26. prosince 2016 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Farníci vytvořili živý betlém. Jeden z největších na Moravě

V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých... | foto: ČTK

RAJHRAD V Rajhradě na Brněnsku farníci vytvořili jeden z největších živých betlémů na Moravě. Zapojilo se do něj 65 lidí v kostýmech, akce se konala pošestnácté. Děti, které v počátečních letech dělaly andělíčky, vystupovaly už v dospělých rolích, řekla za pořadatele akce Magda Mlejnková. Na živý betlém se přišlo podívat asi 500 lidí.

V Rajhradě představují betlém v kulisách benediktinského opatství, jednom z nejstarších na Moravě. „Akci máme pojatou jako příběh z evangelia propojený s koledami a mluveným slovem, na to sem nic nemění,“ uvedla Mlejnková. Podle ní v neděli vyšlo i počasí, jen chyběl sníh.

Kromě klasického betléma s Ježíškem v jesličkách, Marií, Josefem a třemi králi tvoří největší počet účastníků scény zástupci řemesel přinášející dary. Vedle nich byli v živém výjevu lidé v moravských krojích. Součástí scény byla i zvířata.

V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých...
V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých...

Živé betlémy vytvářejí nadšenci v českých a moravských městech o Vánocích stále častěji. Rajhradský je mimořádný zejména velkým počtem účastníků. Každý rok jich přibývá.

První betlém vytvořil v roce 1223 František z Assisi. Pro výjev právě narozeného Ježíška si vybral jeskyni u vesničky Greccio v Itálii, kterou upravil jako kapli. Tato událost byla nejen prvním betlémem, ale byla tu prý také poprvé sloužena půlnoční mše.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz