30. června 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Když památky znovu ožívají. O nejlepších projektech rozhodne veřejnost

Národní památkový ústav (NPÚ) bude již druhým rokem rozdávat ceny Patrimonium... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní památkový ústav (NPÚ) bude již druhým rokem rozdávat ceny Patrimonium... | foto: NPÚReprofoto

PRAHA Veřejnost může poprvé rozhodnout, jaký příběh v oblasti památkové péče získá cenu Patrimonium pro futuro. „Příznivce jsme chtěli zapojit kvůli ohlasům z prvního ročníku,“ tvrdí mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá. Letos bylo nominováno 27 projektů ze 14 krajů.

Národní památkový ústav (NPÚ) bude již druhým rokem rozdávat ceny Patrimonium pro futuro, které se získávají za pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče. „V každém kraji vybrala komise odborníků z řady akcí či projektů dokončených v roce 2014 dvě nejzajímavější a jako vítěze krajského kola je nominovala do celostátního kola v jedné ze čtyř kategorií,“ píše se na webových stránkách NPÚ.

Projekty mohou soutěžit v kategoriích - obnova památky a restaurování, objev či nález roku nebo prezentace hodnot.

Mezi nominované se dostala například záchrana podsíňového domu v Radimi či odkrytí základů rotundy v Tasově. „Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích a výsledky budou zveřejněny v září při slavnostním vyhlášení a předání cen v kostele sv. Floriána v Krásném Březně u Ústí nad Labem,“ upozorňuje NPÚ.

Zájem veřejnosti

Zájem ústav překvapil. „První ročník byl zkušebním. Přihlásilo se dostatek zajímavých projektů a byl i velký zájem ze strany veřejnosti. Letos je vidět, že si účastníci dali větší práci s přípravou,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Hlasování na stránkách Národního památkového ústavu.

Hlasování na stránkách Národního památkového ústavu.

Letošní ročník chystá novinku. Poprvé budou o vítězi v nové kategorii - ocenění veřejnosti - moci hlasovat i fanoušci. „Kvůli ohlasům jsme se rozhodli do hlasování zapojit i veřejnost. Chceme tak zviditelnit jednotlivé účastníky soutěže a rozšířit povědomí o jejich aktivitách,“ dodává Tichá.

Lidé mohou vybírat celkem z 27 projektů ze 14 krajů. Hlasovat se však může jen jednou pro jeden z nominovaných projektů. “Předtím, než než odevzdáte svůj hlas, doporučujeme pročíst si podrobnější údaje o nominovaných,“ radí autoři projektu.

jzlJakub Zelenka

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.