31. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hrady se otevírají. Na co lákají návštěvníky?

Hrad Karlštejn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Karlštejn | foto: Lidové noviny

Po zimní přestávce se o víkendu v České republice otvírá většina přístupných hradů a zámků. Některé památky svoje brány otevřou návštěvníkům již v sobotu, další v neděli a některé mají celoroční provoz nebo pro hezké počasí zahájily sezonu již dříve.

Na hradech, které jsou ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), a kterých je více než stovka, se letos vstupné zvyšovat nebude. Turisty budou lákat třeba na akce spojené s projektem Oživlé památky, který má za cíl ukázat památky jako místa, kde se stále něco děje a kam má proto smysl se vracet.

Hudební festivaly v Českém Krumlově
Nejnavštěvovanější památkou byl vloni díky celoročně otevřenému hradnímu muzeu hrad a zámek Český Krumlov, kam zavítalo 320 tisíc lidí. "Letos budeme pořádat asi 120 akcí, včetně čtyř významných letních hudebních festivalů," řekl kastelán Pavel Slavko. Návštěvnost nás zavazuje k udržení vysokého standardu poskytovaných služeb. Velmi silná skupina například pracuje pouze na externích úklidových plochách, dodal Slavko.

Český Krumlov


Na Karlštějně zazpívá Václav Neckář
Na nedostatek turistů si nemůže stěžova ani Jaromír Kubů, kastelán hradu Karlštejn. "Máme otevřeno od 1. března a od tohoto data nás již navštívilo 13 tisíc turistů. Budeme pořádat tradiční Karlštejnské kulturní léto, v červenci u nás také zazpívá svoje největší hity Václav Neckář," řekl Kubů. V rámci Oživlých památek se na Karlštejně v dubnu uskuteční akce na téma jarní dobývání s výkladem o skutečném dobývání hradu husity před 590 lety a v květnu tajemství hradních kaplí.

Karlštejn.


Křivoklát láká na jarmark i Noc kostelů
"Otevřeno máme celoročně, ale hradní sezonu jsme zahájili 24. března. Loni nás celkově navštívilo přes 200 tisíc lidí, lze říct, že počet návštěvníků mírně klesá," řekl Luděk Frencl, kastelán hradu Křivoklát. Hrad bude letos návštěvníky lákat třeba na celoroční výstavu historických kočárků, nejbližší tradiční oslavou ale budou Knížecí Velikonoce na Křivoklátě v podobě velkého řemeslnického jarmarku. V rámci mezinárodního projektu Noc kostelů si budou lidé moci prohlédnout svíčkami osvětlenou kapli a čeká je i hudební program. "Bude to zajímavé a trochu adrenalinové," dodal Frencl.

Křivoklát


Pomlázková veselice na Sovinci
Až v neděli se otevřou brány moravského hradu Sovinec. "Po dlouhé době zvyšujeme cenu vstupného, plné vstupné je ve výši 80 korun, zlevněné je za 40 korun. Počet návštěvníků je několik let stabilně 50 tisíc lidí ročně," řekla kastelánka Kateřina Jarmarová. Na Velikonoce bude na Sovinci pomlázková veselice, jejíž součástí bude pečení a zdobení perníčků, šermířské i divadelní scénky. "Na začátek července plánujeme velkou čtyřdenní akci pro děti, je to taková hra s názvem Po stopách hradní bestie. Děti budou chodit po hradě, plnit úkoly a mohou vyhrát zajímavé ceny," uvedla Jarmarová.

Sovinec


Výstava a koncert na zámku Kozel
Návštěvníci zámku Kozel se mohou v červnu těšit na galakoncert operní zpěvačky Evy Urbanové s orchestrem, který se uskuteční v zámecké jízdárně. "Rozšířili jsme i výstavu plastik a v jízdárně zámku je nově instalována výstava kreseb malíře Jindřicha Krátkého," sdělil kastelán zámku Karel Bobek.

Kozel

Rok Pernštejnů

Celý letošní rok bude po hradech a zámcích ve správě NPÚ putovat výstava Poznej světové dědictví UNESCO. Vybrané objekty se také zapojí do projektu Rok Pernštejnů, jehož součástí bude na osm desítek akcí spojených s významným šlechtickým rodem. Letos budou návštěvníci sbírat věrnostní body na plastové kartičky s čárovým kódem a po pěti návštěvách a registraci na webových stránkách www.pohadkovecesko.cz budou mít šestou návštěvu zdarma.

V republice je celkově asi 400 hradů a hradních zřícenin a kolem 1600 zámků. Některé jsou ve správě státních institucí s kulturním zaměřením a jsou v nich například muzea; další jsou ve správě státních institucí jinak zaměřených a objekty jsou využívány různě - pro školství, zdravotnictví, vědu, vládu a podobně.

Lidovky.cz, ČTK

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz