Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

10 nej Berlína: Historie, umění i bleší trhy

Cestování

  7:00
Multikulturní Berlín má vše. Bohatou historii se skvostnou architekturou, významná muzea, pestrou kuchyni i rušný noční život. Navíc mají Češi toto kosmopolitní město jen pár hodin jízdy autem. Přinášíme vám 10 věcí, které byste v německé metropoli rozhodně měli vidět nebo vyzkoušet.

Berlín foto: Reprofoto


Nejkrásnější výlety

Dřevěné chodníky v soutěsceCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


1. Tacheles
TachelesBarevnou budovu, která kdysi bývala obchodním domem a nacistickým vězením, před demolicí zachránili umělci. Vytvořili z ní unikátní centrum nezávislého umění, které bychom mohli přirovnat třeba k pražské Meet Factory. Na stěnách můžete obdivovat nejen berlínský Street Art, na zahrádce jsou kromě soch i stylové bary a v ateliérech Tacheles v prvním patře pak probíhají stáže umělců ze všech koutů světa. O víkendech se zde konaní divadelní představení nebo koncerty.

2. Unter den Linden a Braniborská brána
Braniborská brána
Jedna z nejznámějších a nejstarších ulic v Berlíně. Milovníky architektury určitě nadchnou skvosty jako katedrála sv. Hedviky, Humboldtova Univerzita nebo Státní Opera. Směrem na západ končí alej slavnou Braniborskou bránou, která kdysi oddělovala Západní Berlín od Východního, s výhledem do parku Tiergarten.

3. Káva v Hackesche Höfe
Obnovena nádvoří v Berlíně
Osm krásně obnovených nádvoří, která zabírají plochu téměř 10.000 m², je možná nejživější částí Berlína. Divadla, galerie, butiky a stylové kavárny a bary jsou oblíbené jak mezi turisty, tak mezi místními. Ideální místo pro start berlínského večírku.

4. Spolkový sněm (Reichstag)
Budova Spolkového sněmu v Berlíně
Kontroverzní budova je jednou z nejvíce navštěvovaných památek v Berlíně a dokonce nejnavštěvovanějším parlamentem na světě. Ze skleněného dómu od architekta Normana Fostera můžete pozorovat poslance při debatách. Vstup je zdarma, ale pozor na davy lidí, raději si přivstaňte.

5. Jídlo
Currywurst
Když už jste v Berlíně, měli byste samozřejmě okusit i místní kuchyni. Jako rychlé občerstvení se nabízí legendární všudypřítomný currywurst (klobásu s kari omáčkou) nebo jeden z obřích preclíků, které prodávají na každém rohu. Co se restaurací týče, multikulturní Berlín nabízí snad téměř vše. Z lokální kuchyně pak vyzkoušejte masa a uzeniny, nebo čerstvé sýry. A na závěr nezapomeňte na sladké bramborové placky.

6. Pamětní kostel Viléma I.
Vánoční trhy v Berlíně
Ve východní části města je možné najít mnoho starých budov, které si nesou válečné jizvy. Jednou z nich je i novorománský pamětní kostel Viléma I., který byl v letech 1943-1945 vážně poškozen, nicméně po protestech obyvatel nebyl zdemolován a jako symbol válečných hrůz na svém místě stojí dodnes.

7. Ostrov muzeí
Muezjní ostrov v Berlíně
Mezinárodně proslulý muzejní ostrov, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, najdete přímo v centru Berlína. Na ostrově se nachází pět muzeí: Staré muzeum, Nové muzeum, Národní galerie, Bodeho muzeum a Pergamonské muzeum. Mezi hlavní lákadla patří jak nejstarší památky (Diův oltář), tak i němečtí velikáni Dürer, Cranach a Holbein.

8. Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie
Nejznámější hraniční přechod Berlína z dob studené války je dnes jednou z hlavních turistických atrakcí města. Zdejší muzeum se pak zaměřuje na tragické osudy lidí, kteří se pokoušeli dostat z Východního Berlína do Západního.

9. East Side Gallery
East side gallery, která vznikla na zbytcích berlínské zdi
Jediný souvislější zbytek Berlínské zdi (dlouhý něco přes kilometr) se proměnil v East Side Gallery, největší galerii po širým nebem na světě. Zeď, která je zčásti zrekonstruovaná, pomalovala stovka umělců z celého světa, první malbou bylo v roce 1989 dílo Christine Mac Leanové.


10. Když se setmí
Párty (ilustrační foto)
Noční život v Berlíně je světově proslulý a nabízí vše od techna, funku, až po tradiční německou hudbu. Když se půjdete po setmění projít městem, je téměř nemožné, abyste nenarazili na nějaký bar, divadlo, klub, nebo happening na ulicích. Nejvíce to žije ve čtvrti Mitte a Kreuzberg.

Žebříček sestavil cestovatel a spisovatel Jude Harrison pro server www.globalgrasshopper.com.

Tip LN: Bleší trhy

Berlín je poslední dobou známý hlavně svou alternativní kulturou a blešími trhy. Ve městě se jich každý týden koná několik a dají se zde pořídit jedinečné kousky od oblečení až po nábytek. A i když popularit bleších trhů stále roste, ceny zůstávají nízké a ke konci prodejní doby prodejci rádi smlouvají.

Bleší trh na Boxhagener Platz, Ne: 10-18
Bleší trh na Arkonaplatz, Ne: 10-18
Bleší trh v Mauerparku, Ne: 8-18
Trhy v halách v Treptower, So-Ne: 7-18

 
Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat