22. ledna 2016 7:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Chtěl bych prožít důchod v Česku. S levným pivem na venkově, říká Angličan

Mark Smith | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Smith | foto: Archiv Marka Smithe

Mark Smith se rozhodl, že musí svůj život změnit. Přestěhoval se proto do Česka. „Češi jsou velice uvolnění, když překonáte jejich počáteční ostych a rezervovaný přístup. Líbí se mi, že jsou Češi velmi rodinně založení a nebojí se říci, co mají zrovna na jazyku,“ říká Smith.

Lidovky: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Jak okouzlující je architektura Prahy. I když jsou v Praze i méně krásné části. Stále si můžete říct: „Tenhle dům vypadá úžasně! Kde se tu vzal?“

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
V srpnu 2009 se mi naskytla příležitost se sem přestěhovat. A já se rozhodl, že potřebuji změnu.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Jak rozdílně vyslovují různá česká slovíčka. Dostalo se mi spoustu rozpačitých pohledů, když jsem se pokoušel komunikovat česky v obchodech nebo restauracích. Často nepomohlo ani zopakování onoho slova.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Ano, oženil jsem se tu. Řekl bych, že Češi jsou velice uvolnění, když překonáte jejich počáteční ostych a rezervovaný přístup. Je těžké někoho charakterizovat. Každý je jiný. Obecně bych ale řekl, že Češi jsou velmi rodinně založení a nebojí se říci, co mají zrovna na jazyku.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Dobrá otázka. Někdy, když slyším dva Čechy, jak se spolu baví, přijde mi, že se chtějí navzájem zabít, ale ve skutečnosti se baví úplně normálně. Někdy se mohou Češi zdát jako hrubí a neochotní, ale já jsem Angličan a my máme ve zvyku začínat každou větu omluvou. Obdivuji také přístup Čechů k dětem a hlavně starším lidem, kterým je projevován velký respekt.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sednul vám?
Řekl bych, že je dost podobný tomu britskému, tedy suchý a černý v dobrém slova smyslu. Ovšem moc nefunguje překládání českých vtipů do angličtiny. Čeština je totiž neuvěřitelně bohatý jazyk a v angličtině často nenaleznete ta správná slova.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujalo?
Příliš ne, abych pravdu řekl. Ale je neuvěřitelně zajímavé poslouchat, jaké to bylo žít za komunismu.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Chutná vám česká kuchyně?
Ano a ano. Máte bez pochyb nejlepší pivo na světě. Nejlepší je tanková Plzeň anebo dvanáctistupňové únětické pivo. Díkybohu nejsem vegetarián a mohu si tak vychutnávat českou kuchyň. Uspokojuje mě dát si půlku kachny s knedlíky a červeným zelím. Během léta se však snažím českým sytým jídlům vyhýbat.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Kdo ví. Jsme tu teď příjemně usazení, ale rád bych taky nějakou dobu žil ve své rodné Anglii. I když prožít důchod v Čechách by vůbec nebylo špatné. S levným pivem někde na venkově.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Je docela těžké udržovat si povědomí o současném dění v české politice díky mé chabé češtině, ale myslím, že už mě nemůže nic překvapit. Učil jsem se česky, avšak dosáhl jsem úrovně, ze které už jsem se pak nemohl hnout, protože jsem prostě neměl čas se tomu věnovat. Jedna hodina týdně opravdu nestačí.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská, co má vaše země výjimečného?
Spoustu drobností, jako jsou anglické noviny v metru nebo anglická konverzace v práci. Pokud ale člověk chce, může zde najít cokoli, hlavně Marks & Spencer je dobře zásobený.

apeAlena Pecháčková