Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Návštěvníci muzea v Liberci si mohou zkusit, jak rozpohybovat betlém

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Archiv

LIBEREC Návštěvníci Severočeského muzea v Liberci si mohou na výstavě mechanických betlémů vyzkoušet, jakým způsobem lze jednotlivé figurky rozpohybovat. Vše je založeno na principu vaček, hřídelí, řemenic, převodů, ozubených kol, řekl ČTK ředitel muzea Jiří Křížek. „Je to v podstatě takový návrat k prapůvodní podobě techniky,“ uvedl.

Lidé mohou rozpohybovat figurky na výstavě věnované Kamilu Andresovi, který má v republice jako jediný licenci ministerstva kultury na restaurování mechanických betlémů. V posledních třech letech restauroval i Metelkův mechanický betlém patřící libereckému muzeu. Jeden z nejznámějších exponátů muzea mohou návštěvníci vidět opět plně funkční od začátku letošního adventu. Betlém s 260 dřevořezbami dostal během oprav i klimatizovanou vitrínu, která zajišťuje stabilní prostředí i snadnou údržbu. Prosklená je navíc i zezadu a návštěvníci tak mohou vidět, jak jsou figury poháněny.

Na výstavě jsou další mechanické betlémy, které Andres v minulých letech restauroval. Do Liberce je zapůjčilo pět muzeí. Návštěvníci si mohou v malém výstavním sále prohlédnout i obrazovou dokumentaci a technické výkresy používané při restaurování betlémů. Na výstavě je i vlastní tvorba Andrese, který je zdatným řezbářem, autorem vlastního betlému i mnoha mechanických ukázek starých řemesel. „Zhotovuje ozubená kola se vsazovanými zuby tradiční technologií, po vzoru stavitelů betlémů z 19. století,“ uvedla kurátorka Bohunka Krámská.

Výstava přibližuje také to, jak vzniká pohyblivá figura, jak vypadá pohonný mechanismus, součástí expozice jsou i různé druhy hoblíků, se kterými pracoval autor proslulého Třebechovického betlému Josef Probošt. „Pestrost výstavy násobí řada skříňkových betlémů, které Kamil Andres osadil figurami z tištěných vystřihovacích jesličkových archů,“ dodala Krámská. Podle ředitele muzea byly v minulosti skříňové betlémy, jež připomínají televize, často vystavené na náměstí, u radnice či mariánského sloupu nebo je takto nosili pouliční muzikanti. „Bylo to proto, aby se nezničili,“ dodal Křížek. Výstava věnovaná Kamilu Andresovi potrvá do 12. února.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?