Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: Černé jezero, elektrárna a utopený ďábel

Cestování

  6:00
Pod zpevněnou hrází Černého jezera byla v údolí Úhlavy v letech 1929 až 1930 postavena první česká přečerpávací elektrárna, dnes technická památka. Výlet od Černého jezera si můžete prodloužit k nedalekému Čertovu jezeru.

Černé jezero foto: Profimedia

Na jeho dně by měl ležet utopený ďábel, který má na ocase přivázaný kámen. Uvázala mu ho tam údajně dívka, kterou se pokoušel odnést do pekla.

Poklady na dně Černého jezera

K poslednímu tajemství plzeňského putování se musí jít pěšky, třeba ze Špičáku u Železné Rudy. Černé jezero, které je se svou dvacetihektarovou hladinou největším šumavským jezerem, je plné nejen vody, ale také tajemných příběhů. Jméno získalo od tmavé barvy vody, ve které se odráží okolní husté lesy. Hluboké je čtyřicet metrů a na kamenitém dně je navíc usazena několikametrová vrstva pylu z okolních jehličnatých stromů. 

Začal se tam ukládat před dvanácti tisíci lety, když na konci třetihor začaly tát ledovce a vznikla šumavská jezera. Zajímavé představení, těžící z tradované legendy, připravila v roce 1965 u jezera státní bezpečnost. Ve fingované akci „vylovila“ z jezera údajné písemnosti říšského bezpečnostního úřadu v Berlíně, které zde měla zanechat ustupující německá armáda. 

Dramatické představení se ale změnilo v komedii. Z jezera se totiž lovily předem potopené bedny, které navíc obsahovaly pouze čisté papíry. Dodávka archiválií ze zdrojů KGB se totiž cestou z Moskvy kdesi zpozdila.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat