Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
10. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam do masopustního reje? 5 tipů na výlet

Masopust 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masopust 2011. | foto: ČTK

Řada míst v České republice bude patřit masopustnímu veselí. Přesto, že víkend má být extrémně mrazivý, můžete si ho zpříjemnit hudbou, tancem a zabijačkovými specialitami. Pod masku ale raději oblečte několik teplých vrstev oblečení.

Masopust ve skanzenu
11. 2., Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ožije v sobotu tradičním valašským masopustem. Návštěvníci se mohou těšit na zábavu okořeněnou ochutnávkou zabijačkových výrobků. "Bude se také volit nejchutnější valašská klobása a tlačenka," prozradil mluvčí muzea Daniel Šamánek. Lidé se mohou zapojit do obřadních obchůzek v areálu Dřevěného městečka, které jsou neodmyslitelnou součástí závěru masopustu. Během odpoledne budou hrát dechové a cimbálové muziky, nebude chybět ani hra o svatém Řehoři. Na programu je také křest knihy Františka a Mojmíra Horečky Tak mluvíme pod Radhoštěm o místním nářečí.

Masopust na Vísecké rychtě v Kravařích

Masopust

Tradiční lidový svátek byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil v posledních dnech masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank nebo také končiny. Masopust začínal svátkem Tří králů a pokračoval až k Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi.

O masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti, které neodmyslitelně patřily do jídelníčku tohoto období. Období rozvernosti pak zakončovala večerní zábava spojená s pochováváním basy.

Carnevale Praha
11. 2. - 21. 2., Praha, www.carnevale.cz

V sobotu se celé Staroměstské náměstí ponoří do nálady masopustního reje. Masky, klauni a akrobaté oficiálně zahájí karnevalové slavnosti. Průvodu se zúčastní až 150 masek. Projít se po cestě králů v masce může každý, stačí se zaregistrovat  v akreditačním centru v Clam-Gallasově paláci (Husova 20, Praha 1). Slet masek je ve 14:30 u Staroměstské radnice. V 15.05 převezmou maškary vládu nad městem. Soutěžit se bude nejen o nejlepší masku, ale i o nejkrásnější alegorický kočárek. Odpolední veselice se přenesou do večerních hodin, kdy se na nádvoří Clam-Gallasova paláce bude tradičně hodovat. Nebude chybět pořádný nášup: jitrničky, jelítka a pravá zabijačková polévka. Celý program slavností najdete ZDE

Masopust na Dlaskově statku
11. 2., Dlaskův statek, Dolánky u Turnova, www.muzeum-turnov.cz

Rej masopustních masek a občerstvení v duchu české zabijačky, to čeká návštěvníky Dlaskova statku na Turnovsku. Nebude chybět ani trh a různé dílny. Masky a maškary mají vstup zdarma.

Masopust 2011.


Fašank v obci Strání
12. - 22. 2., Strání na Uherskohradišťsku, www.strani.cz

Lidovými tradicemi bude o víkendu žít také Strání na Uherskohradišťsku. Masopustní veselí začne v neděli výstavou 25 let festivalu fašanku v zámečku - od 15. hodin tam proběhne vernisáž. Její součástí bude představení publikací Od věnečku k obálence a 25 let Festivalu fašanku. Účinkovat bude Vlasta Grycová, ženský sbor Netáta a také Husličky.

Masopust se zabijačkou
11. 2., skanzen Zubrnice, www.zubrnice.cz

Masopustními veselicemi ožije i skanzen v Zubrnicích. Všechny masky se shromáždí už v 10 hodin ráno do roubeného domku čp. 61, odkud se pak vydají obveselit obyvatele Zubrnic. To vše za doprovodu folklórní soubor z Krásné Lípy. Nebude chybět masopustní povídání a výroba masek. V areálu skanzenu se bude konat staročeská zabijačka, světničku provoní tradiční teplé škvarkové placky a masopustní pečivo.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!