23. září 2018 6:48 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do českých kempů přijelo o pětinu víc turistů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kemp (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kemp (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Teplé počasí letos svědčí kempům, návštěvníků v kempech v prvním čtvrtletí přibylo meziročně o 36 procent a ve druhém čtvrtletí o 22 procent. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český statistický úřad. Celkově přitom návštěvnost všech tuzemských ubytovacích zařízení - hotelů, penzionů, chat a kempů - letos stoupla oproti loňsku v prvním čtvrtletí jen o 11,4 procenta a ve druhém o 4,6 procenta.

„Výraznější je tento rozdíl ve srovnání s rokem 2012, kdy v kempech přespalo v rámci prvního pololetí 151.000 hostů. Letos návštěvnost kempů dostoupala už na 274.000 lidí,“ popisuje Pavel Vančura z oddělení cestovního ruchu ČSÚ.

Za celý loňský rok se v kempech ubytovalo 1,2 miliónu lidí. Sezóna kempů přitom bývá nejsilnější ve třetím čtvrtletí. Vloni v něm počet osob přenocujících v kempech překročil 960 000 tisíc.

Podle dlouhodobých statistik se lidé zdrží v kempech průměrně 2,5 noci, resp. 3,5 dne. Počet kempů se takřka nemění, drží se kolem 515. Nejvíc kempů je v Jihočeském kraji - 131.

Do kempů zamířilo loni asi šest procent z celkového počtu hostů tuzemských ubytovacích zařízeních. Nejvíce lidí se ubytovává v hotelech. Z 20 milionů hostů za celý loňský rok se jich přes 14 milionů ubytovalo v hotelech, zhruba 2,1 milionu v penzionech a 1,2 milionu v kempech. Zbytek hostů připadl na jiná zařízení.

Tuzemští návštěvníci kempů jsou stále náročnější na kvalitu služeb, častěji také přijíždí s karavany a obytnými auty. Kempy se tomu snaží vyjít vstříc rozšiřováním služeb a zvyšováním komfortu. Vyplynulo to z nedávné ankety ČTK mezi provozovateli kempů. Chatky a bungalovy jsou ve většině kempů obsazeny i rok dopředu. Zatímco před lety se Češi spokojili s koupáním v rybníku a posezením u ohně, dnes vyhledávají další vyžití a sportovní aktivity, neobejdou se ani bez wi-fi.

ČTK
  • 0Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.