Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Když umřel Havel, spolužáci mi kondolovali, říká Češka v Německu

Nebojte se jet do zahraničí, i když neumíte jazyk, radí studentka Kristina... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebojte se jet do zahraničí, i když neumíte jazyk, radí studentka Kristina... | foto: Kristina Nováková

Do Německa se vydala, aniž by uměla jinou řeč než angličtinu. Přestože pro ni byly první týdny po příjezdu náročné, teď si Kristina Nováková nemůže novou zkušenost vynachválit. "Nebojte se. Jeďte i se znalostí jednoho jazyka," radí ostatním, kteří stále váhají. Pomohlo jí i to, jak mile se k ní v Německu místní chovali. "Snad jen s českým humorem jsem narazila," říká.

Lidovky.cz: Jaké byly první dny po přestěhování?
Do Freiburgu jsem poprvé jela dálkovým autobusem. Moje první vzpomínky jsou tedy na to, jak jsem kolem 22. hodiny v noci zoufale sháněla taxi a rukama nohama vysvětlovala řidiči, že potřebuji odvézt na kolej. Narovinu se přiznám, že jsem německy uměla říct prakticky jen: "zwei Bier bitte" (dvě piva prosím). Následující dny byly velmi náročné. Rozuměla jsem sotva každé desáté slovo a neustále se anglicky ptala, o čem byla řeč.

Lidovky.cz: Jak dlouho jste si zvykala?
Po dvou měsících si tu přijdu jako doma, zdravíme se s lidmi ve vesnici, kde bydlím, vtipkuju s místním pekařem a zámecký ansámbl je fantastický. Upřímně, mnoho mých známých mě od Německa odrazovalo, divili se, proč se chci naučit ten "tvrdý" jazyk a říkali, že lidé zde nejsou příliš přátelští. To vše jsou často jen předsudky. Kamarádka o Němcích říká, že jsou jako koblihy – na povrchu se sice zdají být nepřístupní, ale jakmile se "zakousnete" a poznáte je, budete překvapeni, jak přátelští a srdeční umí být.

Kdo je Kristina Nováková?

Pětadvacetiletá studentka historie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně pochází z městečka Jílové, žije ale nedaleko Drážďan. Téměř rok studovala moderní historii v německém Freiburgu, teď je na pracovní stáži na zámku Weesenstein. Věnuje se industriální architektuře.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Česká a německá kultura jsou si dle mého úsudku velmi podobné. Snad jen specifický český humor se velice těžko vysvětluje a Němci ho často nepochopí. Naopak polští kolegové českému vtipkování rozumí velmi dobře. V období českých prezidentských voleb a jsem u Němců vzbudila rozruch tím, že jsem nosila placku se svým kandidátem a místo společného oběda jsem běžela na český konzulát volit. Překvapilo je to "volební nadšení". Hodně z nich se mě pak ptalo na aktuální politickou situaci u nás a zajímali se o Českou republiku.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Zatím o tom neuvažuji. Až dokončím stáž a studium v Čechách, chtěla bych si v Německu najít práci a dál sbírat zkušenosti. Jedním z hlavních důvodů, proč jsem odešla do Německa, je fakt, že studuji na humanitní fakultě a navíc pocházím z Ústeckého kraje, kde je o práci celkově velká nouze. Sehnat uplatnění v oboru je téměř nemožné. Myslím, že pokud se v dnešní době mladý člověk už rozhodne pro humanitní vzdělání, je pro něj velmi praktické, když odjede během studia do zahraničí a nabere tak další zkušenosti, vzdělání a tím zvýší svoji šanci na uplatnění na trhu práce nejen v České republice.

Nebojte se jet do zahraničí, i když neumíte jazyk, radí studentka Kristina...

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Ačkoli jsou německé obchody dobře vybavené i na malém městě, tak jsem zatím v žádném neobjevila tatarskou omáčku. Pokud se mi po ní zasteskne, zajedu si pro ni přes hranice domů. Ve Freiburgu jsem ráda pekla a mým spolubydlícím zachutnaly Míša řezy. Také se tu všichni těší, až ochutnají slíbené české vánoční cukroví. Loňské Vánoce jsem trávila ve Freiburgu a byla jsem velmi zvědavá, co budeme jíst ke štědrovečerní večeři. Paradoxně bylo přesně to, co obvykle jíme u nás doma v Čechách – bramborový salát, řízky a smažená ryba. Myslím, že naše národní kuchyně a chutě jsou obdobné.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?

Většinou, když promluvím a oni poznají můj "český" akcent, slýchávám "Ahoj" nebo "Dobrý den". Němci znají české pozdravy nebo zkouší říkat česká slova, co někde zaslechli. A z těch asociací mě napadá české pivo, knedlíky, přátelští lidé, náročný jazyk, Praha a Václav Havel. S ním mám spojen emotivní zážitek, když jsem žila v Bádensku. Den po jeho smrti jsem přišla do školy a dvě mé německé spolužačky mi spontánně kondolovaly a vyučující profesorka mu věnovala na začátku hodiny minutu ticha. Dojalo mě to.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Snažím se, čtu noviny a ptám se na názory lidí v mém okolí. Aktuálně řeší obě země podobný problém. Proběhly volby a nyní se pracuje na sestavení vlády. Po volbách v Čechách se mě kolegyně ptaly třeba na Andreje Babiše a můj názor na jeho úspěch. Je to dané i tím, že v německých médiích jsou často zprávy z Čech. Osobně si myslím, že česká a německá politická kultura si jsou v lecčem podobné. Často slýchávám od svých přátel v Čechách: "To by se v Německu nestalo!". Jen to však jen klamný dojem, že zde vše funguje, jak má. To ale člověk zjistí, až když v dané zemi žije déle a lépe ji pozná.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...