Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ukrajinka: Děti si dělají srandu ze Zemana i Klause. Ale o politice je nic nenaučíte

Olena Kagui | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olena Kagui | foto: Archiv Oleny Kagui

Olena Kagui žije v Česku prakticky celý svůj život, pochází ale z Ukrajiny. Živí se jako novinářka a po dvaceti letech získala české občanství. „Opravdu se zajímám o českou politiku, ale nemohu souhlasit s mnoha výroky a postoji prezidenta Zemana. Nelíbí se mi, že mnoho lidí je přesvědčeno, že nemají žádnou moc vůči jejich vládě a mnoho Čechů taky tvrdí, že nechodí volit, protože jejich hlas stejně nic nezmění,“ říká.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Jak moderní, sjednocená a otevřená země je Česká republika (nebylo to tak před 20 lety, ale dnes si to myslím). V Praze můžete zažít velké kontrasty. Jsou zde staré budovy a bohatá historie, ale zároveň máte i wi-fi v tramvajích, skvělé telefonní pokrytí a moderní nákupní střediska. Samozřejmě ne každý je tak otevřený, ale když Čechy opravdu poznáte, zjistíte, že jsou to opravdu přívětiví lidé, kteří rádi svou kulturu sdílejí s ostatními.

Kdo je Olena Kagui?

Původně pocházím z Ukrajiny, ale minulé léto jsem dostala české občanství po téměř 20 letech, co zde žiji. Žiji zde od svých třech let a od té doby se hodně změnilo. Pracuji teď jako nezávislá novinářka a mám titul B.A. v mezinárodních vztazích z anglo-americké univerzity. Do mezinárodních škol jsem chodila od školky až po vysokou.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
I když někteří Češi přemýšlí moderně a otevřeně, jsou a takoví, kteří jsou rasisté a nemají problém vám to dát najevo. Ale to existuje asi po celém světě. Vadí mi také, že ne všude akceptují platební karty, nebo že zaměstnanci cizinecké policie a imigračního oddělení nemluví anglicky.

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
Ne. Ale slyšela jsem, že Češi jsou hodně orientovaní na rodinu, sport a výlety do přírody. Bohužel mají prý i reputaci sukničkářů.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Češi mají velký respekt ke starším lidem a své děti vychovávají jako osobnosti již od útlého věku. Není nezvyklé vidět matku nastupující s dítětem a psem do tramvaje, kdy má psa v náručí a 4 až 5 leté dítě bojuje se schody. Češi také dodržují fronty a omluví se vám i za to, že se o vás lehce otřeli. Jsou velice zdvořilí. Často ale také pomlouvají anglicky hovořící, o kterých si myslí, že jim nerozumí. K lidem, kteří se podle jejich měřítek chovají neslušně, dokážou být taky velice přísní (například hlasité mluvení v hromadných prostředcích).

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá?
Český humor je poťouchlý a zábavný. Ale je těžké si zavtipkovat s Čechy, dokud je opravdu dobře nepoznáte. Český humor se může zdát vulgárnější a hodně sexistický než ve východních zemí, ale je to přesně tím, že tady je společnost mnohem otevřenější.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo? Ano... Hlavně Sametová revoluce, Jan Hus a éra Karla IV.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
České pivo je opravdu skvělé a nemá srovnání se zahraničními značkami. Česká kuchyně je trochu tučnější, ale skvěle se hodí do hospody a pro lidi, kteří neřeší svou váhu.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Žiji zde 20 let od svých tří let. Vždy jsem chtěla někam vycestovat a vím, že to i udělám. Ale zároveň si myslím, že se sem vrátím třeba na důchod.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Opravdu se zajímám o českou politiku, ale nemohu souhlasit s mnoha výroky a postoji prezidenta Zemana. Nelíbí se mi, že mnoho lidí je přesvědčeno, že nemají žádnou moc vůči jejich vládě a mnoho Čechů taky tvrdí, že nechodí volit, protože jejich hlas stejně nic nezmění. Přitom kolem nich běhají jejich děti, které si dělají legraci ze Zemana, jak pije Becherovku a Klause, co krade pera. Když budou rodiče učit své děti o politice, budou třeba již další generaci o něco pozitivnější a nebudou si jen dělat legraci ze špatných politiků a překonají názor, že s lidmi, kteří jim vládnou, nemohou nic dělat. Za tyhle nálady viním hlavně komunismus, který v lidech zakořenil nedůvěru v demokracii, ale věřím, že přišel čas to změnit.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...