Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Advent začal. Navštivte vánoční trhy u sousedů

Lipsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lipsko. |

Advent jet tu! Zkuste se svátečně naladit v místech, kde důvěrně známý sentiment tradičních Vánoc má svůj domov. Saský region i jeho metropole, Drážďany, jsou adventními trhy a zvyky proslulé.

Hlavní město štoly
Chcete ochutnat sladký symbol přepychu z dob německého baroka? Pak se vydejte do Drážďan na hlavní slavnost Vánočkového trhu, jednoho z nejstarších vánočních trhů v Německu, která se koná 5. prosince. Obří čtyřtunová vánoční štola na slavnostně vyzdobeném voze taženém koňským povozem vyrazí spolu s pestrobarevným procesím z náměstí Schlossplatz (v 10.30) kolem Semperovy opery a kostela Frauenkirche až na trh na Altmarktu. Tady ji pekaři nakrájejí obrovským nožem a začnou nabízet návštěvníkům. Typický tvar drážďanské vánoční štoly obílené moučkovým cukrem má dle pověsti připomínat narozeného Ježíše zabaleného v šátku. (trh končí 24. 12., www.stollenfest.com)

Štola.

Za Popelkouna Moritzburg
Nejoblíbenější filmovou pohádku zažijete letos o Vánocích na vlastní oči, když se vydáte na barokní zámek Moritzburg, který připravil ve spolupráci s Českým centrem Drážďany mimořádnou expozici věnovanou snímku Tři oříšky pro Popelku. Na schodišti právě tohoto zámku v roce 1972 ztratila Popelka Libuše Šafránkové svůj pověstný střevíček. K vidění jsou originální kostýmy a rekvizity, zajímavosti ze vzniku filmu i zákulisí Popelčina příběhu. Expozice je vytvořena v české a německé jazykové verzi. Budete-li mít dost času, můžete podniknout romantický výlet po zámeckém parku, (výstava do 10. 1. 2010, Út-Ne 10-16, www.schloss-moritzburg.de).

Barokní zámek Moritzburg.

Krušnohorské figurky
Málokterý kraj v Německu je známý vánočními rituály jako Krušné hory. Tradice dřevořezby a výroby hraček se dodnes zachovala v městečku Kurort Seiffen hned za našimi hranicemi. Na malebně vyzdobeném trhu můžete nahlížet přes rameno místním řemeslníkům (Po-Čt 11-16, Pá-Ne 10-18). Pár desítek kilometrů na západ, v historickém centru Annaberg-Bucholzu, se zase odehrává jeden z nejhezčích krušnohorských trhů (www.seiffen.de).

Lipská nej
Jeden z největších a nejpůvabnějších německých vánočních trhů najdete v Lipsku na Staré radnici. Kromě 250 stánků tu uvidíte největší volně stojící adventní kalendář na světě i pohádkový les pro děti, v idylickém osvětlení pochodní si vyslechnete vánoční fanfáry a koledy... Všude se line aromatická vůně klobás, v troubě se pečou pro Lipsko typické koláče Rahmflecken, na horkém plechu zase lívance a palačinky. Až to všechno zapijete horkým jablečným moštem či svařeným vínem, zajděte si do kostela Svatého Tomáše na koncert světově proslulého chlapeckého sboru Thomanerchor Leipzig (11.-13. a 18.-22. 12, www.leipzig-online.de/thomanerchor).

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...