14. července 2015 9:29 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Zámek Hluboká. To je Anglie u Temelína

Státní zámek Hluboká nad Vltavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zámek Hluboká nad Vltavou | foto: Lidové noviny

Podoba se zámkem Windsor není náhodná, ale cíleně objednaná. Jan Adolf II. Schwarzenberg a jeho žena Eleonora cestovali v polovině 19. století po Anglii, a když se vrátili, dali vídeňskému architektovi Františku Beerovi jasný úkol: přenést charakteristické prvky windsorského zámku od Temže k Vltavě.

Tak je tudorská a alžbětinská architektura uchvátila. Na dohled od hladkých chladicích věží temelínské elektrárny tak od roku 1871 stojí na levém vltavském břehu zámek obsypaný neogotickým zdobením. Líbí se vám? Dnes už může. Kdybyste ho ale pochválili v roce 1957, zadělali byste si na pořádný ideologický škraloup. Tehdy publikace Státní památkové péče o novogotické podobě Hluboké psala:

„Ke všem těmto přestavbám dochází v době, kdy šlechta ztrácí stále zřetelněji své někdejší společenské výsady. Příslušníci starých šlechtických rodů se obracejí do minulosti, do středověku jako do zlatého věku feudálního řádu a podobou svých přestavovaných sídel, pitoreskní změtí věžiček, střílen a cimbuří, erby a rozvěšenou zbrojí hledí vyvolávat vzpomínky na romantický zjev starých rytířských hradů. To nám Hlubokou leckdy odcizovalo – pocit, že máme co činit s díly sice nesmírně cennými, avšak jaksi cizími zdejšímu jihočeskému prostředí.“ 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Však také v pohádce Pyšná princezna, jež se na Hluboké natáčela v roce 1952, si zámek zahrál zápornou roli. Byl sídlem protivného Půlnočního království. Na prohlídku Hluboké si vyčleňte alespoň dvě hodiny a určitě vystoupejte až na vrchol zámecké věže. Po 240 schodech se dostanete až na vyhlídku ve výšce 42 metrů.

Tady pochopíte, proč se zámek jmenuje Hluboká. Jmenoval se tak hrad stojící na tomto místě původně a název mu dala zdejší studna, hluboká 120 metrů. To jsou tři nynější zámecké věže postavené na sebe.  

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA NOVÝCH PROJEKTŮ – OBLAST FINANCÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč