Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Československo by mělo být za invazi z roku 1968 vděčné, tvrdí web ruského ministerstva obrany

Svět

  16:02aktualizováno  18:54
MOSKVA/PRAHA - Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968, zdůraznil v úterý web ruské armádní televize Zvezda, řízené ruským ministerstvem obrany. Uvedl to v článku zveřejněném právě na úvod oficiální návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek se proti materiálu ostře ohradil.
Sovětská invaze 1968 (ilustrační snímek)

Sovětská invaze 1968 (ilustrační snímek) foto: Josef Koudelka - www.lumiere.ru

„Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy,“ tvrdí autor úterního článku Leonid Maslovskij, kterého provází na ruském internetu pověst publicisty, snažícího se rehabilitovat sovětské zřízení.

Zapomenutý disident. Bojoval na Ukrajině proti událostem srpna 1968, roky trpěl na Sibiři

„Podmínkou zlepšení vztahů mezi ČR a Ruskem je, aby ruská média spojená s vládními institucemi nezveřejňovala stanoviska, která jsou hrubým překroucením a dezinterpretací událostí roku 1968 v ČSSR. Nechceme poslouchat (číst), že jsme v roce 1968 čelili Západem organizovanému puči,“ zareagoval ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek. 

21.listopadu 2017 v 18:50, příspěvek archivován: 21.listopadu 2017 v 18:53

Kategoricky odmítám hrubě lživé výroky ruského armádního serveru o sovětské “pomoci” Československu v r. 68 a nevkusnou dezinterpretaci naší role ve 2. světové válce. Za obzvlášť politováníhodné považuji, že k tomu dochazí při návštěvě naší hlavy státu v RF.

K tématu se na Twitteru vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: „Názor pana prezidenta je neměnný. Okupace v roce 1968 byla zločinem,“ napsal.

Zaorálek v minulosti při podobných příležitostech připomínal, že v roce 1993 jasně odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy tehdejší prezident Boris Jelcin, nynější prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za rok 1968 v roce 2006.

Vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou obsadila v srpnu 1968 Československo, aby násilím potlačila pokus liberálního křídla komunistické strany o reformu systému. Jednotky sovětské armády ze země odešly až po pádu komunismu v roce 1989.

Výběr informací o sovětském a ruském postoji k okupaci Československa v srpnu 1968 od listopadu 1989

- Na omluvu za srpen 1968 čekaly Česká republika a Slovensko v případě Ruska nejdéle ze všech zemí, jejichž armády se invaze zúčastnily. První ohlasy ze sovětské strany se ale objevily již v prosinci 1989. Tehdejší nejvyšší představitel SSSR Michail Gorbačov na tiskové konferenci v Miláně označil Pražské jaro v roce 1968 za proces demokratizace, obnovy a humanizace společnosti a řekl, že reakce sovětského vedení na vývoj v Československu v roce 1968 "nebyla zcela adekvátní". V únoru 2006 pak Gorbačov označil likvidaci československého "socialismu s lidskou tváří" v roce 1968 za chybu.

- V srpnu 1993 prohlásil tehdejší ruský prezident Boris Jelcin, že Rusko se za intervenci omlouvat nemůže, protože šlo o akci Sovětského svazu, jehož bylo Rusko nedobrovolnou součástí. Jelcin nicméně při své pražské návštěvě v srpnu 1993 v doprovodu českého prezidenta Václava Havla položil na Klárově kytice k pamětní desce Marie Charouskové, jedné z 80 obětí prvních týdnů okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

- Na počátku března 2006 při návštěvě Prahy ruský prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. V srpnu 2008 pak tehdejší předseda horní komory ruského parlamentu, Rady federace, Sergej Mironov označil okupaci v roce 1968 za chybu. "Tanky tenkrát nebojovaly s nepřítelem, ale s politickou ideou, a to je znak slabosti," prohlásil.

-Úterní výrok webu ruské armádní televize, že Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968, který zabránil západnímu puči, nicméně není úplnou novinkou. Už vloni v červnu vzbudil pozornost návrh trojice komunistických poslanců v ruské Státní dumě na přiznání sovětským účastníkům okupace Československa v roce 1968 statusu válečných veteránů, který ve Státní dumě předložila.

- Cílem "vojensko-strategické operace Dunaj" bylo podle poslanců potlačení převratu v ČSSR, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice. Návrh zkritizovali představitelé české opoziční strany TOP 09 kvůli "zkreslování historie" a šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek jej odmítl s tím, že pro vztahy mezi Ruskou federací a Českou republikou je postoj k roku 1968 naprosto zásadní. Negativně se k němu postavili i slovenští představitelé.

- Kromě Sovětského svazu respektive Ruska se za okupaci omluvily i ostatní státy, které se účastnily invaze. Jako úplně první odsoudily v srpnu 1989 přepadení Československa z roku 1968 polský Senát a Sejm. V roce 2005 vyjádřil svou lítost nad polskou účastí i poslední komunistický prezident Polska Wojciech Jaruzelski, který zemřel v květnu 2014. Poslanci maďarského Národního shromáždění se od invaze distancovali v září 1989. Tehdejší maďarský ministr kultury István Hiller se v srpnu 2008 jménem své vlády omluvil za maďarskou účast na obsazení Československa vojsky pěti zemí Varšavské smlouvy.

- Na počátku prosince 1989 vyjádřil politování nad účastí východoněmeckých vojáků také nejvyšší zákonodárný sbor NDR, který v prohlášení požádal československý parlament a lid o prominutí. V srpnu 1990 odsoudil účast své země na invazi vojsk do ČSSR v roce 1968 bulharský parlament. Označil ji jako nepřípustné vměšování do vnitřních záležitostí svrchovaného státu a vyjádřil hluboké politování nad účastí bulharských vojáků na této akci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!