Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

8 tipů, aby vás Rio de Janeiro nepřekvapilo

Cukrová homole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukrová homole | foto: Wikimedia Commons

Rio de Janeoiro, druhé největší brazilské město, leží na pobřeží Atlantského oceánu v mořském zálivu Guanabara. Jméno města v překladu znamená „lednová řeka“. Pojmenovali ho tak portugalští objevitelé, kteří si mysleli, že záliv, ve které Rio leží, je vyústěním řeky do moře.

Na druhé straně zálivu leží město Niteroi, kterému se říká „město smíchu“ a pokud se do těchto končin Brazílie vydáte, sežene zde levnější ubytování. Trajekt přes zátoku do centra Ria vyjde asi na 30 korun a cesta netrvá dlouho. Přečtěte si i další tipy, jak si Rio co nejvíce užít!

Osobně jsem navštívil Rio de Janeiro dvakrát. Poprvé jsem se tam vydal na vyhlášený karneval, což byl opravdu skvělý zážitek. Po karnevalu jsem odjel prozkoumávat zbytek Brazílie a podruhé jsem se vrátil před odletem do Číny. A co byste měli vědět vy, než se do Ria vydáte?

Rio není tak nebezpečné, jak se říká

Podle mě je problémem Brazílie a celkově Jižní Ameriky to, že se lidé moc koukají na televizi a věří všemu, co se tam řekne, aniž by to kriticky zhodnotili. Neustále si opakují, jak je všude nebezpečno, a nebylo dne, kdy by mi někdo „neporadil“, jak že je to Rio nebezpečné! Ze zvědavosti jsem se tedy ptal: „Když říkáš, jak je tu tak nebezpečno, a bydlíš tu celý svůj život, kolikrát jsi byl okraden?“

Nejčastější odpověď byla, že nikdy, ale že zná někoho, kdo okraden byl. Potkal jsem i několik lidí, kteří skutečně jedenkrát v životě okradeni byli, ale pokud to srovnám se svými zkušenostmi, doma v Česku jsem byl okraden už asi 4x a také to tu nepovažuji za nebezpečnou zemi... Samozdřejmě, v Riu žije přes 6,5 milionu lidí a kromě centra je to dost chudé město. Vydat se do zdejších favelů (gheta chudých, která jsou ovládaná drogovými kartely) nedoporučuji ani já.

Muzeum zítřka

Návštěvu Muzea zítřka rozhodně doporučuji! Nachází se v nové supermoderní budově a expozice mě opravdu nadchla. Více vám k tomu neprozdradím, raději se tam běžte podívat :) Navíc do každého muzea v Brazílii je alespoň jednou týdně vstup zdarma, informace pro konkrétní muzea najdete většinou na jejich webových stránkách! Jen doporučím, abyste si ten den přivstali a zašli do muzea hned ráno - volné vstupné láká spousty návštěvníků.

Muzeum zítřka

Copacabana

I když tuto pláž mohou někteří (včetně mě) považovat za jednu z mnoha přeplněných turistických atrakcí, ty vlny prostě musíte vidět! Znáte ten pocit, když stojíte po pás ve vodě, ta najednou ustoupí, máte ji jen po kolena a najednou se vynoří obří vlna, ze které se pobudíte až po několika kotrmelcích na pláži? Tak přesně takové vlny tu jsou!

Kristus Vykupitel

Třicet metrů vysoká socha Krista Vykupitele je jedním z nejnámějších symbolů Ria a celé Brazílie. Byla zařazena i mezi 7 moderních divů světa. Můžete se k ní dostat buď pohodlně autobusem a nebo pěší procházkou v doprovodu opiček. Doporučení - nenechávejte si Sochu Krista na poslední den, stačí jeden mrak a nic neuvidíte.

Období dešťů

Období dešťů je zde od listopadu do února, tedy během místního léta. Může zde i několikrát denně pršet teplý, ale silný déšť. Betonová džungle na to není moc připravená, takže se často stává, že se silnice zaplní vodou, kanály nestíhají a doprava kolabuje. Místní jsou na to už zvyklí, ale turisty to může překvapit například pokud spěchají na letiště (jako se to stalo i mně).

Socha Ježíše Krista nad olympijským Riem.
Arcos da Lapa

Cukrová homole

Skála vypínající se nad vodní hladinou ústí zátoky Guanabara do Atlantského oceánu rozhodně stojí za návštěvu. Nahoru se můžete dostat dvěma způsoby - buď si vystát frontu na lanovku a nebo nahoru vyšlápnout po svých. Je to cesta asi na 30 minut. Po cestě navíc můžete potkat místní malé opičky. Na druhou, větší horu se dostanete už pouze lanovkou. Můj tip je projít se džunglí k jejímu úpatí a kousek nahoru přece jen vyšplhat, kam vás jen cesta pustí. Výhled za to rozhodně stojí!

Karneval

Když jsem si vybíral, kam se na tradiční karneval pojedu podívat, rozhodoval jsem se mezi Salvadorem a Riem v Brazílii a Venezuelou a Columbií. Nakonec jsem si řekl, že menší karnevaly také určitě stojí za to, ale Rio je Rio. V době konání karnevalu celé město ožije oslavami, v centru můžete potkat desítky pódií, všude se tančí, pije a a slaví. Místní se prodírají davem s chladicími boxy a prodávají alkohol. Pokud dostanete chuť na pivo, zmrzlinu, caipiringu a nebo tradiční kašasu (typický drink), stačí se rozhlédnout a prodavač bude hned u vás.

Olympiáda 2016

V centru momentálně probíhají obrovské rekonstrukce a většina hotelů už je na dobu olympiády už dávno zarezervovaná. Olympiáda už dávno není jen o sportu, ale hlavně o penězích, a proto místní organizace chce zakázat prodej alkoholu na ulici a bude prodej jen v „jejich“ stáncích, což se samozřejmě místním nelíbí.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!