Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čarovně krásné Navagio. Nejfotografovanější pláž Řecka

Pokud si chcete místo s opravdu neobyvyklou krásou vychutnat co nejlépe, je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud si chcete místo s opravdu neobyvyklou krásou vychutnat co nejlépe, je... | foto: Marcela Rusňáková

Pláž Navagio nebo také Shipwreck beach na řeckém ostrově Zakynthos patří nejen k nejznámějším, ale také k nejfotografovanějším plážím nejen v Řecku, ale v celém Středomoří. Tento přírodní skvost je turistickým lákadlem číslo jedna a na památky velmi chudém Zakynthosu je vlastně jedinou skutečnou atrakcí.

Malebný záliv na drsném a divokém severozápadním pobřeží s pískem a oblázky tak bělostnými, že mohou soupeřit pouze s vápencovými útesy, které tento pečlivě ukrytý poklad obepínají místy až do výšky téměř 300 metrů, barva moře, která vám bere dech, stejně jako majestátná nedostupnost tohoto místa. A uprostřed toho všeho leží rezavá perla, vrak údajně pašerácké lodi jménem Panagiotis, který dovršuje až kýčovitou krásu tohoto místa. Právem pláži Navagio, tedy pláži Ztroskotání, patří spousty přívlastků, vychvalujících její půvaby a jedinečnou krásu. Podle jednoho cestovateského webu jde dokonce o čtvrtou nejúžasnější přírodní scenérii na světě.

A uprostřed toho všeho leží rezavá perla, vrak údajně pašerácké lodi jménem...

Zátoka Sv. Jiří (Agios Georgios), jak se místo ještě před pár desetiletími jmenovalo, je přístupná pouze lodí po moři. Na ostrově je sice jedna oficiální a několik „neoficiálních“ vyhlídek, odkud lze tento dobře střežený poklad Iónských ostrovů spatřit, ale během turistické sezóny jsou značně přelidněné a některé z nich skýtají přímo adrenalinový prožitek, nic pro slabší nátury.

Pokud si chcete místo s opravdu neobyvyklou krásou vychutnat co nejlépe, je lepší se vyhnout organizovaným výletům, pořádaných místními cestovkami, které opravdu hraničí s masovým turismem a poskytují tak obživu minimíálně polovině ostrova, je lepší se vydat do malinkého a velmi půvabného přístavu Porto Vrómi, odkud vyplouvají menší výletní lodě nebo při dostatku odvahy a větším prázdninovém rozpočtu, si můžete pronajmout celou loď jen sami pro sebe a vydat se vstříc „pašeráckému“ příběhu.


Pohlednice z cest na větší mapě

Většina turistů se mylně domnívá, že na pláži Navagio leží vrak staré pirátské lodi, takže místí průvodci si novodobý příběh jednoho ztroskotání rádi dobarvují smyšlenými příběhy o pašerácích cigararet, alkoholu a dokonce žen. Podle nich loď údajně pracovala pro italskou mafii a brázdila vody Středozemního moře ve druhé polovině 70. let minulého století naložená kontrabandem.

Vzhledem k tomu ale, že se zase nejedná o minulost zase až tak dávnou a hlavně díky tomu, že většina aktérů této námořní katastrofy je stále naživu, máme k dispozici i fakta týkající se jedné osudné rozbouřené říjnové noci roku 1980, kdy se pobřežní škuner jménem Panagiotis plavil na zpáteční cestě z albánského přístavu Durres do města Argostoli na ostrově Kefalonia. V rozbouřených vodách Iónského moře neměl stařičký motor lodi šanci a při snaze jej dostat na maximální obrátky při šturmování proti vlnám zkrátka vypověděl službu a neovladatelná loď uvízla na mělčině, odkud ji poté vlny vyvrhly na panensky bělostnou pláž, patřící klášteru Sv. Jiří, stojícího na útesech nad ní. Loď, která byla vyrobena už v roce 1937 ve skotských loděnicích v Bowlingu na řece Clyde, se tak neplánovaně stala nejznámější „památkou“ řeckého ostrova Zakynthos.

Zátoka Sv. Jiří (Agios Georgios), jak se místo ještě před pár desetiletími...
Malebný záliv na drsném a divokém severozápadním pobřeží s pískem a oblázky tak...

Panagiotis, který prý získal své jméno podle posledního kapitána a spolumajitele rejdařské společnosti, byl ale na vodu spuštěn pod jménem Saint Bedan už 14.1. 1937, a poté, co v roce 1964 přešel do řeckých rukou, se také plavil pod jmény Meropi a Charis, názvy odkazujícími na antickou mytologii. Jak je vidět, mýty a legendy jsou v Řecku oblíbené stále a tak vám místní průvodci naservírují dramatický příběh pronásledování pašerácké lodi, která byla plně naložena cigaretami, které prý posádka lodi těsně před ztroskotáním naházela do moře, aby se zbavila případných důkazů. Kapitán po zatčení a během vyšetřování tvrdil, že loď převážela cukr, který se v moři údajně rozpustil. Šikovní vesničané z okolních osad prý kartony vylovili, cigarety usušili a ještě po mnoho let se v místních tavernách kouřili cigarety různých světových značek.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Ať už je pravda jakákoliv, „pašerácká“ pláž Navagio po zásluze patří k místům, která by jednou za život člověk měl navštívit. Koupání v tyrkysových vodách zálivu s výhledem na majestátní utesy a zubem času i zásahem lidí již značně poškozený vrak, je opravdu dechberoucí a barva vody tu směle může konkurovat mnohem exotičtějším destinacím.

Turistický průmysl ovšem toto místo již téměř pohltil a tak na pláži nikdy nebudete sami, kromě turistů ze všech koutů Evropy velmi často narazíte i na Asiaty, kteří si zde fotí své předsvatební fotografie, neboť Navagio si „zahrálo“ i ve velmi poulárním korejském seriálu Descendants of the sun.

Místí legendy jsou nevyčerpatelné a tak vám na konec výletu průvodci i prozradí, že jim všichni tak krásné místo závidí a že je dokonce obyvatelé sousední Kefalonie pomlouvají, že tam zakynthosští umístili vrak sami, aby nalákali turisty. Koneckonců, jak to vlastně bylo, není zase až tak důležité, hlavní je mít selfie z Navagia, ať už ve svatebním nebo v plavkách, takže chcete-li být „IN“, nezbývá vám, než si na nejzelenější řecký ostrov zaletět.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!