Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dva cestovatelé z Čestic vyjeli v žigulíku kolem světa

Zleva Filip Vogel a Petr Javůrek z Čestic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva Filip Vogel a Petr Javůrek z Čestic | foto: ČTK

ČESTICE Dva nadšenci z Čestic na Rychnovsku v pátek dopoledne vyjeli na roční cestu kolem světa. Čeká je přibližně 50 000 kilometrů, které absolvují ve více než 40 let starém voze Žiguli.

Automechanik Petr Javůrek a Filip Vogel ze Stavební fakulty ČVUT se znají od dětství. Řadu evropských zemí již procestovali, nyní se vydají i na jiné kontinenty. Čeká je kromě Evropy, také Asie, Severní a Jižní Amerika.

„Tady už jsme něco viděli, v zahraničí jsme byli, chceme se podívat dál. A když, tak na pořádnou cestu,“ řekl Javůrek. V minulých letech byli v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, Istanbulu nebo projeli Balkán.

Naše cestování bude hlavně dobrodružství, bude to i nejistota, jestli se auto...
Cesta dobrodruhů z Čestic povede přes čtyři kontinenty, plánují navštívit přes...

Žigulík koupili loni v květnu, staré vozidlo museli opravit, protože přestalo jezdit. Vyměnili díly a množství si jich berou s sebou na cestu. Automobily staršího data výroby mají podle Vogela výhodu, že se každá závada dá snadněji odstranit.

„Myslíme si, že auto vydrží. Nečekáme problémy, když budou, lehce ho opravíme. Nové auto neopravíte, je plné elektroniky,“ řekl Vogel. Například v zemích bývalého Sovětského svazu jezdí hodně žigulíků, a proto se tam dají bez problémů sehnat náhradní díly.

Cestovatelé se na rok neodmlčí, fanoušci mohou sledovat jejich zážitky, fotografie, videa na facebooku nebo na jejich internetových stránkách, kde spustí online kameru a zjistí, kde se právě auto nachází.

Volant vozu Lada VAZ 2101

„V našich letech většinou lidé zakládají rodiny, staví si domy, berou hypotéky. Takovouto cestu, když člověk zvládne, přinese mu mnoho zkušeností pro jakoukoliv práci, je to obrovský bonus,“ řekl Vogel.

„Partnerka je na měkko, musí to zvládnout. Když se chlap rozhodne, tak si za tím musí stát,“ dodal Javůrek.

S cestovateli se v pátek přišli rozloučit desítky místních i přespolních lidí. Na hranice s Polskem v Orlickém Záhoří je doprovodila kolona dalších vozů Žiguli a jedna Volha.

„Já se těším, fakt se těším. Ale jsem samozřejmě trochu nervózní, nevíme, do čeho jdeme. S Petrem se známe od malička, ale s ponorkovou nemocí počítáme,“ řekl Vogel.

KOLEM SVĚTA ŽIGULÍKEM

Nadšenci chtějí informovat o své cestě na webových stránkách a sociálních sítích. Po návratu by rádi uspořádali sérii přednášek doplněnou projekcí fotek a videí z cesty. Rozpočet celé expedice je kolem 700 000 korun, Vogel i Javůrek ji chtějí pořídit co nejlevněji, takže spát hodlají mimo kempy a ubytovací zařízení. Odhadují, že například benzin je bude stát 105.000 korun, na 190.000 přijdou transporty auta nákladní lodí přes Tichý oceán, Atlantik a Karibské moře. Zhruba 150.000 korun si zatím vyhradili dobrodruzi na jídlo.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...