130 let
Prezident NKÚ František Dohnal těží z toho, že je prakticky neodvolatelný.

Prezident NKÚ František Dohnal těží z toho, že je prakticky neodvolatelný. | foto: ILUSTRAČeská pozice

Prezident NKÚ František Dohnal čelí dalšímu trestnímu oznámení. Kolikátému vlastně?

  •   9:23

Sněmovní kontrolní výbor podal trestní oznámení na prezidenta NKÚ kvůli odepření kontroly hospodaření úřadu. Věc šetří policie.

Předseda sněmovního kontrolního výboru Vojtěch Filip (KSČM), podal trestní oznámení na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Důvodem je, že Dohnal odmítl součinnost při auditu hospodaření úřadu, který se výbor pokusil provést. Informaci ČESKÉ POZICE potvrdil člen kontrolního výboru Roman Sklenák (ČSSD). Věc nyní šetří policie.

K Dohnalovým krokům se kriticky postavila i poslanecká sněmovna. Ztotožnila se s kontrolním výborem a minulý týden přijala usnesení, ve kterém se konstatuje, že „písemné odmítnutí kontroly prezidentem NKÚ a jeho žaloba na Poslaneckou sněmovnu způsobuje váženou poruchu v činnosti orgánů veřejné moci“. Poslanec Roman Sklenák tvrdí, že mezi trestním oznámením a usnesením sněmovny není přímá souvislost. „Nicméně toto rozhodnutí sněmovny mohou orgány činné v trestném řízení brát v potaz,“ dodal Sklenák.

Kauza neúspěšné kontroly hospodaření NKÚ se opakuje. Policie již na sklonku loňského roku prověřovala Dohnalovo odmítnutí vydat podklady k auditu hospodaření úřadu kontrolnímu výboru ještě v bývalém složení sněmovny. Začátkem prosince však byl případ odložen. Dle detektivů se Dohnal sice dopustil trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, ale kontrolní výbor mu za to již dříve uložil pokutu 50 tisíc korun. Proto ho policie nemohla obvinit.

Dohnal je ve svých názorech na kontrolu hospodaření NKÚ konzistentní. Tvrdí, že nejsou zákonem jasně stanovena procesní pravidla auditu a kontrola sněmovního výboru je tak „diskvalifikována na politický proces bez jakékoli právní relevance.“ Prezident NKÚ vidí jedinou možnost jak vyřešit spor mezi členy kontrolního výboru a jeho úřadem: u soudu. Proto také podal na Poslaneckou sněmovnu žalobu s návrhem na předběžné opatření. Dle informací ČESKÉ POZICE však byl tento návrh zamítnut.

Dohnal je rekordman

František Dohnal je jasným rekordmanem mezi ústavními činiteli, co se týká počtu žalob a trestních oznámení. Soud momentálně řeší jednu trestní žalobu, byly na něho podány tři kárné žaloby a nyní tedy třetí trestní oznámení. Ostatně i prezident NKÚ je výrazným aktivním hráčem, protože žaloby podává také na své oponenty. Optimální by bylo, pokud už by prezident NKÚ podával žaloby, aby to bylo jedině tehdy, když úřad odhalí závažné pochybení. Rozhodně by neměl tuto instituci vést člověk, na kterého byla podána žaloba či trestní oznámení v souvislosti s pronájmem luxusních bytů či neumožněním kontroly hospodaření úřadu.

K vyřešení problému Dohnal v dohledné době nevede schůdná právní cesta

Deprimující na celé záležitosti je fakt, že Dohnal je v podstatě neodvolatelný. Odvolat prezidenta NKÚ je možné tehdy, pokud je pravomocně odsouzen, nebo když kárná komora NKÚ navrhne jeho odvolání Poslanecké sněmovně. Poslední slovo, zda bude šéf NKÚ zbaven funkce, má prezident republiky. V pátek padne s největší pravděpodobností rozsudek v případu pronájmu luxusních bytů. I když bude Dohnal uznán vinným, o funkci automaticky nepřijde. Pokud se odvolá, rozsudek nenabude právní moci.

Právní cesta k vyřešení problému Dohnal v dohledné době nevede. Dohnalův devítiletý mandát v čele NKÚ vyprší v roce 2014. A do té doby nejspíš neskončí všechny odvolací soudy. Pokud nezasáhne premiér, prezident nebo nějaký další vrcholný politik, Dohnal se v křesle udrží po zbytek funkčního období.

Představitelé státu v mnoha případech prosazují svůj politický vliv. Je pravdou, že jsou pak často kritizováni za polické „obchody“. V případě NKÚ by ale alespoň nějaká reakce byla na místě. Jenže kromě nedávného usnesení sněmovny a trestního oznámení kontrolního výboru se doposud nic nedělo. Prezident NKÚ František Dohnal zůstává stranou zájmu.

Koncem loňského roku skončil ve funkci policejní prezident Oldřich Martinů. Své rozhodnutí oznámil krátce po schůzce s prezidentem Václavem Klausem. Martinů si od Klause odnesl stříbrnou plaketu pro osobnosti, které vynikly ve svém oboru, a plný dojetí oznámil svůj odchod. Nebylo by načase pozvat Dohnala na Hrad, dát mu medaili, i když nebude jednoduché vymyslet za co vlastně, a obsadit post někým důvěryhodnějším?

Autor: Kateřina Menzelová
  • Vybrali jsme pro Vás