Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do českých kempů přijelo o pětinu víc turistů

Kemp (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kemp (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Teplé počasí letos svědčí kempům, návštěvníků v kempech v prvním čtvrtletí přibylo meziročně o 36 procent a ve druhém čtvrtletí o 22 procent. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český statistický úřad. Celkově přitom návštěvnost všech tuzemských ubytovacích zařízení - hotelů, penzionů, chat a kempů - letos stoupla oproti loňsku v prvním čtvrtletí jen o 11,4 procenta a ve druhém o 4,6 procenta.

„Výraznější je tento rozdíl ve srovnání s rokem 2012, kdy v kempech přespalo v rámci prvního pololetí 151.000 hostů. Letos návštěvnost kempů dostoupala už na 274.000 lidí,“ popisuje Pavel Vančura z oddělení cestovního ruchu ČSÚ.

Za celý loňský rok se v kempech ubytovalo 1,2 miliónu lidí. Sezóna kempů přitom bývá nejsilnější ve třetím čtvrtletí. Vloni v něm počet osob přenocujících v kempech překročil 960 000 tisíc.

Podle dlouhodobých statistik se lidé zdrží v kempech průměrně 2,5 noci, resp. 3,5 dne. Počet kempů se takřka nemění, drží se kolem 515. Nejvíc kempů je v Jihočeském kraji - 131.

Do kempů zamířilo loni asi šest procent z celkového počtu hostů tuzemských ubytovacích zařízeních. Nejvíce lidí se ubytovává v hotelech. Z 20 milionů hostů za celý loňský rok se jich přes 14 milionů ubytovalo v hotelech, zhruba 2,1 milionu v penzionech a 1,2 milionu v kempech. Zbytek hostů připadl na jiná zařízení.

Tuzemští návštěvníci kempů jsou stále náročnější na kvalitu služeb, častěji také přijíždí s karavany a obytnými auty. Kempy se tomu snaží vyjít vstříc rozšiřováním služeb a zvyšováním komfortu. Vyplynulo to z nedávné ankety ČTK mezi provozovateli kempů. Chatky a bungalovy jsou ve většině kempů obsazeny i rok dopředu. Zatímco před lety se Češi spokojili s koupáním v rybníku a posezením u ohně, dnes vyhledávají další vyžití a sportovní aktivity, neobejdou se ani bez wi-fi.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...