Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Alpy i exotické destinace. Sto tisíc Čechů stráví Silvestra v zahraničí

Turisté na alpské vyhlídce na hoře Titlis poblíž švýcarského zimního střediska Engelberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté na alpské vyhlídce na hoře Titlis poblíž švýcarského zimního střediska Engelberg. | foto: Reuters

PRAHA Silvestra mimo domov letos stráví přes 300 000 Čechů, z toho téměř dvě třetiny zůstanou v Česku a zhruba jedna třetina vyjede do zahraničí, nejčastěji do alpských středisek. Výjimkou nejsou ani exotické destinace nebo Paříž. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Mag Consulting.

"Téměř dvě třetiny Čechů, kteří jsou koncem roku mimo domov, stráví Silvestra u známých, na chatách a chalupách a ve větších městech, kam jezdí za památkami. Dále i v horských střediscích, které jako každoročně hlásí plnou obsazenost, nejoblíbenější jsou Krkonoše a Jeseníky," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

ČTĚTE TAKÉ:

Zájem Čechů o pobyty na horách podle něj ale již dlouhodobě stagnuje a od loňského roku se příliš nezměnil. Návštěvníci hor také míří do alpských středisek, kde vyhledávají především vyšší úroveň služeb a lepší lyžařské podmínky. Tradičními oblíbenými destinacemi jsou Rakousko, Itálie, Francie, Slovensko, Švýcarsko a Německo.

Čechy lákají i exotické země

I nadále posiluje zájem Čechů o exotické destinace. "Podle informací od cestovních kanceláří vzrostl letos zájem Čechů také o silvestrovské pobyty v exotických zemích, a to v průměru do pěti procent, přestože ceny jsou v tomto období o 25 až 30 procent vyšší než v ostatních měsících," uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková.

Podle ní chtějí Češi nejvíce trávit Silvestra v Thajsku a na Kubě, z blízké exotiky pak na Kapverdách a ve Spojených Arabských Emirátech. Kanárské ostrovy a Egypt jsou na českém trhu přes Silvestra vyprodány.

Paříž je oblíbená destinace

Podle statistik cestovní agentury Invia zamíří nejvíc lidí na Silvestra s cestovní kanceláří na oslavy do Paříže. "Poptávka po pobytech ve francouzské metropoli tvoří 22 procent z celkového prodeje zájezdů na 31. prosince. Dalších 17 procent turistů zamíří do Rakouska a devět procent do Itálie, kde oslaví příchod nového roku na sjezdovkách," řekl Michal Tůma z Invia.cz.

Na čtvrté příčce mezi nejoblíbenějšími destinacemi je podle něj Egypt, který pro turisty představuje nejdostupnější variantu exotické dovolené, je populární i díky krátkému letu a nízkým cenám.

Podle údajů Invie stráví 34 procent tuzemských turistů Silvestra v lyžařských střediscích a shodně 34 procent turistů plánuje odjet do některé z exotických zemí. Zbytek poptávky tvoří zájezdy do evropských metropolí nebo do termálních lázní. V průměru plánují Češi investovat do dovolené přes Nový rok 14 321 Kč na osobu. V případě exotické dovolené činí průměrná hodnota prodaného zájezdu 30 270 Kč na osobu a u lyžařských pobytů pak 8912 Kč na osobu.

10 nejoblíbenějších destinací na Silvestra u cestovní agentury Invia
DestinacePodíl na celkovém prodeji v procentechPrůměrná cena na osobu
 Francie 22,53329 Kč
Rakousko 17,58061 Kč
Itálie1011 387 Kč
Egypt 820 259 Kč
Velká Británie 5,54747 Kč
Česká republika 53068 Kč
Spojené arabské emiráty 4,528 970 Kč
Maďarsko 46400 Kč
Kanárské ostrovy 317 166 Kč
Dominikánská republika 2,543 211 Kč

 

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!