Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Třebíč. Historické náměstí i industriální památky

Na seznamu UNESCO od roku 2003. Bazilika sv. Prokopa a třebíčské židovské město. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na seznamu UNESCO od roku 2003. Bazilika sv. Prokopa a třebíčské židovské město. | foto: ČTK

Kromě historické architektury se může Třebíč pochlubit i zajímavými industriálními památkami. V městské části Borovina dodnes stojí tovární areál Baťových závodů, postavený ve stejném stylu jako hlavní závody ve Zlíně.

U železniční trati na příjezdu do města zase stojí vysoký větrný mlýn. Po červené do Třebíče za mixem památek Červená turistická značka vás podél řeky Jihlávky zavede do Třebíče. Je to přes třicet kilometrů dlouhý výlet, ale jeho výhodou je, že tok řeky kopíruje v první polovině až do Okříšek železniční trať, a tak můžete výšlap kdykoliv přerušit a do Třebíče dojet vlakem.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.


První kroky obvykle vedou k bazilice svatého Prokopa, kterou zdejší benediktini postavili v polovině 13. století. Jako jedinečná ukázka toho, jak se v jedné stavbě může prolínat románský a gotický sloh, navíc každý z nich inspirovaný stavebními postupy z různých míst Evropy, byla bazilika v roce 2003 zapsána na Seznam chráněných památek UNESCO.

Pod ochranu UNESCO spadá i třebíčské židovské město. Židé žili v Třebíči od založení města ve 12. století a největší rozmach zažila židovská čtvrť na přelomu století sedmnáctého a osmnáctého. K nejcennějším dochovaným stavbám patří dům s číslem popisným 5. Jeho renesanční jádro vzniklo zřejmě v 16. století a uliční nároží zdobí jednosloupové rohové loubí.

V ghettu dodnes stojí dvě synagogy. O té, která nese název Přední, se říká, že původně byla vyšší, ale v roce 1757 musela být o patro snížena, protože převyšovala okolní domy. Když se uvnitř synagogy rozsvítilo slavnostní osvětlení, bylo prý tak výrazné, že manželce hraběte z Valdštejna vadilo při výhledu ze zámku. Život v židovské čtvrti skončil v květnu 1942.  

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!