Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
6. srpna 2015 6:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: V Hrusicích se vydáte za kocourem Mikešem

Hrusice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrusice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

HRUSICE Není to žádné tajemství, ví to každý. Mluvící kocour Mikeš se do světa vydal pěšky s holí v ruce a smotaným kabátkem na zádech. Kdo chce, může to zkusit jako on. Hrusice, ve kterých hrdina příběhů Josefa Lady žil, skutečně existují.

A také Mikešova cesta má svůj reálný předobraz. Od hrusického rybníka se odchází proti proudu potoka směrem k lesu. Tolik základní informace z dětské knížky. Další pokračování už řídí současná turistická Mikešova cesta, značená informačními tabulemi. Měří dvacet kilometrů a vede přes Struhařov a Klokočnou až do Říčan u Prahy.

Hrusice.

Hrusice.

Samozřejmě že nevynechává ani slavné Mnichovice, kam se Mikeš, Bobeš a Pašík vydali na pouť. V Hrusicích si lze vyzvednout kartičku, na kterou se na určených místech Mikešovy cesty sbírají kontrolní razítka. Kdo jich má alespoň devět z dvanácti, pošle kartičku do informačního centra v Říčanech a na některé z poutí v kraji Josefa Lady může při losování vyhrát některou z cen. 

Kdo si netroufá na velký výlet, vystačí si s vycházkou po Hrusicích. Na návsi a v jejím okolí je celá řada míst známých z Ladových knih a obrázků. Rodný domek Pepíka Ševců, tedy Josefa Lady, bohužel už nestojí. Na východním konci návsi u rybníka ho vystřídalo nové stavení, to původní bylo zbořeno v roce 1932. Přes ulici byla obecní pastouška strýčka Malinovského, kde žil kozel Bobeš. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Hostinec U Sejků, ztvárněný na slavném obrazu hospodské rvačky, stojí v Hrusicích dodnes. Na mostku přes potok zase hnal pes Furfák od Marýsků malého šišlavého Nácíč- ka, kterého si babička poslala k Sejkům pro cikorku. Proti proudu potoka bývala mezi domy č. 44 a 48 Jedličkova louže, na kterou se šel Mikeš v zimě v nových botách klouzat. V létě zase v louži skončil Franta Kuldanů, kterého do ní vyklopil trakař Koloděj. Dnes už je louže zavezená. Za Ševcovic chalupou bývala za mezí Mlejnkova zahrada, kam chodili na hrušky Mikeš s Pepíkem. A kostel svatého Václava na návrší nad návsí je známou siluetou ze všech Ladových pohlednic. 

Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...