Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Lysá hora s kostelem, který povstal ze smělého dětského plánu

Klášter v obci Králíky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášter v obci Králíky. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dál už to v Pardubickém kraji ani nejde. O co vzdálenější je tento kout od krajského města, o to blíž má k Polsku, Moravě a k Bohu. To poslední platí doslova.

Nad Králíky, městem v Kladské kotlině, se vypíná strmý vrch zvaný Hora Matky Boží, na jehož vrcholu stojí klášter. Od města tam vede příkrá dvoukilometrová lipová alej, lemovaná osmi barokními kaplemi. Za výstup vás odmění velkolepý výhled. Na severním obzoru uvidíte masiv Králického Sněžníku se stejnojmenným vrcholem a na okolních stráních šedé tečky válečného vojenského opevnění.

Králíky.

Králíky.

V čase třicetileté války byla hora nad městem pustá, beze stromů, a tak se jí říkalo Lysá. Často na ni putovaly v procesích děti, které se na jejím vrcholu modlily. Mezi nimi i Tobiáš Jan Becker, který si usmyslel, že až vyroste, postaví na hoře kostel. Později se skutečně stal knězem, svatovítským kanovníkem a královéhradeckým biskupem. Králický farář Schliemann si při jednom z velkých procesí na Tobiášova slova vzpomněl a připomněl mu jeho dětský slib. Tobiáš Becker si tedy vyžádal povolení biskupa a roku 1696 se spolu s přáteli pustil do stavby. O čtyři roky později byl do kostela přinesen milostný obraz Panny Marie. 

TIP NA VÝLET

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Stal se srdcem poutního místa a Lysá hora dostala nové jméno – Hora Matky Boží. Ke kostelu následně přibyl klášter. Ten zažil první krušnou noc v noci na 8. srpna 1846. Do kostela udeřil blesk a ten vyhořel. Obraz Panny Marie se však podařilo zachránit a je dodnes vystaven na hlavním oltáři. Druhou, a možná ještě ničivější noc zažil areál ze 13. na 14. dubna 1950, kdy komunisté násilím odvlekli po celé zemi řeholníky a přesunuli je do centralizačních klášterů. Králický byl jedním z nich a kvůli nedostatku peněz na údržbu chátral. 

Po roce 1990 se sem vrátili redemptoristé a díky pražské provincii a s výraznou pomocí Nadace Franze Jentschkeho byl obnoven a roku 1993 do provozu uveden Poutní dům. V něm je možné se ubytovat nebo se občerstvit v restauraci. Až sestoupíte dolů do města, zastavte se před místním muzeem se sbírkou dýmek a hudbou z konce 19. století na originálních deskách. Z města pak pokračujte po červené turistické značce na jihozápad. Po přibližně pěti kilometrech dojdete k vojenské dělostřelecké tvrzi Bouda. Labyrint podzemních sálů a chodeb se stavěl od října 1936 a podle vojenských měřítek splňoval nejvyšší stupeň odolnosti. Posádku mělo tvořit 316 mužů a další téměř stovka pozemní posily. Kvůli kapitulaci pohraničí při německé okupaci však nikdy tvrz v plné zbroji republiku nechránila. 

Od května do září je systém propojených bunkrů otevřen každý den. Bez ohledu na roční období je ovšem v podzemních chodbách teplota jen několik stupňů nad nulou.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...