Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Havana, jak ji turisti neznají

Havana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havana. | foto: Profimedia.cz

„Havana je muzeum pod širým nebem v nejrůznějších stádiích rozpadu,“ říká publicista a fotograf Marian S. Sucha, který na Kubě strávil dva roky a často se tam vrací, aby se pokochal atmosférou kubánské noci a pohledem na skořicové krásky.

1 Kam na jídlo a na muziku

Kubánské bary mají výhodu, že v nich můžete konzumaci lahodného jídla spojit s hudebním zážitkem – skoro každý bar má vlastní, vetšinou kvalitní kapelu. Pokud chcete jíst jako Kubánci, ubytujte se v soukromí (tzv. casa particular). Vaše bytná vám nejpozději druhý

den udělá congri – rýži s fazolemi a vepřovým – a polévku potaje z černých fazolí. Levné kubánské jídlo můžete ochutnat také v centru města – třeba v restauraci Hanoi poblíž Capitolia. Nebo si dopřejte velmi chutnou rybu pargo a la plancha v některém ze soukromých „paladarů“. Restaurace El Aljibe v Miramaru – čtvrti nádherných vil z počátku 20. století – je zase vyhlášená svými kuřecími specialitami a někdy tam potkáte také „Gaba“ Márqueze nebo jinou celebritu.

2 Nejdelší lavička na světě

Malecón, sedmikilometrová hráz s pobřežní promenádou, je vlastně největším klubem, hospodou a barem na světě. Obyčejní Kubánci nemají na to, aby si mohli zajít do barů v centru města, kde se platí měnou směnitelnou za devizy, takzvaným chavitem (CUC), a tak si o víkendu koupí láhev nejlevnějšího rumu a koly a vydají se sem na promenádu. Hloučky mladých i starých se tady po západu slunce baví, tančí, hraje tu muzika – zkrátka nekonečný seriál havanského života. A když se moře rozbouří, je tu navíc úchvatný pohled na příboj s několikametrovými vlnami, které omývají ulici.

3 Co nedělat na Kubě

Vyhněte se Varaderu, není to Kuba, alespoň ne ta pravá. Je to skanzen pro turisty, učesaný a bezduchý resort jako všude jinde v Karibiku.

Klidně vynechte i nejslavnější havanské restaurace La Bodeguita del Medio a El Floridita. Chodil sem sice Hemingway, ale za mojito zde zaplatíte nehoráznou sumu a pravého Kubánce nepotkáte. Dejte si pozor na amigos, kteří se na vás budou na ulicích lepit a budou vám nabízet různé služby: že vám obstarají ubytování; doporučí restauraci,

kde vám zrovna dnes připraví langusty; ukážou město; zavedou na zaručeně nejlepší salsu… Anebo také že vás seznámí s opravdu krásnou Kubánkou… Nemusí se jednat o podvodníky – Kubánci jsou opravdu mimořádně družní, ale rádi si také vydělají, a tak je radno mít se na pozoru.

4 Kde (ne)hledat Hemingwaye

V Havaně spíš těžko najdete bar, kde by Hemingway NEBYL, než naopak. Jak vypadalo město za jeho časů, si můžete představit v rybářské vesničce Cojímar, dějišti povídky a filmu Stařec a moře.

Zajeďte se podívat také do jeho vily Finca La Vigía na východním

okraji Havany. Žil tu se svou třetí a čtvrtou manželkou a napsal tady svá nejslavnější díla. Bílá vila s věží s výhledem na město vypadá, jako by ji Ernest opustil teprve nedávno. I jeho obří sandály stále ještě čekají u postele… No a pokud opravdu trváte na tom, že si musíte dát mojito nebo daiquirí tam, kde popíjel spisovatel, zajděte si k Sloopy Joe (Stará Havana, na rohu ulic Zulueta a Anímas) nebo do přístavního baru Dos hermanos (Dva bratři) na rohu ulice Sol.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
EXCEL SPECIALIST WITH ENGLISH

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 33 000 - 38 000 Kč