašle jako dokument prezidentovi Václavu Klausovi. Nakonec ale od plánu upustil. „Říkal jsem si, že by to spíše zhoršilo vztahy mezi ústavními institucemi,“ vysvětluje Filip. Zákon říká, že prezidenta NKÚ je možné odvolat, pokud je pravomocně odsouzen, nebo když kárná komora NKÚ navrhne jeho odvolání Poslanecké sněmovně. Poslední slovo, zda bude šéf NKÚ zbaven funkce, má prezident republiky. V pondělí 21. března bude soud znovu projednávat pronájem dvou luxusních bytů, které Dohnal s rodinou užíval.

I kdyby soud uznal prezidenta NKÚ vinným, na jeho dalším pobývání v čele úřadu se – striktně podle zákona – nic nezmění. Je totiž pravděpodobné, že by se proti rozsudku odvolal. Česko je tak zřejmě jediným státem na světě, kde v čele úřadu, který má dohlížet na hospodaření se státními majetkem, stojí člověk, s nímž je spojeno několik kauz, včetně žaloby na Poslaneckou sněmovnu. A navíc, jak upozorňuje poslankyně a místopředsedkyně kontrolního výboru Zdeňka Horníková (ODS), tím, že Dohnal podal žalobu na sněmovnu, v podstatě stát žaluje stát.

Autor: Kateřina Menzelová
  • Vybrali jsme pro Vás