Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Karavanisté pomáhají. Obytná auta budou sloužit jako základna pro hasiče či zdravotníky. Zdarma

Z depa Karavany Česko. Na snímcích obytná auta, která firma dala zdarma k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z depa Karavany Česko. Na snímcích obytná auta, která firma dala zdarma k... | foto: Klára Hájek Velinská

České firmy, které nabízejí obytné vozy, pomáhají při řešení krize kolem koronaviru. Vozy z půjčoven jsou nyní bezplatně k dispozici státu. První obytňáky už vyjely ze zimních parkovišť na místa určení, kde poslouží jako pohodlné zázemí.

„Mají nám auta stát na dvoře, nebo mají pomáhat?” říká Petr Havlíček, šéf firmy Karavany Česko . Ze smíchovského depa, kde přezimovává flotila obytných aut, v úterý vyjely první Adrie. Místo určení? Pražské nemocnice, které je využijí jako zázemí pro zdravotníky.

Kempovací auta firma dala státu k dispozici zdarma. Jde o flotilu třiceti vozů. „Nabízíme přistavení na potřebná místa, zejména do nemocnic a to pro odpočinek a zázemí pro lékařský personál, který by jinak musel složitě dojíždět. Vozy jsou plně vybaveny: spaní a zázemí pro 4 lidi, lůžkoviny, toaleta, sprcha, plně vybavená kuchyň, teplá voda a topení… Vozy jsou mohou fungovat bez napojení na sítě, mají baterie (na cca 24 h používání),” napsal v oficiálním dopise pro úřady Miloslav Novák, předseda představenstva společnosti.

Z depa Karavany Česko. Na snímcích obytná auta, která firma dala zdarma k...
Z depa Karavany Česko. Na snímcích obytná auta, která firma dala zdarma k...

Další půjčovny obytných aut se zřejmě přidají. “Intenzivně o tom komunikujeme,” říká Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karavaningu, která bezplatné zápůjčky koordinuje. Zapojí se i pražská společnost Hykro (webové stránky zde: www.hykro.cz ). “Teď připravujeme vozidla. Máme k dispozici obytné přívěsy, obytná auta i pojízdné kanceláře, které se obvykle používají při filmování. Čekáme, co bude potřeba,” řekl jednatel firmy Vladimír Horký.

Šijeme roušky, zní ze západních Čech

S nabídkou pomoci přišla i česká značka Krs, která vyrábí obytné vestavby do dodávek. Už v pondělí 16. března známila: „Z důvodu totálního nedostatku roušek uvolňujeme výrobní kapacitu naší šicí dílny pro výrobu tohoto nedostatkového artiklu. Dnes jsme objednali potřebný materiál, budeme doufat, že přijde co nejdříve.” Ve středu materiál dorazil a šičky začaly pracovat. „Obvykle šijí obklady, sedačky, nebo zimní kabátky. Materiálu nám přivezli tak na tisíc kusů roušek, zájem je mnohem větší a stále nám volají další lidé,” řekl David Krs.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?