Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chorvatsko zvedlo pokuty, za rychlou jízdu zaplatíte víc než za celou dovolenou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Vojtěch Fryč

Záhřeb Při cestě do Chorvatska, a zejména v Chorvatsku samotném se letos víc než kdykoliv jindy vyplatí dodržovat dopravní předpisy. Chorvaté razantně zvedli maximální výše pokut za jejich porušení. Vydat se do Chorvatska osobním autem znamená počítat s náklady na cestu tam i zpět přibližně ve výši deset tisíc korun. Kromě nafty či benzinu budete platit za dálniční známky v Rakousku, Slovinsku a dálniční poplatky v Chorvatsku. Při cestě z Česka na Istrii pak i za průjezd alpskými tunely.

Letošek v souvislosti s nejlepšími trasami nic nového nepřinesl. Stále je za ideálních podmínek potřeba počítat s přibližně deseti hodinami čisté jízdy. Kdo jede po D1 na Vídeň a Graz, udělá nejlépe, když se kvůli dopravním omezením vyhne Brnu, sjede na Jihlavu a pokračuje na Znojmo. Před vjezdem do Rakouska je potřeba koupit dálniční známku a ideálně i natankovat, protože ve všech dalších zemích je benzin i nafta letos dražší. 

Nejdražší je tankování v cílové zemi, Chorvaté chtějí 35,-, resp. 36 korun za litr nafty a benzinu. Další nákup dálniční známky si žádá průjezd Slovinskem. „Novinkou je, že Slovinci otevřeli úsek dálnice A4 mezi Ptují a hraničním přechodem Macelj. Objíždět lze nově slovinskou dálnici jedině tak, že projedete celým Slovinskem mimo ni a najedete až za slovinsko-chorvatskými hranicemi na chorvatskou dálnici A2. Jenže objížďka po menších silnicích má asi 120 kilometrů a zabere přibližně dvě hodiny a 20 minut, takže úspora 750 korun za známku přestává mít smysl,“ říká Petr Vomáčka z Besipu. Specialisté z ÚAMK objížďku doporučují pouze za mimořádného přetlaku na slovinsko-chorvatských hranicích.

Kritické pátky a soboty

Průjezd Slovinskem bude sice rychlejší a bezpečnější, ale zpoždění se dá stále čekat na hranicích s Chorvatskem, kde probíhá kontrola dokladů při překročení hranic schengenského prostoru. Po přejezdu hranice se pokračuje na Záhřeb a následně na Split. Mýtné od slovinsko-chorvatské dálnice do sjezdu Dugopolje u Splitu vyjde v přepočtu na 825 korun. 

V sezoně platí na chorvatských dálnicích dražší tarif, který dálniční poplatky zvyšuje o deset procent. Ten platí už od této soboty do 14. září. V Istrii je toto období ještě delší, trvá až do 30. září. Kdo míří z Čech na Istrii, nejspíš pojede přes Salcburk a Lublaň. Dálniční známky ho vyjdou na stejné peníze, přihodí ale přibližně 500 korun za průjezd alpskými tunely. O 200 korun míň pak za tunely dají ti, kdo pojedou přes Linec a Graz.

Nový sazebník pokut

Problémy při cestě na Jadran nastávají na přelomu června a července. Nejnabitější první termín bude 28. až 30. června. Na cestách bude plno už od pátečního rána. Letní prázdniny totiž začínají jak v Česku, tak jejich první etapa v Rakousku (druhá o týden později). „Největší nápor na silnicích mířících na jih vytvoří v termínu od 1. a 4. července Němci, u kterých letní volno startuje v celkem osmi spolkových zemích,“ říká Igor Sirota z ÚAMK. Na dálnicích se tak dají čekat tradiční mnohahodinové kolony. Pokud je to možné, lepší je nevyrážet na cestu v pátek ani v sobotu.

V Chorvatsku od letoška platí nová pravidla pro udílení pokut. tamní policie je neváhá udělovat v maximální výši. Například za telefonování během řízení se dříve platilo maximálně 1700 korun, nyní to je přes 5000 korun. Hodně drahé je i nedodržení povolené rychlosti. Jízda mimo obec rychlostí o 50 km/h vyšší oproti limitu 90 km/h může být trestána až 52 tisíci korunami. 

Nezapnutý bezpečnostní pás vyjde až 3600,-, bezdůvodná jízda v levém dálničním pruhu 7200,- a projetí přes přechod na červenou vyjde na 36 až 72 tisíc korun. Policie je během léta nebývale aktivní a při dozorování nad provozem používá například neoznačené vozy s kamerami, které řidiče hlídají na dálnicích i běžných silnicích. Podle zkušeností řidičů to často bývají české octavie a suberby.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!