Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Farníci vytvořili živý betlém. Jeden z největších na Moravě

V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých... | foto: ČTK

RAJHRAD V Rajhradě na Brněnsku farníci vytvořili jeden z největších živých betlémů na Moravě. Zapojilo se do něj 65 lidí v kostýmech, akce se konala pošestnácté. Děti, které v počátečních letech dělaly andělíčky, vystupovaly už v dospělých rolích, řekla za pořadatele akce Magda Mlejnková. Na živý betlém se přišlo podívat asi 500 lidí.

V Rajhradě představují betlém v kulisách benediktinského opatství, jednom z nejstarších na Moravě. „Akci máme pojatou jako příběh z evangelia propojený s koledami a mluveným slovem, na to sem nic nemění,“ uvedla Mlejnková. Podle ní v neděli vyšlo i počasí, jen chyběl sníh.

Kromě klasického betléma s Ježíškem v jesličkách, Marií, Josefem a třemi králi tvoří největší počet účastníků scény zástupci řemesel přinášející dary. Vedle nich byli v živém výjevu lidé v moravských krojích. Součástí scény byla i zvířata.

V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých...
V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých...

Živé betlémy vytvářejí nadšenci v českých a moravských městech o Vánocích stále častěji. Rajhradský je mimořádný zejména velkým počtem účastníků. Každý rok jich přibývá.

První betlém vytvořil v roce 1223 František z Assisi. Pro výjev právě narozeného Ježíška si vybral jeskyni u vesničky Greccio v Itálii, kterou upravil jako kapli. Tato událost byla nejen prvním betlémem, ale byla tu prý také poprvé sloužena půlnoční mše.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?