10. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam do masopustního reje? 5 tipů na výlet

Masopust 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masopust 2011. | foto: ČTK

Řada míst v České republice bude patřit masopustnímu veselí. Přesto, že víkend má být extrémně mrazivý, můžete si ho zpříjemnit hudbou, tancem a zabijačkovými specialitami. Pod masku ale raději oblečte několik teplých vrstev oblečení.

Masopust ve skanzenu
11. 2., Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ožije v sobotu tradičním valašským masopustem. Návštěvníci se mohou těšit na zábavu okořeněnou ochutnávkou zabijačkových výrobků. "Bude se také volit nejchutnější valašská klobása a tlačenka," prozradil mluvčí muzea Daniel Šamánek. Lidé se mohou zapojit do obřadních obchůzek v areálu Dřevěného městečka, které jsou neodmyslitelnou součástí závěru masopustu. Během odpoledne budou hrát dechové a cimbálové muziky, nebude chybět ani hra o svatém Řehoři. Na programu je také křest knihy Františka a Mojmíra Horečky Tak mluvíme pod Radhoštěm o místním nářečí.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

Masopust

Tradiční lidový svátek byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil v posledních dnech masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank nebo také končiny. Masopust začínal svátkem Tří králů a pokračoval až k Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi.

O masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti, které neodmyslitelně patřily do jídelníčku tohoto období. Období rozvernosti pak zakončovala večerní zábava spojená s pochováváním basy.

Carnevale Praha
11. 2. - 21. 2., Praha, www.carnevale.cz

V sobotu se celé Staroměstské náměstí ponoří do nálady masopustního reje. Masky, klauni a akrobaté oficiálně zahájí karnevalové slavnosti. Průvodu se zúčastní až 150 masek. Projít se po cestě králů v masce může každý, stačí se zaregistrovat  v akreditačním centru v Clam-Gallasově paláci (Husova 20, Praha 1). Slet masek je ve 14:30 u Staroměstské radnice. V 15.05 převezmou maškary vládu nad městem. Soutěžit se bude nejen o nejlepší masku, ale i o nejkrásnější alegorický kočárek. Odpolední veselice se přenesou do večerních hodin, kdy se na nádvoří Clam-Gallasova paláce bude tradičně hodovat. Nebude chybět pořádný nášup: jitrničky, jelítka a pravá zabijačková polévka. Celý program slavností najdete ZDE

Masopust na Dlaskově statku
11. 2., Dlaskův statek, Dolánky u Turnova, www.muzeum-turnov.cz

Rej masopustních masek a občerstvení v duchu české zabijačky, to čeká návštěvníky Dlaskova statku na Turnovsku. Nebude chybět ani trh a různé dílny. Masky a maškary mají vstup zdarma.

Masopust 2011.


Fašank v obci Strání
12. - 22. 2., Strání na Uherskohradišťsku, www.strani.cz

Lidovými tradicemi bude o víkendu žít také Strání na Uherskohradišťsku. Masopustní veselí začne v neděli výstavou 25 let festivalu fašanku v zámečku - od 15. hodin tam proběhne vernisáž. Její součástí bude představení publikací Od věnečku k obálence a 25 let Festivalu fašanku. Účinkovat bude Vlasta Grycová, ženský sbor Netáta a také Husličky.

Masopust se zabijačkou
11. 2., skanzen Zubrnice, www.zubrnice.cz

Masopustními veselicemi ožije i skanzen v Zubrnicích. Všechny masky se shromáždí už v 10 hodin ráno do roubeného domku čp. 61, odkud se pak vydají obveselit obyvatele Zubrnic. To vše za doprovodu folklórní soubor z Krásné Lípy. Nebude chybět masopustní povídání a výroba masek. V areálu skanzenu se bude konat staročeská zabijačka, světničku provoní tradiční teplé škvarkové placky a masopustní pečivo.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.