9. února 2013 18:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Masopustní veselí: králem se stal letos Schwarzenberg

Královna masopustu odmítla Klause i Zemana. Nakonec si vybrala za manžela Schwarzenberga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna masopustu odmítla Klause i Zemana. Nakonec si vybrala za manžela Schwarzenberga. | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

SIBŘINA Politika se letos nevyhnula ani oslavám masopustu. Královna si na maškarní zábavě za manžela nevybírala z místních mládenců. Místo toho před ní postavili Klause, Zemana a Schwarzenberga. Tedy alespoň jejich masky.

Královna se rozhodla, že si pro sebe vybere sobě rovného. Na výběr ale dostala jen mezi maskami Václava Klause, Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga. "Ty první dva nechci," odmítla je rázně. A nakonec si k oltáři odvedla knížete.

Za manžela chci sobě rovného, volá královna masopustu.

Za manžela chci sobě rovného, volá královna masopustu.

Tématem letošního tradičního masopustního veselí v obci Sibřina na Praze-východ byla svatba. A braly se tu roztodivné dvojice. Maska "Vyšší moci úřední" oddala třeba "pravici" a "levici". Snad jako připomínku opoziční smlouvy. Nebo měl být láskyplný novomanželský polibek vzkazem rozhádaným politikům?

Předávání masopustního práva. Masopust může začít.

Předávání masopustního práva. Masopust může začít.

Po předání masopustního práva si už ale na politiku nikdo ani nevzpomněl. Už vstupní masopustní brána odvedla myšlenky všech příchozích jinam, vchody byly totiž dva - jeden pro muže, druhý pro ženy. Návštěvníky vítala místní omladina s "ostatkovým právem", která jako vstupné vyžadovala od každého polibek. Hosté zase na oplátku dostávali sladký perník.

Vstupné u brány. Platilo se polibkem.

Vstupné u brány. Platilo se polibkem.

Zábava ale čekala na všechny příchozí. Malí návštěvníci maškarní zábavy soutěžili v pojídání koblih plněných marmeládou či v hledání dárečků v kupkách sena. Starší zaujal kouzelný mlýn, který mele "starý báby na mladý".

Na zahřátí

Na zahřátí

Nezapomnělo se ani na hlavní téma masopustu a čile se oddávalo. Koník si bral kozu. Maska báby zase smrtku. A kohout se oženil rovnou s pěti slepicemi. Po prvním novomanželském tanci ovšem dostala královna masopustu chuť na drůbeží polévku. A kohout musel na špalek.

Oženil se i kohout. Vzal si rovnou pět slepic. Oddávala je

Oženil se i kohout. Vzal si rovnou pět slepic. Oddávala je "Vyšší moc úřední".

Královna dostala chuť na polévku a kohout musí na špalek.

Královna dostala chuť na polévku a kohout musí na špalek.

Na oslavě nechyběly tradiční masky - král a královna masopustu, bába s nůší, medvěd, žid s pytlem, klibna, nevěsta a ženich, smrtka nebo četník. Objevily se ale i neobvyklé kostýmy. Novomanžele oddávala "Vyšší moc úřední", mezi návštěvníky se objevil malý pirát, pět mladých dívek se převléklo za slepice.

Fantazii se na masopustu meze nekladou. Dorazil i malý pirát.

Fantazii se na masopustu meze nekladou. Dorazil i malý pirát.

I konec masopustu byl tradiční. Krotila se a porážela klibna. Místo řezníka se ale o porážku postarali návštěvníci. Všichni dostali papírový pytlík, který na povel nafoukli a práskli. Velkou ránu, která klibnu porazila, doprovázel déšť konfet, který rozveselil hlavně přihlížející děti.

Krocení klibny

Krocení klibny

Sibřinští pak části poražené klibny rozdělili, komu uznali za vhodné. Třeba slechy a oči dostala letos symbolicky nadace Transparency International. Prý aby neoslepla a neohluchla a věděla, proti komu bojovat.

Michaela Černá
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!