Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda informace o novičoku znala. Nechala si je ale pro sebe

  10:51
Ministryně obrany Karla Šlechtová měla informace o výzkumu nervově-paralytických látek v Česku k dispozici už před měsícem. Podělila se o ně pouze s vybranými úřady. Veřejnosti zůstaly skryty. Jediný, kdo si nechal prostor pro to, že by mohli mít Rusové pravdu, byl prezident Miloš Zeman. A vláda mu svým postojem k novičoku nahrála.

Prezident Miloš Zeman jmenoval u příležitosti Dne vítězství šest generálů. foto: MAFRA - PETR TOPIČ

Způsob, jakým se Česko nechalo zatáhnout do skandálu okolo otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala ukazuje na selhání strategické komunikace vlády. Podle informací LN totiž ministryně obrany Karla Šlechtová měla podrobné informace o výzkumu nervově-paralytických látek na našem území k dispozici už před měsícem. Podělila se o ně pouze s vybranými úřady. Veřejnosti zůstaly skryty.

Panovala přitom velmi vyhrocená situace. Rusko, které je označované za původce látky, jíž byl v březnu otráven Skripal a jeho dcera, ukázalo totiž na Prahu. Prostřednictvím ruského ministerstva zahraničí Rusové šířili zprávu, že vývoj látky pod západním kódovým označením Novičok probíhal ve Velké Británii, USA, Švédsku a České republice. „Výsledky, jichž tyto země při vytváření nových otravných látek tohoto typu dosáhly, jsou uvedeny ve víc než 200 otevřených zdrojích zemí NATO,“ tvrdila ruská diplomacie.

Mimo zaběhnutá pravidla

Rázem se zdálo, jako bychom měli něco společného s pokusem o Skripalovu vraždu. „Rusové překročili veškeré hranice, když řekli, že látka novičok pochází od nás,“ zareagoval ostře premiér v demisi Andrej Babiš. Odmítla to i ministryně Šlechtová a šéf české diplomacie Martin Stropnický. Jediný, kdo si nechal prostor pro to, že by mohli mít Rusové pravdu, byl prezident Zeman.Jeho proruské postoje jsou přitom dlouhodobě známé. Opakovaně bagatelizuje význam sankcí uvalených na Rusko po okupaci Krymu.

Dalo se odhadnout, že prezident Zeman chce zjistit, zda není na prohlášení Moskvy přece jen něco pravda. A zjistil. S výsledkem pátrání – opět zcela mimo zaběhnutá pravidla ve zpravodajské branži – se pochlubil v komerční televizi.

V minulosti tlačil na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ohledně vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina, který byl zadržen v Česku. Zájem o něho měly USA i Moskva. A prezident se přimlouval, aby zamířil na východ, což se ale nakonec nestalo. Na konci března Zeman prakticky v přímém přenosu a v rozporu s dosavadními zvyky, zaúkoloval BIS a Vojenské zpravodajství, aby do případu ohledně výroby a původu novičoku vnesly jasno. Tajné služby na zpracování domácí úlohy dostaly měsíční lhůtu.

Dalo se tedy odhadnout, že prezident Zeman chce zjistit, zda není na prohlášení Moskvy přece jen něco pravda. A zjistil. S výsledkem pátrání – opět zcela mimo zaběhnutá pravidla ve zpravodajské branži – se pochlubil v komerční televizi. Zatímco BIS mu „nenabila“, opřel se o závěry armádní rozvědky.

Rozporné výroky

„Protože Vojenského obranné zpravodajství je této tematice blíže než například BIS, tak jsem přihlédl k jeho názoru a udělal jsem si zákonnej závěr. Byl u nás vyráběn a testován novičok. Byť v malém množství a poté zničen. Víme kde a víme kdy. A je pokrytectví předstírat, že nic takového nebylo,“ prohlásil Zeman. Kromě toho, že citoval z důvěrných zpráv tajných služeb, udělal minimálně ze dvou ministrů lháře či politiky bez nezbytných informací.

K tragikomicky rozporným výrokům českých politiků, tajných služeb a zneužití jména Česka přitom nemuselo dojít. Babišův kabinet totiž informace o vývoji vybraných látek ze skupiny, které se zjednodušeně říká novičoky, měl už na konci března.

Především však nabil Moskvě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov toho okamžitě využil: „Zemanovy výroky ilustrují neudržitelnost stanoviska Londýna, který z otravy obviňuje Rusko.“ K tragikomicky rozporným výrokům českých politiků, tajných služeb a zneužití jména Česka přitom nemuselo dojít. Babišův kabinet totiž informace o vývoji vybraných látek ze skupiny, které se zjednodušeně říká novičoky, měl už na konci března. Veřejnost s nimi však neseznámil. Učinil tak až v pátek 4. května.

„Látky v tisku označované jako novičoky, mezi něž patří i látka A230 (Skripal a jeho dcera byli otráveni odlišnou látkou A234 – pozn. red.), jsou potenciální otravné chemické látky, jejichž identifikace a obrana proti nim je součástí výcviku českých vojenských protichemických jednotek. Pro úkoly maximálně několika mikrogramů detekce, ochrany a bezpečnosti občanů ČR byly proto i tyto látky zařazeny k testování jejich chemických vlastností,“ uvedla obrana.

Opačný výsledek

A dodala klíčovou věc – nejde však o jejich výrobu, nýbrž o mikrosyntézu, která podle mezinárodní úmluvy za výrobu považována není. Při mikrosyntéze vznikne malinkaté množství látky, která je následně ihned zničena. Detekční přístroj si pouze nabere vzorek a ten přestává existovat. Proč ministryně Šlechtová a vláda nechtěla zveřejnit tyto informace dříve a poukázat na rozdíl mezi mikrosyntézou a výrobou, z níž nás Rusové obvinili?

Postupné dávkování informací způsobilo přesně opačný výsledek

„Proto, aby to nebylo možné zneužít záměrným nepochopením takzvané mikrosyntézy a výroby,“ napsala LN Šlechtová. Postupné dávkování informací ovšem způsobilo přesně opačný výsledek. „Osobně jsem samozřejmě ihned informovala předsednictvo Bezpečnostní rady státu s vyhrazenou informací a představitele našeho státu o všem podstatném,“ hájí se Šlechtová.

Mikrosyntéza versus výroba

17. března

  • Zdrojem smrtící látky Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko, uvedla ruská diplomacie. To čeští politici včetně premiéra následně odmítli. Šéf Vojenského výzkumného ústavu v Brně řekl, že otravné látky se v ČR vyrábějí v řádu gramů výhradně pro laboratorní účely, kvůli otestování jejich vlastností.

26. března

  • Prezident uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS), aby pátrala po tom, zda byl jed v Česku vyvíjen nebo skladován.

3. května

  • Prezident Zeman uvedl, že v ČR se v malém množství vyráběl a testoval jed Novičok, po testování byl zničen. Oznámil, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství, podle něhož nervově paralytická látka označovaná jako A230, kterou k testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav, je novičok.

4. května

  • Vydalo ministerstvo obrany tiskovou zprávu, v níž popisuje rozdíl mezi výrobou a mikrosyntézou novičoků.

7. května

  • Úřad vlády vydal prohlášení, že v „ČR nebyla nikdy vyráběna, vyvíjena ani skladována žádná látka typu novičok. Toto konstatovaly ve shodě obě zpravodajské služby ve svých zprávách.“ Nedorozumění ohledně výroby prý zapříčinil výrok šéfa výzkumného ústavu v Brně.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!