Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jemnický zámek se po dvaceti letech otevírá veřejnosti

Zámek Jemnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Jemnice | foto: Wikipedia

JEMNICE (Třebíčsko) Ve zrekonstruovaných sálech zámku v Jemnici na Třebíčsku zahájili v sobotu turistickou sezonu otevřením nových expozic s vojenskou tematikou. První je věnována historii příslušnic československé armády za druhé světové války, další dokumentuje natáčení filmů Tmavomodrý svět a Nebeští jezdci. Ve velkém sále v prvním poschodí je síň slávy československých válečných pilotů, ve druhém pak výstava obrazů s tematikou pilotů Royal Air Force.

Třípodlažní zámek má desítky pokojů, patří k němu další čtyři budovy. Město ho před dvěma roky pronajalo na 50 let řádu křižovníků s červeným srdcem - cyriakům za symbolických 1000 korun ročně. Dvacet let byl zámek opuštěný, zrekonstruovaná je malá část. V dalších fázích se bude budovat vojenské muzeum a rehabilitační a ubytovací centrum, které bude sloužit českým i zahraničním vojenským veteránům. Na úhradu předpokládaných nákladů kolem 400 milionů korun chce řád využít evropské a takzvané norské fondy a dary sponzorů.

Oprava stála pět milionů

Na opravu zámku se podle převora Jiřího Stanislava za dva roky investovalo téměř pět milionů korun. Letos cyriaci získali necelý milion korun od ministerstva kultury na kompletní dokončení oprav půdních prostor. "Zabezpečit dřevěné konstrukce střech a stropů proti dřevomorce bude náš hlavní úkol pro letošní rok," řekl Stanislav. Na opravě dlouhá léta chátrajícího zámku se podílí i jemnická radnice.

Letos plánovala rozšíření prostor určených pro muzeum vojenské historie a odvlhčení zdiva ve spodní části zámeckého areálu za přibližně 2,4 milionu korun. "Od sponzorů se zatím podařilo získat pouze 250.000 korun, takže zaplatíme projekt a uděláme jen základní práce do této výše," řekl starosta Miloslav Nevěčný.

Ubytování pro válečné veterány

Evropské vojenské lázeňské a rehabilitační centrum nese jméno armádního generála Karla Janouška. Janoušek v první světové válce bojoval v řadách Československých legií v Rusku, za druhé světové války organizoval tvorbu československých leteckých jednotek RAF. Po válce byl perzekuován. Od konce loňského roku je v areálu zámku pět pokojů určených pro rekreační ubytování válečných veteránů za symbolické poplatky. Částečně zrekonstruovaný Lovecký salonek město využívá pro pořádání kulturních a společenských akcí.

Jemnický zámek vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného počátkem 13. století. V 16. století byl hrad přestavěn na čtyřkřídlý renesanční zámek, později dostal barokní podobu. Roku 1945 zámek zabrala armáda k ubytování mužstva, opustila ho až v roce 1992. Zámek zůstal prázdný. Od roku 1994 je celý areál v majetku Jemnice. Město do údržby zámku a revitalizace jeho okolí v minulosti spolu s dotacemi investovalo zhruba 18 milionů korun.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...