Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Vyražte o víkendu na masopustní veselici. Přinášíme 5 tipů

Cestování

  8:00
PRAHA - Masopustní období se chvatem blíží ke konci. Jeho oslavy skončí příští týden Popeleční středou. Tento víkend tak máte poslední příležitost vypravit se na nějakou masopustní veselici.

Masopust 2011. foto: ČTK

KRAVAŘE U ČESKÉ LÍPY: masopust v tradičním duchu
Letošní masopustní oslavy na Visecké rychtě v Kravařích u České Lípy vypuknou v sobotu v deset hodin dopoledne. Jitka Brožová, etnografka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, která je zároveň vedoucí Vísecké rychty, dbá na to, aby se masopustní oslavy na rychtě odehrávaly pokud možno v tradičním duchu. Sice zde nemůže proběhnout z hygienických důvodů venkovská zabíjačka se vším všudy, ale o produkty mistrů řezníků návštěvníci určitě nepřijdou.

Masopust 2011.

K masopustu patří samozřejmě i průvod masek vesnicí, který se z rychty vypraví pod velením dětí z kravařské základní školy v jedenáct hodin dopoledne.

MILEVSKO U TÁBORA:  pokus o rekord
Tradiční průvod maškar v Milevsku se letos pokusí zapsat do České knihy rekordů v počtu účastníků v kostýmech. Organizátoři očekávají, že by v sobotu mohli v průvodu mít kolem 300 masek. Český rekord z minulého roku je 196 účastníků v kostýmech, vytvořili ho v obci Dolní Kounice na Brněnsku.

Masopust 2011.

Milevské podpoří svou účastí v průvodu místní spolky, lidé ze zhruba deseti okolních obcí, ale i firmy. Milevské maškary mají dlouhou tradici, letos se uskuteční už 149. ročník. Vzešly z místních středověkých lidových her.

Průvod maškar v Milevsku vyjde v sobotu ve 14:00 od kulturního domu a skončí na náměstí Edvarda Beneše. Lidé kromě masopustního reje masek uvidí i usmrcení hlavní postavy masopustu Bakchuse, šermířské a hudební vystoupení.

BRNO: druhý ročník fašanku
Podoby masopustního veselí v různých částech Moravy přiblíží veřejnosti druhý ročník celobrněnského fašanku. Členové folklorních souborů chystají takzvané obchůzky, společnou slavnost na centrálním náměstí Svobody a závěrečný smuteční obřad pochovávání basy.

Masopust 2011.

Nebudou chybět ani masky, které k masopustnímu veselí neodmyslitelně patří. Fašank má sice na Moravě tradici, v moderním Brně se ale až do loňského roku nic podobného nekonalo. Fašank, masopust nebo také končiny jsou různá označení pro období před Popeleční středou, která zahajuje půst před Velikonocemi. Doba fašanku je vyvrcholením doby zábavy a nevázanosti před půstem. Program fašanku začíná ve 14:00 na náměstí Svobody malováním masek. Dospělí i děti si mohou nechat ozdobit obličej. Poté představitelé města předají krojovaným a maskovaným nadšencům práva k pořádání fašanku. Večer následuje veřejně přístupný program v MK klubu ve Vlhké ulici. Celý den zakončí pochovávání basy.

ZADNÍ TŘEBÁŇ: Jedna z největších a nejbohatších akcí svého druhu ve Středočeském kraji
Již podvaadvacáté v novodobé historii se bude v Zadní Třebani slavit tradiční Masopust – jako vždy poslední masopustní sobotu. Program začne v 10.00 na návsi zabíjačkou a stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě řemeslných výrobků k dostání perníky, preclíky, trdla, koláče, pečené maso či medovina..

Masopust 2011.

Letos poprvé bude nejoriginálnější masce předána Cena Josefa Jahelky, která dostala jméno po loni předčasně zesnulém obyvateli Zadní Třebaně, jež v minulosti opakovaně získal titul Král masopustu. Soutěže se zúčastní každý, kdo dorazí v jakémkoliv převleku. Půl hodiny po poledni se vydá obcí průvod maškar doprovázený kapelou Třehusk. Hospodyňky změří síly v soutěži o nejlepší masopustní koblihu či jiné masopustní občerstvení.

ČESKÝ KRUMLOV: Masopust rozsvítí zlaté masky z Egypta
Egypťané budou letos patřit k nejatraktivnějším postavám masopustního průvodu, který příští úterý projde centrem Českého Krumlova. Obnovený masopust se bude konat popáté a letos naplní zábavou a hodováním tři dny, což je nejvíc v jeho novodobé historii.

Tradiční oslava, která je obvykle spjatá s venkovem, má v Českém Krumlově jedinečnou podobu. Spojuje lidový obřad s městským karnevalem, takže nebudou chybět oblíbené benátské masky, ale ani koledování, poprava či tanec kobyly. Letos poprvé se do průvodu zapojí i Betlémská kapela.

Masopust 2011.

Masopustní průvod v Krumlově má každý rok jiné hlavní téma, letos bude věnované Egyptu. Žáci ze základní umělecké školy podle něj vytvářejí masky a kostýmy. Staroegyptskou delegaci povede bůh Aton, a kromě zlatem zdobených Egypťanů nebudou v průvodu chybět ani postavy v maskách, které slavily úspěch v minulých ročnících. Lidé uvidí třeba Benátčany, postavy a zvířata ze Šumavy i domorodce z Afriky.

Autoři: ,