Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Masopustní veselí: králem se stal letos Schwarzenberg

Královna masopustu odmítla Klause i Zemana. Nakonec si vybrala za manžela Schwarzenberga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna masopustu odmítla Klause i Zemana. Nakonec si vybrala za manžela Schwarzenberga. | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

SIBŘINA Politika se letos nevyhnula ani oslavám masopustu. Královna si na maškarní zábavě za manžela nevybírala z místních mládenců. Místo toho před ní postavili Klause, Zemana a Schwarzenberga. Tedy alespoň jejich masky.

Královna se rozhodla, že si pro sebe vybere sobě rovného. Na výběr ale dostala jen mezi maskami Václava Klause, Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga. "Ty první dva nechci," odmítla je rázně. A nakonec si k oltáři odvedla knížete.

Za manžela chci sobě rovného, volá královna masopustu.

Za manžela chci sobě rovného, volá královna masopustu.

Tématem letošního tradičního masopustního veselí v obci Sibřina na Praze-východ byla svatba. A braly se tu roztodivné dvojice. Maska "Vyšší moci úřední" oddala třeba "pravici" a "levici". Snad jako připomínku opoziční smlouvy. Nebo měl být láskyplný novomanželský polibek vzkazem rozhádaným politikům?

Předávání masopustního práva. Masopust může začít.

Předávání masopustního práva. Masopust může začít.

Po předání masopustního práva si už ale na politiku nikdo ani nevzpomněl. Už vstupní masopustní brána odvedla myšlenky všech příchozích jinam, vchody byly totiž dva - jeden pro muže, druhý pro ženy. Návštěvníky vítala místní omladina s "ostatkovým právem", která jako vstupné vyžadovala od každého polibek. Hosté zase na oplátku dostávali sladký perník.

Vstupné u brány. Platilo se polibkem.

Vstupné u brány. Platilo se polibkem.

Zábava ale čekala na všechny příchozí. Malí návštěvníci maškarní zábavy soutěžili v pojídání koblih plněných marmeládou či v hledání dárečků v kupkách sena. Starší zaujal kouzelný mlýn, který mele "starý báby na mladý".

Na zahřátí

Na zahřátí

Nezapomnělo se ani na hlavní téma masopustu a čile se oddávalo. Koník si bral kozu. Maska báby zase smrtku. A kohout se oženil rovnou s pěti slepicemi. Po prvním novomanželském tanci ovšem dostala královna masopustu chuť na drůbeží polévku. A kohout musel na špalek.

Oženil se i kohout. Vzal si rovnou pět slepic. Oddávala je

Oženil se i kohout. Vzal si rovnou pět slepic. Oddávala je "Vyšší moc úřední".

Královna dostala chuť na polévku a kohout musí na špalek.

Královna dostala chuť na polévku a kohout musí na špalek.

Na oslavě nechyběly tradiční masky - král a královna masopustu, bába s nůší, medvěd, žid s pytlem, klibna, nevěsta a ženich, smrtka nebo četník. Objevily se ale i neobvyklé kostýmy. Novomanžele oddávala "Vyšší moc úřední", mezi návštěvníky se objevil malý pirát, pět mladých dívek se převléklo za slepice.

Fantazii se na masopustu meze nekladou. Dorazil i malý pirát.

Fantazii se na masopustu meze nekladou. Dorazil i malý pirát.

I konec masopustu byl tradiční. Krotila se a porážela klibna. Místo řezníka se ale o porážku postarali návštěvníci. Všichni dostali papírový pytlík, který na povel nafoukli a práskli. Velkou ránu, která klibnu porazila, doprovázel déšť konfet, který rozveselil hlavně přihlížející děti.

Krocení klibny

Krocení klibny

Sibřinští pak části poražené klibny rozdělili, komu uznali za vhodné. Třeba slechy a oči dostala letos symbolicky nadace Transparency International. Prý aby neoslepla a neohluchla a věděla, proti komu bojovat.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!