130 let
Konečně je Samsung Galaxy Note 7 i v černém provedení

Konečně je Samsung Galaxy Note 7 i v černém provedení. | foto: DC AppSapp

Vybuchující mobil sráží Samsung

  •   9:37
Skandál s vybuchující baterií mobilu Galaxy Note 7 se rozhořel do netušených rozměrů. Samsung oznámil pozastavení výroby a celosvětový konec prodeje. Ztráty se zatím odhadují v přepočtu na 410 miliard korun a akcie firmy zamířily prudce dolů.

Měla to být vlajková loď, to nejlepší, co může světová mobilní jednička nabídnout. Telefon s ambicí porazit v technologickém souboji nejnovější iPhone od Applu. Jenže ještě než se luxusní přístroj Samsung Galaxy Note 7 začal v mnoha zemích, včetně Česka, vůbec oficiálně prodávat, srazil naopak jihokorejského obra do kolen.

Skandál s vybuchující baterií se doslova rozhořel do netušených rozměrů. Nejprve slýchali cestující na letech do USA varování, že nesmějí na palubě telefony za více než 20 tisíc korun zapínat ani vypnuté nabíjet. Několik letadel muselo dokonce kvůli vznícení přístroje přistát. Když nepomohly ani výměny vadných kusů, které měly vyjít na miliardu dolarů (více než 24 miliard korun), oznámil Samsung nejprve pozastavení výroby a následně celosvětový konec prodeje. Ztráty se zatím odhadují v přepočtu na 410 miliard korun a akcie firmy zamířily prudce dolů.

Nebezpečný přístroj

Galaxy Note 7 přitom za svůj krátký život získal nebývalou popularitu i u nás díky velkému displeji a elektronické tužce, takzvanému stylusu. „Známý mi jeden kus schoval, aby se na mě vůbec dostalo,“ popsal pro LN nejmenovaný manažer, jak se z telefonu stala moderní „podpultovka“. Dnes zbyly v oficiálních prodejnách jen reklamní makety.

Přístroj není považován za bezpečný. Samsung vyzval zákazníky, aby ho vypnuli a počkali na další instrukce.

Do Česka se dosud dostala pouhá jedna zásilka telefonů začátkem září v počtu několika set kusů, které si rozebrali vybraní distributoři. Některé z nich už zákazníci vyměnili, ostatní to mohou udělat kdykoli. „Telefony, které jsme stihli fyzicky dodat, jsme stáhli zpět a vrátili peníze,“ říká Iva Pavloušková, mluvčí řetězce Datart.

Samsung nebude podle Ondřeje Koubka z české pobočky přístroje nadále měnit. Zákazníci je ale mohou vrátit a buď si vybrat jiný model, nebo dostanou peníze zpět. Aktivně k tomu firma nevybízí, byť to brzy může udělat. Přístroj není považován za bezpečný. Samsung vyzval zákazníky, aby ho vypnuli a počkali na další instrukce. Podle Koubka ale nehrozí, že by firma telefony na dálku deaktivovala. Aspoň prozatím.

Konec hlavního trháku

Galaxy Note7 měl být hlavním tahákem prodejů letošní vánoční sezóny, která je tradičně v oblasti elektroniky nejsilnější. Start oficiálních prodejů se plánoval na 17. září, problémy jej ale o pár dnů předběhly. Dnes tak mají prodejci místo radosti z tržeb naopak radost, že jich moc neprodali.

Galaxy Note7 měl být hlavním tahákem prodejů letošní vánoční sezóny, která je tradičně v oblasti elektroniky nejsilnější

„Alza žádné přístroje Note 7 neprodala a neprodává, právě z důvodu zjištěných problémů s baterií. Zákazníky, kteří si telefon předobjednali, jsme informovali, že prodej telefonu bude možný v okamžiku, kdy budou odstraněny všechny problémy s baterií a jeho používání bude bezpečné,“ říká Karel Kučera, ředitel marketingu největšího českého elektronického obchodu Alza.cz.

Ti, kteří měli to „štěstí“ a telefony prodávali, nyní jen uklidňují své zákazníky. „Budeme postupovat v souladu s doporučením výrobce. Všem, kteří si již produkt zakoupili, budeme maximálně nápomocni s řešením vzniklé situace,“ říká Lukáš Rotter, marketingový ředitel Setosu. I jeho firma počítá s tím, že bude lidem nakonec vracet peníze.

Poškozená image

Českým zákazníkům a obchodníkům tak paradoxně pomohlo to, co je mnohdy terčem kritiky. Tedy že před naším dostávají přednost větší a významnější trhy, novinek se nedostává a musíme si na ně počkat. Na trzích, které dostaly před tím českým přednost, však bude mít Samsung při případném kompletním stahování Galaxy Note 7 od zákazníků mnohem více práce. Přesná čísla známa nejsou, ale firma stihla zákazníkům po celém světě dodat stovky tisíc kusů nejvybavenějšího smartphonu s nevyzpytatelnou baterií.

Kauza poškodí i image Samsungu, což potvrzují i reakce akcionářů firmy

Potíže budou Samsung stát nemalé peníze. Krom nákladů na výměnu telefonů a řešení v průběhu kauzy, které již analytici odhadli na zhruba miliardu dolarů, teď bude muset firma odepsat celou investici do tohoto telefonu, tedy i náklady na vývoj, výrobu, marketing a distribuci modelu.

Navíc kauza pochopitelně poškodí i image Samsungu, což potvrzují i reakce akcionářů firmy. Hodnota akcií firmy po každém oznámení nových kroků klesá. Jen během včerejšího obchodování odepsaly například v Evropě přes devět procent. Celá kauza však může poškodit i důvěru v další telefony Samsungu u spotřebitelů i mobilních operátorů, kteří jsou v mnoha zemích stále jejich největšími prodejci.

Samsung končí s výrobou problémového Galaxy Note 7

  • Samsung na počátku září oznámil, že kvůli přehřívání baterií a nebezpečí vznícení stahuje 2,5 milionu telefonů Note 7 z deseti trhů, včetně jihokorejského a amerického. Zákazníkům nabídl finanční kompenzaci či výměnu za telefon s jinou baterií.
  • Dne 11. září Samsung končí s výrobou svého chytrého telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vznícením baterie. Podle agentury Reuters zastavení prodeje a výroby přístroje v ceně 882 dolarů (21 500Kč) by mohlo být jedním z nejnákladnějších selhání bezpečnosti výrobku v historii technologického odvětví.
Autoři: Luděk Vokáč, Jan Klesla
  • Vybrali jsme pro Vás