5. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Finsko se připojí k severským zemím. Zakáže kouření ve vlacích

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

HELSINKY Finsko se 3. června stane poslední severskou zemí, kde si cestující ve vlaku nebudou moci zapálit cigaretu. Informovala o tom finská televize YLE. Již nyní je kouření zakázáno v příměstských vlacích, lokálkách a rychlovlacích mezi Helsinkami a ruským Petrohradem, popustit uzdu své vášni mohou kuřáci jen v některých dálkových spojích.

"(Zákaz) vychází z přání zákazníků," oznámila finská železniční společnost VR. Také dodala, že k zapovězení cigaret ve svých soupravách ji přivedly také otázky týkající se životního prostředí a přísné dodržování tabákového zákona.

Dráhy rovněž ujistily, že zarytí kuřáci si na dlouhých cestách budou moci zapálit na nástupištích, protože vlaky ve stanicích čekají dostatečně dlouhou dobu.

ČTĚTE TAKÉ

Finsko se tak od června připojí k Dánsku, Norsku a Švédsku, které již dříve kouření ve vlacích zapověděly. Island, pátý severský stát, železnici k veřejné dopravě nepoužívá.

Kouření ve svých vlacích zakazuje řada evropských železničních společností. V prosinci 2007 zrušily kuřácké oddíly také České dráhy.

Lidovky.cz, ČTK