Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Islanďané si klidně krknou na poradě či v kině, je to u nich normální, říká Češka

Zuzana Vondra Krupková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Vondra Krupková | foto: Archiv Zuzany Vondry Krupkové

Na Island se přestěhovala kvůli studiu a už zde zůstala. Pracuje jako zahradnice a o návratu do Česka neuvažuje. „Našim islandským přátelům jsme uvařili tradiční „knedlo, vepřo a zelo“. Bohužel se toto jídlo nesetkalo s moc velkým úspěchem. Připadalo jim příliš tučné a těžké. Pekli jsme i české buchty se švestkami, které naopak chutnaly. Islanďané si opravdu pochvalují české pivo, to milují,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Jsou to již čtyři roky, kdy jsem na Island odešla za studiem. Bydlela jsem na koleji v malém městečku Hvanneyri asi jeden a půl hodiny jízdy autem od hlavního města Reykjavíku. Univerzita, na které jsem studovala je umístěna v nádherné přírodě, obklopena horami, sopkami a mořem. Nikdy nezapomenu na tu vůni, čistý mořský vzduch a vlídnost místních lidí. Bylo to v srpnu a léto bylo na svém konci.

Zuzana Vondra Krupková

Zuzana Vondra Krupková se narodila v Praze před 30 lety. Vystudovala zahradní a krajinnou architekturu a nyní pracuje na Islandu jako vedoucí zahradník hlavního města Reykjavíku.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Jazyk, jazyk a jazyk. Má těžkou gramatiku a některá slova jsou pro nás těžko vyslovitelná. Jako například Eyjafjallajökull (:ɛɪjaˌfjatlaˌjœkʏtl). Učit se islandštinu je pro mě asi největší výzva. Zároveň však cítím, že naučit se jej dobře je nutnost a také slušnost. I když se tu člověk běžně s každým domluví v Angličtině, Islanďané jsou na svůj jazyk a historii náležitě pyšní. Zajímavé je, že místní neznají smrkání do látkových kapesníků a přijde jim to neslušné. A na druhou stranu popotahování a říhání po jídle, v kině nebo při poradách vedení společnosti je zase jejich obyčejný zvyk nebo spíše zlozvyk, který vnímají jako něco úplně normálního.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Zatím o trvalém návratu neuvažujeme. Z hlediska mé práce cítím, že jsem tu na správném místě a věřím, že můj obor má a i nadále bude mít podporu ze strany islandské vlády i veřejnosti. Máme rozděláno mnoho projektů, pokusů a výzkumů v rámci veřejných prostorů i krajiny Islandu. Cítím tu obrovskou profesní i osobní svobodu a ráda bych Islandu a jejím obyvatelů alespoň částečně vrátila jejich otevřenost a ochotu pomoci. Českou republiku navštěvujeme pravidelně několikrát do roka. Vždy se tam těším, ale stejně tak se vždy těším zpět na Island.

Zuzana Vondra Krupková

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tradiční české jídlo jako takové nám nechybí. S občasnou improvizací uvaříme vše, na co jsme zvyklí z domova. Spíše nám chybí výběr z čerstvých potravin, ale to je pochopitelné, z hlediska toho kde se Island nachází a jaké je tu podnebí. Občas si postesknu, že nemůžu vyjít v létě na zahrádku a utrhnout si čerstvé rajče, okurku, jahodu nebo jablko. Tak jako tomu bylo, když jsme bydleli v České republice. Našim islandským přátelům jsme uvařili tradiční „knedlo, vepřo a zelo“. Bohužel se toto jídlo nesetkalo s moc velkým úspěchem. Připadalo jim příliš tučné a těžké. Pekli jsme i české buchty se švestkami, které naopak chutnaly. Islanďané si opravdu pochvalují české pivo, to milují.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemáme, ale rádi bychom, aby jednou český jazyk znaly a uměly.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pokud řeknete, že jste z České republiky, obyvatelé Islandu překvapivě často nevědí. Znají však stále Československo a traktory Zetor. Raději hned říkáme, že jsme z Prahy. Prahu Islanďané znají, setkáváme se i s tím, že už v Praze několikrát byli a že by se tam jednou moc rádi podívali znovu. Jinak si myslím, že lidé z České republiky mají obecně dobrou pověst, zejména pak svou pracovitostí, upřímností a otevřeností.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku se snažíme sledovat pravidelně. Politická kultura je tu rozhodně jiná. V Islandské společnosti je velice důležitá pověst člověka. Znamená to, že pokud se někdo dopustí něčeho špatného, každý o tom ví a negativní nálepky se ta osoba zbavuje už jen velmi těžce. Naopak pokud někdo udělá něco dobrého pro společnost, lidé si jej pamatují. Berou tohoto člověka jako vzor a také s ním tak jednají. Krásným pozitivním příkladem je první dámská hlava státu na světě Vigdís Finnbogadóttir. Byla prezidentkou v letech 1980-1996 a lidé na ní stále vzpomínají jako na čestného a slušného politika. 

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...