Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi jsou podle Skotů morousové, co si stále stěžují, říká Češka

Adéla Kremplová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adéla Kremplová | foto: Archiv Adély Kremplové

Adéla Kremplová navštívila skotský Edinburgh několikrát. Přestěhovala se sem před dvěma lety kvůli studiu. „Největší dojem na mě ve Skotsku udělali lidé. Všichni jsou tu hrozně milí. Dokonce i na úřadech. Jít na úřad tady není žádné utrpení. Lidé jsou příjemní a snaží se vám vždy pomoct a vyjít vstříc,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Když jsem do Edinburghu přijela poprvé, bylo to ještě v době, kdy jsem studovala. Přijela jsem jsem v rámci Erasmu na studentskou výměnu. Mezi první dojmy tedy patří studentský život. Hlavně to, co všechno univerzita studentům nabízí, včetně podpory týkající se čehokoli, a nepřeberného množství mimoškolních aktivit. Říkají tady tomu societies. Jsou to v podstatě kroužky vedené studenty, ale berou je zde vážně. Já jsem se tu tehdy naučila střílet z luku. Život studentů je zde mnohem akčnější než v Česku, kdy se vše zapíchne u piva jakmile skončí přednáška, a učí se až těsně před testy. V rámci society se můžete stát i prezidentem, nebo zastupovat jiný post. To se pak píše i do životopisu, když hledáte práci těsně po škole. Mimo univerzitu na mě udělali dojem lidé obecně. Všichni jsou tu hrozně milí. Dokonce i na úřadech. Jít na úřad tady není žádné utrpení. Lidé jsou příjemní a snaží se vám vždy pomoct a vyjít vstříc.

Kdo je Adéla Kremplová

Adéla Kremplová se přistěhovala do Edinburghu kvůli studiu. Poté, co ji zde skončila stáž, zde vystudovala magisterský obor na University of Edinburgh a momentálně pracuje jako stážista pro charitativní organizaci.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český či slovenský zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nic zvláštního si nevybavuji. Jen snad že mě kamarádky občas nařkly z toho, že si pořad stěžuji. To mě dost zaskočilo, protože si opravdu nemyslím, že jsem ten typ. Pak jsem si uvědomila, že když se u nás v Čechách sejdeme s kamarády, jednou z prvních věcí je, že se svěříme se vším, co se nám nedaří, a co nás rozčiluje. Nám to přijde normální, ale tady se to moc nenosí. Lidé tady se na životě snaží najít spíše pozitiva, u nás pátrame po negativech. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Určitě ano. Zatím je pro mě ale jednoduší sehnat práci tady. Ideálně bych chtěla trávit část roku v Česku a část roku v zahraničí. Rozhodně ne nutně ve Skotsku. Ráda bych poznala i jinou kulturu. Přála bych si, aby Česko bylo více multikulturní a lidé příjemnější a otevřenější. Tady se stýkám s lidmi z nejrůznějších částí světa, a to mi bude v doma chybět. Chybí mi ale české léto. Už je červen a je tu stále 15 stupňů. Do toho neustále fučí studený vítr. V Praze už je i 28 stupňů, a já tu pořád nosím svetr a kabát. To mě trochu trápí.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české či slovenské jídlo? Jak jim chutnalo?
Popravdě řečeno mi česká kuchyň nechybí. Jedině snad chléb. To, čemu tady říkají chléb, je toustový chleba. To se nedá jíst, ale tady to jedí denně, třeba i místo oběda. Normální chléb se tu sice dá koupit, třeba v sobotu na tržišti nebo v německém či polském obchodě, ale pořád to není naše Šumava. Chleba jsem tedy raději přestala jíst. Jednou jsem udělala bramboráky a ty měly úspěch. Když je necháte den ležet trochu zezelenají, a to už se nelíbilo.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste žila v Česku?
Většinou říkám rovnou, že jsem z Prahy. Na to jsem zatím slyšela dvě reakce. Jedna, že je Praha krásná, a druhá, že se dotyčný či dotyčná chce do Prahy podívat. Občas se ale někdo dodá, co se v Česku stalo, a proč jsou tam všichni tak zamračení. A v pohostinství nepříjemní, to se pak člověk trochu stydí a marně se snaží dopátrat odpovědi.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té české?
Politiku jsem obecně nikdy moc nesledovala a české noviny se bojím otevřít od té doby, co se stal Zeman prezidentem, takže srovnání moc nemám. Nedávno byly v UK volby, a zvolena byla Konzervativní strana. Tady ve Skotsku z toho nikdo radost nemá. Skoti se vůči anglické politice dost vymezují. Proto tu nedávno bylo referendum o nezávislosti, které bohužel taky nedopadlo. Konzervativní strana teď hrozí referendem o výstupu z Evropské unie. 

Češi v cizině

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!