7. listopadu 2017 6:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Američané mají s prezidentem stejný problém jako my, říká Češka

Mariana Prachařová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mariana Prachařová | foto: Archiv Mariany Prachařové

Mariana Prachařová odjela do Ameriky na čtvrt roku. „Na Americe se mi líbí, že jako chodec tu máte úplnou přednost a nestane se vám jako v Česku, že na přechodu čekáte několik minut než vás někdo pustí, další je to, že jsou tu na vás jako zákazníka v obchodě všude milí,“ říká.


Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Já jsem se naštěstí nemusela úplně stěhovat, protože jsem odjela jen na tři měsíce. Stačil mi tedy kufr, ale i tak musím říct, že to bylo těžší než balení na týden. Nakonec jsem ale usoudila, že si většinu věcí mohu v zahraničí koupit, tak jsem spoustu věcí z kufru vyndala.

Kdo je mariana prachačřová

Jejími rodiči jsou herci David Prachař a Dana Batulková. V roce 2013 odmaturovala na pražském Gymnáziu Jana Palacha a podala si přihlášku na DAMU. Svou první filmovou roli získala již v deseti letech v televizním filmu Poklad na sovím hrádku (2004). Divácky známější se stala až se seriály Horákovi (2006), Trapasy (2007) a Comeback (2008). Nedávno nahrála pod vydavatelstvím Mad Baker Music svůj první originální klip k písni Heart of Gold. 

Mariana Prachařová

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nevím, jestli mám nějaký zvyk, který by tu byl zvláštní. Spíš mi přijdou zvláštní některé zvyky Američanů tady, a tím spíš myslím, že mi přijdou zvláštní v dobrém slova smyslu. Například jako chodec tu máte úplnou přednost a nestane se vám jako v Česku, že na přechodu čekáte několik minut než vás někdo pustí, další je to, že jsou tu na vás jako zákazníka v obchodě všude milí. Ptají se vás, jestli nepotřebujete pomoct, poradí a hlavně se na vás třeba i usmějí. Dokonce je i běžné, že vám pochválí make up nebo oblečení. To vše jsou věci, co mi u nás někdy trochu chybí.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Já jsem nikdy neměla v plánu odjet na delší dobu. Touhle tříměsíční cestou jsem si uvědomila, že chci žít v Česku a že se u nás máme strašně dobře, i když neustále nadáváme a nevážíme si toho. Myslím, že máme být na co pyšní a můžeme být rádi za to, v jaké zemi žijeme.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Jsem tu chvíli, ale i tak mi tu chybí české pečivo jako chleba nebo rohlík. A samozřejmě bych si dala svíčkovou nebo štrúdl. 

Mariana Prachařová
Mariana Prachařová

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Američani si většinou myslí, že jsme ještě Československo nebo znají Prahu a jsou nadšení a říkají, že zde byli a že je nádherná. Nebo se jen usmějí a vy poznáte, že vůbec netuší, kde taková Česká republika leží. Když ale dodáte, že je to vedle Německa, je to trochu jasnější. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Myslím, že s prezidentem mají podobný problém jako my. To mě baví sledovat u nás i tady, ale jinak politiku nesleduji.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

apeAlena Pecháčková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!