24. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Co nechápou cizinci v Česku? Zabíjení kaprů, rasismus a věčné stěžování si

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok | foto: Lidovky.cz

Jak nás vnímají cizinci žijící v Česku? Co se jim nelíbí a jaké zvyky nechápou? Rubrika Český šok se těší nebývalému zájmu čtenářů. Cizinci v ní shrnují, co jim na Češích vadí a co se jim v Česku naopak líbí. Server Lidovky.cz vybral několik 'perliček' a také věci, na kterých se cizinci žijící v Česku shodnou.

Cizinci, které server Lidovky.cz oslovil s projektem Český šok, mají jasno: muži jsou podpantofláci a na slovo poslouchají krásné české ženy. Všímají si také rasismu a toho, jak si Češi na všechno stěžují. A nepochopitelné české zvyky? Jedním z nich je i zabíjení kaprů na Vánoce.

Zabíjení kaprů

Vadí mi čecháčkovství, zabíjení kaprů a krvavý sníh (Bývalý umělecký šéf Opery Národního divadla Rocc. Pochází ze Slovinska.)

Rocc
Ázerbájdžánská studentka Diana Shirinová slaví Vánoce v Praze.

Vážně doma o Vánocích zabíjíte kapry? lituje ryby Ázerbájdžánka (Studentka Diana Shirinová pochází z Ázerbájdžánu.)

"Myslím, že Češi jsou upřímní, laskaví, velmi kreativní a kosmopolitní. Za ty roky jsem měl jen velmi málo negativních zkušeností. Ale zas je tu poněkud skrytý, někdy zjevný rasismus zejména proti romské menšině, který mě uráží. Jako přistěhovalci mi to hodně vadí. V Torontu, kde existuje více než 140 jazyků, kterými hovoří více než 200 etnických skupin, je nemožné poskytnout jakoukoli legitimitu k úplnému rasismu. Slýchám o pracovní etice, ukradených pracovních místech, sociálních pijavicích a genetických predispozicích," říká Kanaďan Brad McGregor. Více čtěte ZDE.

Rasismus

Jason Mashak

Vadí mi otevřený rasismus a xenofobie, přiznává Američan (Jason Mashak přijel do Evropy kvůli předkům svého otce. Narodil se v americkém Michiganu.)

Dalším nešvarem, který cizinci pociťují je neustálé stěžování. Na cokoli, kdykoli. Poukazují i na věčně špatnou náladu, které je u Čechů patrná.

"Vadí mi, že si lidé hodně stěžují, ale sami nedělají nic, aby se situace zlepšila. Ačkoliv jsou si vědomi svých problémů, děti jsou vychovávány ke stejnému způsobu myšlení - stěžovat si a nic s tím dál nedělat," říká v rozhovoru Kolumbijka Sandra Choles. Více čtěte ZDE.

Češi si neustále stěžují

Juwana Jenkins

Češi si neustále stěžují na počasí, říká zpěvačka z Ameriky (Zpěvačka Juwana Jenkins žije v Česku zhruba patnáct let.)

Cizinci se také často pozastavují nad politickou kulturou v Česku. Polka Hanna Marciniak například nerozumí tomu, proč se místo korupce řeší milostný život premiéra.

"Máme tedy skandál "Clinton-Lewinsky", akorát po česku. Podváděl Petr Radku? Může Jana za krizi jejich manželství? Řešit takovéto, s prominutím, kraviny v okamžiku, když se odhaluje velká korupční kauza, mi přijde dost nemístné. Lidé prostě některé věci vědět nechtějí, nebo spíš jim nerozumí. Raději budou remcat na "modré kmotry" a "zloděje", aniž by si pořádně přečetli zprávy. Prostě "ztraceno v komunikaci." Doufám, že to nedopadne tak, že si za pár let vzpomeneme jen na to, kdo měl s kým poměr. Tím více si teď vážím věcného a rozumného zpravodajství," pozastavuje se nad tím, co se v médiích řeší Polka.Více čtěte ZDE.

Vztah k prezidentovi

Češi jsou vtipní, pobavila mě viróza pana prezidenta, říká Rwanďanka (Marléne Umugiraneza - pochází ze Rwandy.)

Marléne Umugiraneza
Ivan Lečtyř

Náš prezident by nezneuctil národní symboly, říká Američan (Američan Ivan Lečtyř se do Česka přestěhoval zhruba před půl rokem.)

apeAlena Pecháčková

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz