Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hejkalizace památek? Bez doprovodných akcí to už nejde, brání se kasteláni

Zámek Lednice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Lednice | foto: www.hrad-valdstejn.cz

PRAHA Výstava exotických rybek v historickém hradním sklepení, přehlídka aranžovaných kytic místní květinářky, záplava strašidel, hejkalů a různých mučících okovů. Co k tomu správce hradů a zámků vede? Proč se návštěvníkům podbízejí pouťovými atrakcemi, které v očích kritiků shazují staletou historii? „Dnes už to jinak nejde, doba klasických prohlídek skončila v 90. letech,“ říká Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově.

Pochybnost o vhodnosti některých akcí vyjádřil pro čtvrteční LN učitel a průvodce Martin Aschenbrenner: „Vznikají různé doprovodné ‚akce‘ apod. Ne vždycky jsou špatné, ale těch opravdu zdařilých a na úrovni je velmi, velmi málo, spíše mám dojem, že většina z nich se snaží až podlézat vkusu či zájmům těch nejnekulturnějších a nevzdělanějších skupin obyvatelstva. Je to hejkalizace.“

Jak poznat hejkalizaci?

Podle Aschenbrennera je o hejkalizaci památek hovořit v případě, že splňuje alespoň tři z uvedených znaků:

  1. akce je trapná, hloupá nebo alespoň nudná;
  2. když návštěvník odchází, není mu jasné, jaký smysl měla;
  3. akce nemá vztah k příslušnému objektu ani k jeho okolí;
  4. bohatě se inzeruje.

Je pravdou, že trend doprovodných výstav či akcí bobtná.

Například každý rok v květnu pořádá rokokový zámek Dobříš tzv. Květinový den. Návštěvník si může prohlédnout výstavu aranžovaných kytic místní květinářky, která v zámku také vyvěsí reklamní cedule. To vše za cenu 130 korun, tedy za stejnou částku, kterou návštěvníci zaplatí za klasickou prohlídku s průvodcem. Jenže tyto prohlídky se na Květinový den nepořádají.

Klasické průvodcovství už nestačí

A k podobným akcím, které mnohdy s historií objektu nemají nic společného, se správci kulturních památek uchylují čím dál víc. Nejčastěji se objevují v nevyužitých prostorách sklepů a jejich prohlídka je zpoplatněná. „Není podmínkou, aby akce byla provázána s historií. To určitě ne. Navíc jsme dotazováni, co bude dalšího. Proto nabízíme stále nové akce,“ vysvětluje Dušan Michelfeit, ředitel územní památkové správy v Praze.

Na českých hradech a zámcích proto můžete obdivovat například výstavu exotických rybek, dále moderní umění, fotografie, zajít si můžete i na divadelní představení či hudební koncert. Populární bývají sklepení, které se osadí postavami strašidel nebo zrezivělými mučícími nástroji. „Cílem je využít nevyužívané prostory jako sklepení atd. a trochu je zpopularizovat či tam dostat malé děti,“ doplňuje Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Důvod, proč kasteláni podobné akce organizují, je kromě snahy přilákat rodiny s dětmi také fakt, že klasické prohlídky zámků už návštěvníkům nestačí. Když někam lidé přijedou, očekávají, že na místě bude i další program, jiné vyžití, brání se kasteláni.

„Doba klasických prohlídek skončila v 90. letech, tehdy jsme návštěvníky lákali opravdu jen velice těžko. Když se otevřely hranice, na všech objektech jsme zaznamenali poklesy. Proto jsme začali vymýšlet noční prohlídky, sokolnické ukázky a další doprovodné akce, které by mohly zasáhnout nejširší vrstvu zákazníků,“ vysvětluje Kadlec.

Důvod je jediný: finance. „Nemusíme si zastírat, že výnosy, které díky návštěvníkům máme, jsou pro nás velice důležité. Reinvestují se na provoz objektu a opravy,“ vysvětluje.

A i když někteří návštěvníci odchází z podobných akcí naštvaní, že za akci, která ani neměla smysl, zaplatili další peníze, stížnosti Národní památkový ústav prý nezaznamenal. „S negativními ohlasy se setkáváme jen minimálně. Je ale možné, že v tak obrovském množství akcí je některá, která se někomu nelíbí,“ uznává Michelfejt.

Kdo je za doprovodné akce odpovědný

Odpovědnost za akce a jejich vhodnost pro umístění na danou památku má přímo kastelán objektu. Právě do jeho kompetence spadá veškerá organizace hradních „atrakcí“. „Pokud vím, tak třeba na zámku v Lednici mají například výstavu skaláru (akvarijní ryba; pozn. redakce). Někdy jsou tyto akce připraveny vhodně jako třeba nyní na Konopišti k výročí první světové války a někdy to souvisí s vlastnickými a nájemními smlouvami v tom dané místě. Ale je pravda, že někdy je to značně necitlivě udělané,“ říká Stanislav Voleman, předseda Asociace průvodců České republiky. „Někdy to vyzní pouťově, někdy to zapadne do kontextu památky. Jde o atraktivitu.“

Státní zámek Hluboká nad Vltavou

Na mnoha památkách se navíc zavádí vytápění a prodlužuje otevírací doba. Že se hrad či zámek na podzim zavře a na jaře otevře, to už mnohde neplatí. Dnešní návštěvník je  podle Volemana mnohem informovanější. „Dokonce si myslím, že je vidět určité oživení zájmu o historii. Mladý návštěvník má takové množství informací, že je na prohlídku mnohdy dobře připraven. Lidé se vyptávají, mají dotazy, zajímají se,“ říká Voleman.

Že by už byl ale s klasickým průvodcováním konec, si Voleman nemyslí. „Dnes existují technické možnosti průvodcovství, ale živý kontakt s průvodcem je nenahraditelný,“ tvrdí.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.