27. prosince 2013 6:40 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výstava s ochutnávkou. Muzeum ve Svratce zavonělo čokoládou

Netradiční výstava s ochutnávkou. Muzeum ve Svratce zavonělo čokoládou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netradiční výstava s ochutnávkou. Muzeum ve Svratce zavonělo čokoládou. | foto: ČTK

SVRATKA Historické i současné obaly od tuzemských i zahraničních čokolád jsou hlavním tématem letošní vánoční výstavy, která začala v městském muzeu ve Svratce na Žďársku. Největší atrakcí pro očekávané stovky návštěvníků ale pravděpodobně bude s výstavou spojená ochutnávka. ČTK to řekl vedoucí muzea Martin Mudroch.

"Nabídneme k ochutnání jak klasické hořké, tak i čokolády s nejrůznějšími příchutěmi z celé Evropy. Lidé mohou okusit například čokoládu s příchutí mořské soli nebo šampaňského," řekl Mudroch. Zájemci mohou podle něj zkusit také exkluzivní pralinky vyrobené místní cukrářkou podle starých receptů z 20. let minulého století. "Nespočítal jsem, kolik máme druhů, ale k ochutnávce je díky sponzorům připraveno kolem 40 kilogramů čokolád," dodal Mudroch.

Lidé se seznámí také s výrobou čokolády, uvidí, jak vypadají kakaové boby nebo kakaové máslo. Děti si v muzeu budou moci vybrat také z čokoládových figurek na vánočním stromku. Výstava potrvá do 30. prosince.

Jako za dob první republiky

První vánoční výstavu uspořádalo svratecké muzeum v roce 2002. Od té doby se setkávají s velkým zájmem. Výstavy se tematicky vždy alespoň okrajově dotýkají Vánoc. V minulých letech uspořádalo muzeum například výstavu betlémů, vánočních ozdob, hraček nebo formiček a vykrajovaček, které byly tradičním výrobkem svratecké firmy Mars. Loni byly tématem Vánoce v socialismu. Návštěvníci viděli mimo jiné typický obchod Jednoty ze 70. let minulého století a zařízený obývací pokoj včetně vánočního stromečku ze stejné doby.

Lidé se seznámí také s výrobou čokolády, uvidí, jak vypadají kakaové boby nebo kakaové máslo.

Muzeum ve Svratce bylo slavnostně otevřeno v květnu 2005. Vzniklo rekonstrukcí podkroví hasičské zbrojnice. Stálá expozice přenese návštěvníky do doby první republiky na malém městě. Je složena z malých stylizovaných domků, v nichž lze vidět typickou domácnost, dílnu klempíře, hrnčíře, ševce, výrobce lyží, školy, kloboučníka, kožešníka a krejčího či koloniálního obchodu s trafikou.

První muzejní expozice ve Svratce vznikla v roce 1940 zásluhou pražského nakladatele Bedřicha Tučka, který se na odpočinek usadil ve Svratce. S návrhem nové expozice v podkroví hasičské zbrojnice přišel Pavel Novák, ředitel Národního zemědělského muzea v Kačině. Současné muzeum vzniklo díky tamním nadšencům, zastupitelům i obyvatelům. Do expozice město s 1550 lidmi vložilo kromě nadšení a práce téměř milion korun.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.