Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

101 výletů s dětmi: okolí Domažlic, chodské statky a koláče

Cestování

  6:00
V okolí Domažlic se chodské statky dochovaly například v Klenčí pod Čerchovem nebo v Újezdě. Tady je také možné posedět ve stylové restauraci Chodská chalupa. V Chanovicích na Klatovsku lze také navštívit skanzen lidové architektury.

Žádnej neví, co jsou to Domažlice, žádnej neví, co je to Taus! foto: Lidové noviny

Tvaroh, mák a povidla
S tavět vesnice co nejvíce skryté, buď ve svazích, nebo na úpatích kopců, k tomu nevedl v okolí Domažlic ostych, ale obezřetnost. Chodové sice jako strážci hranic požívali řady výhod, třeba osvobození od roboty nebo podřízenost pouze panovníkovi, ale na druhou stranu byli trnem v oku každému, kdo chtěl narušit hranici. Proto své vesnice budovali tak, aby nebyly z dálky vidět. 

Chodské slavnosti v Domažlicích

To je první zvláštnost Domažlicka. Druhou zvláštnost odhalí ten, kdo v centru Domažlic vystoupá na Bílou věž a prohlédne si město z výšky. Přestože Domažlice byly v letech 1260–1265 Přemyslem Otakarem II. povýšeny na královské město, na rozdíl od většiny dalších přemyslovských měst nemají klasický šachovnicový půdorys (jako třeba Vysoké Mýto v Pardubickém kraji), nýbrž malebné ulicové náměstí. A třetí zvláštnosti si všimne ten, kdo se z náměstí pozorně podívá na Bílou věž. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Uvidí, že stojí našikmo – od své svislé osy je odkloněna o sedmdesát centimetrů. Výraznou dominantou Domažlic je Chodský hrad postavený v polovině 13. toletí. Kromě toho, že na něm pobýval český král Jan Lucemburský, byl hrad pro Domažlice důležitý tím, že si zde Chodové ukládali svá privilegia, která si vydobyli střežením hranic. Jenže to není ten hrad, který uvidíte. Ten původní totiž shořel při požáru v 16. století a na jeho základech byl o sto let později postaven hrad nový s barokními úpravami.

Městská památková rezervace zahrnuje v Domažlicích na dvě stovky historických domů. Stáří sklepení a přízemních prostor většiny z nich zasahují až do období středověku. Nadstavby domů pocházejí především z 15. a 16. století a okouzlí vás půvabnými štíty, podloubím, dřevěnými pavlačemi a nádhernými domovními portály.

Zbývá ještě jedna atrakce Domažlicka. Sice nejméně trvanlivá, ale zato nejsladší – zdejší koláče z dobře vypracovaného těsta zdobené mákem, tvarohem a povidly. 

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!