Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi musí víc bojovat proti aroganci moci, říká ukrajinský právník

Oleksandr Makoveckyj  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oleksandr Makoveckyj | foto: Archiv: Oleksandr Makoveckyj

Ve městě se pořád střílelo, umírali tam lidé. Když náš dům přepadli zloději, byla to poslední kapka, popisuje svůj odchod z vlasti Oleksandr Makoveckyj. Teď žije u nás, podniká tu, učí se češtinu a sleduje českou politiku i historii. "Respekt, úcta a poklona pro lidi, kteří pozvedli český stát," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Přečtěte si další díl seriálu Český šok.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Kontrast! Místo, kde jsem se narodil, je obrovské průmyslové město dlouhé 120 kilometrů. Žádná příroda, žádné památky, samá sídliště. V Česku - v Beskydech a na Vsetínsku, kde jsem svoji cestu začínal, je všechno jako v pohádce.

Kdo je Oleksandr Makoveckyj?

Oleksandrovi Makoveckymu je 49 let a pochází z ukrajinského města Krivoj Rog. Do Česka přišel v roce 1995, poté, co jeho domov vykradli ozbrojení zloději. Je vystudovaný právník, v Čechách podniká. Je ženatý a má tři děti.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Pracoval jsem jako právník v jedné ukrajinské firmě. V devadesátých letech to bylo jako na Západě - kdo první přijde, zprivatizuje, pronajme, ten vydělá dost peněz. Ve městě bylo všechno rozděleno mezi mafiánské klany, pořád tam někdo střílel, umíralo se. Rozhodoval jsem se, jestli zůstat, vydělávat peníze a nemít jistotu, že zůstanu naživu. Jednou ráno mi do práce volala manželka a řekla mi, že náš dům přepadli zloději a zastřelili našeho bernardýna. To byla poslední kapka. Řekl jsem si, že musím pryč, jinak jednou doma najdu mrtvoly. Během krátké doby odjížděla celá naše rodina Škodou Favorit z Ukrajiny.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Češi jsou fajn, ale málo bojují za svůj stát a lidi kolem sebe. Jsou opatrní a klidně na sobě dopustí experimenty od politiků a úředníků. S Ukrajinci toho mají hodně společného, ale je tu víc kultury. Režim za 60 let zničil morálku, kulturu a chuť k práci, proto občas společnost vypadá konzumně a šedě. Chybí osobnosti a názory. Arogance moci je na vrcholu a státní moc to ještě zhoršuje. Volby prezidenta naznačily směr kultury politické i společenské.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jací podle vás jsou?
Mám manželku a rodinu, spoustu známých, ale žádné přátele. Češi jsou super, ale znám jiné národnosti, které jsou mnohem dál od konzumu a apatie. Dcery budou mít brzy rodiny s Čechy a je to ok.

Oleksandr Makoveckyj

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Češi jsou lepší než Ukrajinci. Prostředí na Ukrajině je docela tvrdé, lidé zoufalí a život tam nedává moc prostoru pro charitu, náboženství, kulturu a dobrotu. Ukrajina neměla Havla a další osobnosti, které společnosti dávají naději a směr. Na Ukrajině mají politici morálku většinou z časů SSSR. Nemohou nic dalšího nabídnout, protože morálka je základ společenství. Žádná politická partaj nebo regionální mafie ale nemůže být věčná, ne? Stupeň rozvoje státu reflektuje chování ke starším lidem a dětem, Česká republika má co napravovat, ale Ukrajina má stokrát víc práce. Češi jsou slušný národ, ale mají obrovské rezervy.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Český humor je skvělý, docela ostrý a ironický. Je součástí kultury a zvykl jsem si na něj. Já používám ještě černější a ostřejší humor.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Česká historie je moc zajímavá, ale horká. Neznám starší dějiny, zajímám se o historii od roku 1911 a jsem v šoku! Jak to lid zvládá? To nechápu. Tolik zkoušek a utrpení. Jenom velký národ může tohle zvládnout a pokračovat dál. Respekt, úcta a poklona pro lidi, kteří stát pozvedli a vybojovali samostatnost.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
České pivo je nejlepší. Je to elixír zdraví, společenský nápoj a výsledek dlouhé historie české kultury. Ale bez extrému. Nemám rád nekonečné popíjení, kecy, zakouřené a špinavé prostory, lidi v montérkách bez úcty ke kultuře piva. Česká kuchyně je super, zvlášť kachna a pstruh. Je toho hodně, jen tak dál.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Nějaký čas ještě zůstanu, ale mám rád cestování a poznávání jiné kultury. Mám rád moře, jsem nemocný Rakouskem... Nikdo netuší, jak dlouhou má cestu.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Česká politika je pro mě realita. Sleduji ten proces a jsem zoufalý! Nikam to nevede. Destrukce morálky a základů státu, rozkrádání, arogance, neúcta k národu a právu je alarmující. Tento velký národ zaslouží jinou politickou elitu a musí konečně začít bojovat za svůj stát!

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Češtinu studuji, je nezbytná, protože jsem podnikatel. Je docela podobná ukrajinštině. Jen čárky a háčky jsou pro mě problém. Děti studovaly českou vysokou školu a mezi sebou už mluví v češtině, takže musím znát řeč svých dětí.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Bohudík tento problém nemám. Odjel jsem z Ukrajiny v dost špatné náladě a spálil za sebou mosty. Musím se dívat dopředu a cesta vede do Evropy. Ukrajina má jistě spoustu výjimečných věcí, ale pro mě je to minulost a není cesty zpět. Je to můj osud a moje rozhodnutí. Na Ukrajině zůstali rodiče a příbuzní, stýská se mi, ale doma jsem tady - na místě, kde mám vlastní rodinu a každodenní život.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...